r r VJ Archieven in het veld Wij archivarissen moeten onze invloed laten gelden op deze ontwikkeling. Basisregistraties in soorten en maten Koppeling met (basis) registraties Er vindt een levendige uitwisseling van gegevens plaats tussen registers en databases, documenten en dossiers. Diversiteit in zorgdragers 'delen van gegevens', in beide gevallen is er sprake van een of andere vorm van 'eenmalige opslag, meervoudig gebruik'. Een uitgangspunt dat eerder in bijvoorbeeld data warehousing is toegepast, zij het om andere redenen en op een geheel andere manier. Dat de archivistiek zich bemoeit met een vorm van keteninformatisering waarbij het uitwisselen van dossiers centraal staat, is helder. Beheer en beschikbaar stellen van dossiers is immers een van de kerntaken van een archivaris, of hij/ zij nu bij of voor een administratie, DIV of openbaar archiefwezen werkzaam is. Maar: hoe zit dat met de (basis) registraties? Losse gegevens zijn immers geen documenten en daarmee ook geen archiefstukken, volgens de geldende definities althans. Terwijl, zoals boven aangegeven, de registers (registraties, computerbestanden, databases) waar die losse gegevens in zitten, wel als archiefstukken (kunnen) zijn aangemerkt. Bovenstaande leidt tot de conclusie dat wij, archivarissen, onze invloed moeten laten gelden op deze ontwikkeling. Al was het maar omdat veel documenten die zo trouw worden beheerd, gegevens ontrekken aan (basis)registratiesystemen. Hierbij zijn in veel gevallen niet zozeer de gegevens zelf opgenomen, maar verwijst een uniek kenmerk naar andere gegevens in genoemde registratie(s). Met andere woorden: het register raakt via linking of verwijzing onlosmakelijk verbonden met het document. Ontwikkelingen in de techniek bieden de mogelijkheid om registers en registraties, en daarmee bestanden en databanken met gegevens, aan elkaar te koppelen. Althans: voor bepaalde velden gebruik te maken van gegevens die in andere bestanden of databanken zijn opgenomen. Het correct opnemen en verwerken van gegevens is hiermee gediend. De administratieve last verlicht, maar de techn(olog)ische vanzelfsprekend verzwaard. Sinds jaar en dag bestaat er een zogenaamde koppelingswet, en op grond van die wet mogen actoren - onder omstandigheden en met betrekking tot een bepaald doel - in elkaars dossiers over de schouder meekijken. Met de (mogelijkheid tot) uitwisseling van gegevens binnen en uit verschillende registers en registraties, is dat 'meekijken' een stuk makkelijker geworden. Immers: gegevens uit het ene register zijn de basis voor de structuur van het andere register. Zo kan bijvoorbeeld een burgerservicenummer of een uniek nummer uit het Handelsregister, dienen om verschillende registers en registraties te herleiden tot een natuurlijke of rechtspersoon. Of dat vanuit bijvoorbeeld privacyoverwegingen wenselijk is, is een ander verhaal3, maar de mogelijkheid bestaat en het gebeurt, bijvoorbeeld in het kader van opsporings- en vervolgingsactiviteiten van justitiële autoriteiten. Er is dus een stelsel van basisregistraties en basiscatalogi die met elkaar in verband staan via bepaalde gegevens die in meerdere administraties voorkomen: binnen de keteninformatisering van (basis)registraties zijn dit de zogenaamde 'authentieke basisgegevens'. Naast het uitwisselen van gegevens uit en in (basis)registraties zijn er ook ontwikkelingen, zoals geschetst, waarbij verschillende actoren samen in een dossier werken. Voorbeelden hiervan zijn het kinddossier, patiëntendossier, bestuurs-, civiel- en straf(recht)dossier. Dat sommige van die concepten een stille dood lijken te sterven of op andere wijze (gaan) worden ingevuld, is hier nu niet van belang. Daarnaast zijn er dossiers rondom bijvoorbeeld het verlenen van vergunningen (bijvoorbeeld in het kader van Wabo) die als ketendossiers kunnen en moeten worden aangemerkt. Hoe dan ook, in alle gevallen worden gegevens en/of documenten en/of dossiers bijeengebracht door verschillende actoren rondom een bepaalde zaak of een bepaald object of subject. Er vindt een levendige uitwisseling van gegevens plaats tussen registers en databases, documenten en dossiers. Als de structuur van genoemde ketendossiers zou worden gevisualiseerd, dan ontstaat de indruk dat dit allemaal verticale eenheden zijn. De werkelijkheid is natuurlijk anders. De 'dossiers' bestaan vaak uit decentraal beheerde clusters van gegevens rondom een bepaalde zaak, object of subject. De dossiers zijn ook niet strikt verticaal, met een top (bestuurlijke verantwoordelijke) en een bottum (de uitvoerders); ketendossiers zullen in veel gevallen door elkaar heen lopen. Een gechargeerd voorbeeld is het dossier van een ontspoord kind (kinddossier/elektronisch patiëntendossier) dat als volwassene in aanraking komt met justitie door geweldsuiting (strafrechtdossier), bij het ontdekken van zwartrijden (dossier civiel recht), in de tram (dossier OV-chipkaart) en in het gevang (strafrechtdossier) een been breekt (elektronisch patiëntendossier). Van die eenmalige opslag en meervoudig gebruik van gegevens in dossiers van verschillende actoren, bestaan dan ook verschillende modellen. Zo zijn er situaties waarbij iedere actor trouw zijn 'eigen' dossier heeft, waarbij min of meer is gegarandeerd dat de inhoud van de dossiers van andere actoren binnen de keten (nagenoeg) gelijk is. Daarnaast zijn er situaties waarbij verschillende dossiers zijn ondergebracht bij één beheerder, bijvoorbeeld binnen één e-depot, ondanks dat centrale opslag niet (altijd) een ideale oplossing is. In zo'n situatie kan echter wel de ultieme samenwerking worden gevonden als het dossier (en daarmee ieder document) slechts eenmalig is opgeslagen en door alle daartoe bevoegde actoren wordt gebruikt. Voor dit scenario van eenmalige opslag en meervoudig gebruik van gegevens, documenten en dossiers in één beheersomgeving, is eigenlijk nog nauwelijks een archiefrechtelijke basis. Immers: als alle stukken in een dossier nummer 2 201 1 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 9