Het Platform voor Particuliere Archieven: onafhankelijk, kleinschalig en laagdrempelig Archieven in het veld Het doel van deze bijeenkomsten is het delen van informatie, het uitwisselen van kennis en natuurlijk ook het scherpen van de geest door middel van discussies over onderwerpen die raken aan het veiligstellen en beschikbaar stellen van particuliere archieven. En als die geest dan voldoende gescherpt is, is er ook nog tijd voor informele contacten tijdens de borrel. De bijeenkomsten van het Platform worden door de bezoekers als laag drempelig ervaren. En dat zorgt er dan weer voor dat die bezoekers zich wat gemakkelijker uitspreken; de stap om deel te nemen aan de discussie is klein. Op die manier kan er sprake zijn van een echte gedachtewisseling, waarbij niet direct rekening hoeft te worden gehouden met allerlei gevoeligheden. Het Platform is onafhankelijk en kent een losse structuur. Eigenlijk is er alleen een kerngroep die de halfjaarlijkse bijeenkomsten voorbereidt en zijn best doet om steeds weer een aantrekkelijk programma op te stellen. Het Platform heeft geen leden: na de teloorgang van CANNET en de Sectie Particuliere Archieven (SPARC) van de KVAN bleek er wel behoefte aan kennisuitwisseling op het terrein van particuliere archieven, maar niet aan een nieuwe vereniging. Sponsoring Voor de financiering van zijn activiteiten is het Platform - omdat het geen leden heeft - afhankelijk van de (incidentele) bijdragen van instellingen: soms gaat dat in de vorm van geld (om het bier en de bitterballen te betalen), soms wordt er gratis vergaderruimte ter beschikking gesteld. En gelukkig zijn de gewenste sprekers meestal bereid om genoegen te nemen met een boekenbon. Vermeldenswaardig is dat de sinds kort bestaande eigen webpages van het Platform (www.platformparticuliere- archieven.nl) worden gehost door een grote categoriale erfgoedinstelling (KDC). Ook dat is een vorm van financiering. In 2009 heeft het Platform al aangegeven op de vertrouwde manier te willen doorgaan: zelfstandig, kleinschalig, zonder een al te strakke organisatie. Het is niet de bedoeling van het Platform om uit te groeien tot de zoveelste gesprekspartner van de overheid, of deel uit te gaan maken van het befaamde vergadercircuit (daarvoor zou een heel andere structuur noodzakelijk zijn). Het Platform ziet voor zichzelf ook geen rol weggelegd bij het beheer van een mogelijk nieuw op te starten Registratie van Particuliere Archieven (een dergelijke rol zou een mate van professionalisering eisen die niet haalbaar is). Het Platform blijft zich dus ook in de toekomst richten op kennisuitwisseling in een laagdrempelige omgeving. Verbeterpunten natuurlijk wel. Het Platform heeft de ambitie om duidelijker zichtbaar te worden voor de 'achterban'. De nieuwe website is daarvan een eerste uiting. Verder beraadt het Platform zich op de vraag hoe het de standpunten en gevoelens die tijdens de bijeenkomsten aan de orde komen, beter onder de aandacht van de stakeholders in het archiefveld kan brengen (zonder zelf deel uit te gaan maken van het vergadercircuit). En een derde punt ter verbetering is het directe contact met de 'achterban': hoe krijgen we meer suggesties voor de programmering en meer reacties op onze bijeenkomsten? Werk in uitvoering dus. De eerstvolgende bijeenkomst van het Platform vindt plaats op 19 mei a.s. Muziekarchieven zijn dan het centrale onderwerp en natuurlijk wordt er dan ook muziek geluisterd. Noot Nico van Egmond Dat het Platform voor Particuliere Archieven voorziet in een behoefte, blijkt uit het feit dat de door deze club georganiseerde bijeenkomsten zich mogen verheugen in een blijvend grote belangstelling.1 Sinds 2005 weten twee keer per jaar gemiddeld zo'n 50 belangstellenden de weg ernaartoe te vinden. De leden van de kerngroep zitten daar op persoonlijke titel: de instellingen waarvan zij afkomstig zijn, hebben geen invloed op de activiteiten van het Platform. Hoeft er dan niets te veranderen? Jawel, 1 Voor de behandelde thema's, zie: www.platformparticulierearchieven.nl. Nico van Egmond werkzaam bij het Nationaal Archief en lid van de kerngroep van het Platform Particuliere Archieven. 16 2011 nummer 3

Archievenblad | 2011 | | pagina 16