VJ Archieven in het veld van de trendanalyse Milieu 1976-2005 zijn doorvertaald naar particuliere archiefvormers. Uitgangspunt daarbij vormde het 'Beleidskader verwerving particuliere archieven NA'. De algemene selectiedoelstelling is daarin samengevat: Het veiligstellen van particuliere archieven die representatief zijn voor maatschappelijke effecten en interactie tussen centrale overheid en individuen en organisaties, en (inter)nationaal belangrijk zijn vanwege ontwikkelingen, personen en organisaties op het snijvlak van centrale overheid en samenleving. Uitvoering en resultaat De pilot was primair bedoeld om uit te testen of met de resultaten van de trendanalyses op eenvoudige wijze relevante particuliere actoren konden worden opgespoord. Om de pilot behap baar te houden, is uit de trendanalyse een drietal trends geselecteerd rondom de thema's 'Maatschappelijke discussie rondom kernenergie', 'Aandacht voor broeikaseffect en klimaatverandering' en 'Milieu geïncorporeerd in dagelijkse praktijk'. Deze trends zijn gekozen omdat verwacht werd dat ze niet teveel overlap zouden opleveren in termen van actoren. Bij deze trends is een aantal deskundigen gezocht voor een interview. Zij zijn geselecteerd op basis van de in het onderzoeksrapport genoemde bronnen en door onafhankelijk daarvan universitaire onderzoekers te traceren. Een tiental deskundigen is aangeschreven: vanwege de zomervakantie is uiteindelijk met vier experts gesproken. Aan hen werd gevraagd welke particuliere actoren (bedrijven, instellingen of individuen), met een duidelijke link naar of invloed op de centrale overheid, zij van belang achten met betrekking tot de gekozen trends in de periode 1976-2005. Ook is de experts gevraagd wat ze van de suggesties van andere deskundigen vonden en welke deskundigen het NA volgens hen nog meer zouden moeten benaderen. Aan de hand van online toegangen is vervolgens onderzocht of de archieven van de actoren op de shortlist al bij een archiefinstelling waren ondergebracht. De shortlist bestaat onder andere uit Vereniging Milieudefensie, Stichting Natuur en Milieu, Stichting Landbouw Milieu, Nederlandse Vereniging tegen water bodem- en luchtverontreiniging, Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee en Aktie Strohalm. Op basis van raadpleging van online toegangen blijkt dat de archieven van de actoren op de shortlist nagenoeg allemaal zijn ondergebracht bij een archiefinstelling, voornamelijk het IISG. De archieven op de longlist blijken slechts sporadisch te zijn ondergebracht. Conclusie en evaluatie Tot dusver is één pilot uitgevoerd, zijn daarin drie trends onder de loep genomen en is met een klein aantal deskundigen gesproken. Dit is te summier om een algemeen geldende conclusie te kunnen trekken. Wel kan er een voorlopige uitkomst worden geformuleerd: inhoudelijk levert de uitgevoerde pilot trendanalyse Milieu 1976-2005 niet direct een lijst met veilig te stellen particuliere archieven op. Het biedt wel een kader waarbinnen aan deskundigen gericht kan worden gevraagd naar volgens hen relevante particuliere archiefvormers. Het lijkt er bovendien op dat een lijst samen te stellen is van archiefvormers waarvan de archieven veiliggesteld moeten worden. Opvallend daarbij is dat bij de onderzochte trends nagenoeg alle archieven van de shortlist al zijn ondergebracht bij een archiefinstelling. De uitgevoerde pilot heeft geleerd dat voor het uitvoeren van stap twee van de trend analyse met meer deskundigen moet worden gesproken: dat levert een langere lijst archiefvormers op, maar vooral ook een meer betrouwbare onderbouwing voor verwerving. Het identificeren van de maatschappelijk relevante processen en activiteiten van een als belangrijk aangemerkte archiefvormer is buiten beschouwing gebleven, aangezien de archieven al waren veiliggesteld. Een belangrijke constatering is ook dat particuliere actoren op een domein veelal betrokken zijn bij verschillende trends. Dat kan soms vertekenend werken. Zo is bij de uitgevoerde pilot een organisatie als Greenpeace slechts eenmaal door deskundigen genoemd en daarom ook niet terecht gekomen in de shortlist. Misschien is Greenpeace, juist omdat het een speler is in verschillende trends, niet in het kader van een specifieke trend naar voren gekomen. Greenpeace is vooral een 'systeemactor' op het domein Milieu en niet zozeer een trendgebonden actor. Daaruit volgt een derde voorzichtige conclusie: voor het identificeren van belangrijke particuliere actoren zijn naast de uitkomsten van een trendanalyse ook de resultaten van een systeemanalyse nodig. Tot slot Het NA is van plan om in de komende tijd meer pilots uit te voeren en daarbij als basis de uitkomsten van de medio 2011 complete maatschappijbrede trendanalyse 1976-2005 te gebruiken. Noten Bij de doorvertaling van de trendanalyse naar een lijst particuliere archiefvormers is er voor gekozen een praktische vertaalslag te maken. Op basis van de respons van de geïnterviewden is een long- en shortlist van particuliere actoren opgesteld. De long list bevatte alle genoemde actoren, de shortlist de actoren die door de meeste deskundigen waren genoemd. In 1589 kreeg C.D. Muys octrooi voor deze kleine watermolen, geschikt om veengebieden droog te malen. Hij is echter nooit gebouwd (coll. Sp Photo/NA). 1 Zie ook de vier artikelen hierover in Archievenblad (2009) nrs. 1-4. 2 Ontleend aan de publicatie Gewaardeerd Verleden. 3 "Plekken van intensieve of opmerkelijke interactie tussen burger en overheid en tussen burgers onderling", uit: Gewaardeerd Verleden, p. 45. Hylke Faber acquisiteur bij het Nationaal Archief. Marije Kruize medewerker programma verwerven bij het Nationaal Archief. Robbert Jan Hageman senior medewerker selectiemethodiek Nationaal Archief. nummer 3 201 1 13

Archievenblad | 2011 | | pagina 13