belangrijkste dat van de 'International Confederation of Free Trade Unions' (1948-1999), waarvan de FNV lid was. Geen 'natuurlijke' bewaarplaats De lijst van archieven van internationale organisaties (en betrokken mensen) die aanwezig zijn in het IISG, geeft nu 187 namen.2 We treffen er grote organisaties aan (War Resisters International, 60 m.), Amnesty International (123 m. en 1985 microfilms) en Greenpeace International (150 m.), maar ook kleine archieven van desalniettemin invloedrijke clubs, zoals de Internationale Situationniste (20 cm). De meest recente Internationale die zijn archief aan ons gaat toevertrouwen, is La Via Campesina, een radicale boeren- en landarbeidersinternationale die een grote rol speelt in de 'andersglobalisme' beweging. Rondom het verzamelen van archieven van internationale organisaties is het belangrijk dat er geen 'natuurlijke' bewaarplaats voor bestaat. Zij overstijgen de grenzen van de natiestaat en dus de regelingen rond nationale archieven. De natiestaat en de betreffende organisaties staan vaak zelfs vijandig tegenover elkaar. De meer gevestigde internationale organisaties, zoals de VN of de ILO, houden hun archieven soms onder zich. Maar bij minder goed georganiseerde of in politieke zin bedreigde internationales, raakt het archief maar al te vaak over de wereld verspreid en daarmee ontoegankelijk, of raakt het helemaal verloren. Precies in die gevallen wil het IISG dan zijn rol van reddingsbrigade spelen. Nieuwe verzamelopzet Daaraan is nu vooral behoefte in buiten- Europese gebieden. Ook verschuift de onderzoeksaandacht van economisch en sociaal historici, in het kielzog van de economische globalisering, naar opkomende gebieden als India en Brazilië. Daarom heeft het IISG de laatste twee jaren de opzet van de collectie vorming radicaal gewijzigd. Vanuit Amsterdam sturen zes senior onderzoekers-verzamelaars elk een regionale vertegenwoordiger aan die vanuit een eigen bureau in de regio een netwerk van correspondenten moet onderhouden. De regio's zijn het Midden-Oosten, Afrika, Latijns-Amerika, Zuid-Azië, Zuidoost-Azië en Rusland/ Oost-Europa, met bureaus in respec tievelijk Istanboel, Addis Abeba, (nog te openen, maar waarschijnlijk) Campinas, Ranchi, Bangkok en Moskou. Het idee is tevens om in de regio's verzameld materiaal daar ook te ontsluiten. Logisch, gezien de enorme talenrijkdom in deze gebieden: het is ondoenlijk om alleen al voor de meer dan 400 levende talen in India gekwalificeerd personeel in Nederland aan te stellen. Om de in de vorige paragraaf uiteengezette redenen horen archieven van interna tionale organisaties expliciet tot het verzamelprofiel van het IISG. Voor het Nederlandse verzamelgebied neemt het IISG zijn verantwoordelijkheid binnen het landschap van de Nederlandse archief- en erfgoedwereld. Digitaal archief Ook bij het IISG hebben gedigitaliseerde archieven grotendeels de conserverende rol van microverfilming overgenomen, met als bijkomend voordeel grote verbeteringen aan ontsluiting, toegan kelijkheid en informatieverrijking. Door internationale samenwerking kunnen grote bestanden zo een groter publiek bereiken. Een voorbeeld is het Europese HOPE project, waar het IISG in participeert.3 Lastiger zijn de digital born archieven, vanwege een grote variatie aan systemen en formaten. Intern heeft het IISG procedures ontwikkeld om bij de verwerving van archieven apart aandacht te besteden aan de digitale archieven. In de contacten wordt een checklist gehanteerd die over en weer zicht biedt op wat aanwezig is in welk format, en hoe dat met werkprocessen van de organisatie samenhangt. Maar veel organisaties in ons aandachtsgebied Archieven in het veld V Noten Eerste ICFTU congres, Londen 1949. Een depot in het IISG. kunnen op voor ons redelijke vragen geen antwoord geven. De vraag 'Beschikt de archiefvormer over een archiefnota of andere stukken m.b.t. het archief- beleid?', levert soms glazige, soms verbijsterde blikken op bij mensen die blij zijn net hun laptop, hun enige archief, uit handen van de geheime politie te hebben gered. Een tweede aspect van de huidige digitale verzamelpraktijk is dat juist de organisaties waar wij in geïnteres seerd zijn, netwerkorganisaties zijn. Vaak is het meer een groep mensen die, naar aanleiding van een thema, bijeenkomen en volop gebruikmaken van alle digitale middelen die iedereen momenteel ter beschikking staan. Wij moeten dan doorvragen en de betrokkenen laten ontdekken waaruit het archief van hun organisatie eigenlijk bestaat. Want het omgekeerde komt ook voor: dat mensen je trots een stapeltje kopietjes geven en geen idee hebben dat we eigenlijk de oneindig veel grotere en belangrijkere inhoud van hun harde schijf willen bewaren. Op dit moment kan het IISG vrij goed omgaan met het ontvangen en opslaan van digital born archieven. Daarvoor is een digitaal depot ingericht, een Trusted Digital Repository. Wij kunnen daarin invoeren, bestanden registreren en er een lange bewaartermijn bij garanderen. Het toegankelijk maken van deze archieven vraagt nog veel ontwikkeling. Daar moet in de nabije toekomst veel aandacht aan geschonken worden. 1 In 2010 werd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan uitgegeven: Jaap Kloosterman en Jan Lucassen, Wereldverbeteraars. Vijf eeuwen sociale geschiedenis verzameld door het IISG (Amsterdam: Aksant 2010). De daarbij behorende tentoonstelling is ook online te zien: http://www.iisg.nl/rebels/nl (23 februari 2011). 2 Zie: http://www.iisg.nl/archives/ en/countryindex/international.php (23 februari 2011). 3 Zie: http://www.peoplesheritage. eu/ (23 februari 2011). Huub Sanders werkzaam bij het IISG te Amsterdam en verantwoordelijk voor de verwerving van internationale archieven. nummer 3 201 1 15

Archievenblad | 2011 | | pagina 15