Nieuws uit het veld a De Nederlandse Archieven: het vervolg BHIC verkozen tot Ambassadeur voor Toegankelijkheid Crowdsourcing met behulp van online games Oproep: bescherm de Hongaarse archieven Alle mensen In december 2010 deed Bence Retvari, van het ministerie van Justitie in Hongarije, een aankondiging over de (duizenden) documenten van de Hongaarse geheime politie van het communistische tijdperk (1948-1989), en een aparte collectie van nog niet vrijgegeven gegevens over meer dan 50.000 communistische staatsveiligheids- beambten, gecodeerd op magneetband. Eerstgenoemde bescheiden zijn momenteel toegankelijk voor professionele onderzoekers in de Historische Archieven van de Hongaarse Staatsveiligheid. Retvari verklaarde dat het voor een democratische staat onethisch was in zijn openbare archieven de "immorele documenten van een immoreel regime" te bewaren. Voorts kondigde hij aan dat een nieuwe wet het mogelijk zal maken voor burgers die het onderwerp van deze documenten zijn, deze te verwijderen en te vernietigen. De Hongaarse regering wil deze wet in november 2011 invoeren. Archivarissen uit Canada en leden van de Royal History Society te Londen hebben door middel van een petitie al tegen de plannen geprotesteerd. Deze petitie kan nog worden ondertekend, via www.ipetitions.com/petition/ hungarianarchives. BRAIN maakt zich al enige tijd sterk voor een gemeenschappelijke communicatiestrategie voor de archiefbranche. Eind vorig jaar is besloten deze ontwikkeling door te zetten, met ondersteuning van eigen middelen van archieven zelf. Tweeëntwintig archieven hebben inmiddels een bedrag geïnvesteerd voor door ontwikkeling van de communicatie strategie en het merk in 2011. De resultaten van de doorontwikkeling worden door Bureau Eden Spiekermann aan BRAIN-leden gepresenteerd op 18 april; en aan de professie op de KVAN-dagen. Een overzicht van namen van instellingen die bijdragen, is te downloaden via www.archiefbrain.nl. Het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC), gevestigd in 's-Hertogenbosch, is door de Brabanders gekozen tot de eerste Ambassadeur voor Toegankelijkheid. De maand februari staat in heel Brabant in het teken van de toegankelijkheid. Deze maand wordt er in het kader van de campagne 'Pas Op! Toegankelijk' elke week één 'Brabantse ambassadeur van de Toegankelijkheid' gekozen door middel van een sms-actie en internet- stemming. Het gaat om organisaties die aandacht hebben voor de toegankelijk heid van hun organisatie voor mensen met een beperking. Of je nu in een rolstoel zit, slechtziend en/of slecht horend bent: het doel is dat iedereen overal toegang heeft en zonder drempels deel kan nemen aan de Brabantse samenleving. Ellen Kuijf, coördinator Klantenservice van het BHIC, nam de prijs deze week in ontvangst. "Als BHIC bestonden we in januari precies vijf jaar. Fantastisch dat we deze mooie prijs nu al in de wacht hebben gesleept. Wekelijks bezoeken flink wat mensen onze Citadel. We doen er alles aan om hun verblijf hier zo aangenaam mogelijk te maken. Basisvoorwaarde is dat het gebouw toegankelijk is voor iedereen. Wij huren dit pand van de Rijksgebouwen dienst en samen met hen hebben wij ons hier altijd hard voor gemaakt. Het is dan fijn als bezoekers dit ook zo ervaren", aldus een trotse Ellen. De Nationale Bibliotheek van Finland combineert crowdsourcing en online games om de toegankelijkheid van gedigitaliseerde historische documenten te verbeteren. "We hebben miljoenen pagina's historisch en cultureel waardevolle tijdschriften en dagbladen online. De Optical Character Recognotion bevat echter vaak fouten, waardoor zoekresultaten onvolledig of onjuist kunnen zijn", aldus Kai Ekholm, directeur van de Nationale Bibliotheek van Finland. De fouten moeten handmatig worden verbeterd zodat onderzoekers de informatie vinden die ze nodig hebben. Om dit te bewerk stelligen lanceerde de Nationale Bibliotheek op 8 februari het project 'Digitalkoot'(Digitale Vrijwilligers). In de eerste fase bestaat dit project uit twee online spellen. In 'Mollenjacht' (Myyrajahti), worden aan de speler twee verschillende woorden getoond, waarna deze zo snel mogelijk moet bepalen of deze identiek zijn. Hierdoor kunnen onjuiste woorden in het gedigitaliseerde materiaal worden ontdekt. In 'Mollenbrug' (Myyrasilta), moeten spelers de woorden die op het scherm verschijnen correct spellen. Juiste antwoorden helpen mollen een brug over een rivier te bouwen. Voor meer informatie over het project zie www.digitalkoot.fi. In Hongarije is een wet in de maak die toestemming zou geven voor de vernietiging van een aanzienlijk deel van het nationale archivistische erfgoed van het land. Vanaf 22 januari bekleedt Gert Bink de functie van landelijk archivaris van de Nederlands Gereformeerde Kerken. Voor deze kerken is Bink contactpersoon archiefzaken. Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden toegezonden. nummer 2 201 1 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 7