Zijn gegevens in keteninformatiesystemen archiefstukken? Archieven in het veld Keteninformatisering. Wie heeft er niet mee te maken? Afhankelijk van wat we onder keteninformatisering verstaan kan er op verschillende manieren naar de ontwikkeling worden gekeken. Ketens, ketensamenwerking, keteninformatie, keteninformatisering en keteninformatieystemen. Kennelijk allemaal componenten binnen het 'ketendenken'. Maar hoe staan deze componenten in verhouding tot elkaar? Een keten van gegevens De noodzaak om in actie te komen neemt toe. \j\2 Maurice Lipsch Fotografie Volgens hoogleraar Informatiekunde Jan Grijpink - met als leeropdracht 'keten informatisering' - neemt de noodzaak om in actie te komen toe. De reden: "Door voorschrijdende specialisatie in productieprocessen en dienstverlening, organisaties steeds afhankelijker van elkaar worden."1 Keteninformatisering is een relatief nieuw fenomeen, maar of 'ketendenken' ook nieuw is kan worden betwijfeld. Samenwerken tussen organisaties - en dus het bepalen van een gemeen schappelijk doel, een gemeenschappelijk probleem en een gemeenschappelijke oplossing, met de daarbij behorende informatie(infrastructuren) - is als zoveel, zo oud als de weg naar Rome. Wat wel nieuw is, of althans lijkt, is dat door de technologie het makkelijker wordt om gegevens tussen ketenpartners uit te wisselen en daar ligt een basis voor keteninformatisering. Vaak betreft het hier de uitwisseling van documenten. Keteninformatisering doet een beetje denken aan de omgang met proces dossiers, zoals dat jaren geleden binnen menig organisatie is ingericht om 'gezamenlijk' aan een zaak of proces te (kunnen) werken. Het verschil zit hem met name in schaal(vergroting) en het feit dat keteninformatisering 'over de grenzen' van mening organisatie gaat. Naast deze ontwikkeling van 'informatie uitwisseling met documenten', speelt ook de automatisering van (basis) registraties een rol. Hierbij gaat het niet zozeer meer om het uitwisselen van gegevens in registraties, maar meer om het centraal (beschikbaar) stellen van gegevens voor het gebruik door meerdere ketenpartners (tegelijk). Die (basis)registraties bevatten in de regel geen documenten, maar 'losse gegevens' die slechts in onderlinge samenhang (het gebruik) betekenis krijgen. De vorm van de registraties, dan wel registers, is geëvolueerd van boekvorm via kaartenbakken met fiches tot databases. In de regel accepteren we deze registers als archiefstukken. Een computerbestand als object is in jurisprudentie over de Wet openbaarheid van bestuur aangemerkt als document in de zin van die wet, zij het onder omstandigheden.2 Daarnaast is in bijvoorbeeld de NEN 2082 een database een van de vele vormen van een informatieobject. Een archiefstuk is aldaar een bijzonder informatieobject, waardoor een database onder omstandigheden als archiefstuk kan worden aangemerkt. Of de keteninformatisering nu wordt gezien als het 'delen van dossiers' of het 8 2011 nummer 2

Archievenblad | 2011 | | pagina 8