Nieuws uit het veld Jaarwerkprogramma Erfgoedinspectie Archieven 2011 Eindrapport en brochure project CEST Project 'Europeana' van start Andere activiteiten richten zich meer op het scheppen van de juiste voorwaarden om de regels te kunnen naleven. Het in samenwerking met de beleidsdirectie van het ministerie van OCW en andere betrokken partijen verhelderen van de reikwijdte van het begrip 'archief bescheiden' valt hier bijvoorbeeld onder. Zeker in een digitale omgeving levert de bestaande ruimte voor meerduidigheid problemen op. In het project speelt de operationalisering van het begrip een belangrijke rol. Verder blijft de inspectie de actielijnen van het programma 'Modernisering Informatiehuishouding' volgen. Het gaat dan met name om de invoering van zelftoezicht bij de ministeries, de invoering van een nieuwe selectiemethodiek, het wegwerken van de departementale bewerkingsachterstanden en, last but not least, de vernieuwing van archiefbeleid en wetgeving. Het project CEST wil de erfgoed instellingen in Vlaanderen wegwijs maken in het gebruik van standaarden bij het creëren, beheren en toegankelijk maken van digitale collecties. Het project werd uitgevoerd door Packed en eDavid en ging in februari 2010 van start. De aansluiting bij wat internationaal als best practice wordt bestempeld, werd verzekerd door de afstemming op buitenlandse, gelijkaardige projecten. In dat verband heeft CEST samengewerkt met DEN. De resultaten van het project CEST zijn vertaald in een eindrapport en een brochure, die online kunnen worden geraadpleegd via de CESTwiki. In januari heeft de Erfgoedinspectie het jaarwerkprogramma voor 2011 bekend gemaakt. Basis voor het werkplan vormt de jaarlijkse risicoanalyse van de Erfgoedinspectie. Wat gaat de Erfgoed inspectie op het terrein van de informatiehuishouding in 2011 doen? Een belangrijk inzet van de inspectie zal dit jaar plaatsvinden op het gebied van het beheer van digitale archiefbescheiden. De eisen die de Archiefwet 1995 stelt, gelden ook voor digitaal archief. Technische en organisatorische beperkingen bij het beheer van de digitale systemen die archiefbescheiden bevatten, kunnen tot een onbetrouwbare informatievoorziening leiden, zowel op de korte maar zeker ook op de langere termijn. In een digitale wereld vormt een niet-duurzame informatie huishouding een bedreiging voor het functioneren van de overheid en van de democratische rechtsstaat. Uit de Monitor Erfgoedinspectie en de inspecties die de afgelopen jaren zijn uitgevoerd, komt echter nadrukkelijk naar voren dat vele zorgdragers geen duidelijk beeld hebben van wat archiveren in een digitale omgeving precies inhoudt. Vaak wordt daaronder verstaan het archiveren in een document management systeem, terwijl de gegevens in de bedrijfssystemen over het hoofd worden gezien en de normen uit de Archiefregeling niet worden toegepast. De Erfgoedinspectie zal in 2011 opnieuw inspecties uitvoeren naar het beheer van digitale archiefbescheiden. Op basis van deze inspecties zal een rapport uitgebracht worden waarbij, in vergelijking met de situatie beschreven in Een dementerende overheid?, verslag wordt gedaan van de stand van zaken nu, en welke lessen uit dat rapport zijn getrokken. Het rapport moet leiden tot een verbeterde praktijk om de digitale duurzaamheid te waarborgen. Een volgende activiteit richt zich direct op het beïnvloeden van het gedrag van onder toezicht staande instellingen. Het meerjarenprogramma 'archiefwettelijke eisen' is hier een voorbeeld van. In een periode van drie jaar werd een groot aantal organisaties benaderd, met als doel dat zij zouden beschikken over vastgestelde beheersregels, een actueel bestandsoverzicht en een geldende selectielijst. Het programma zal in 2011 worden afgerond. Het eindrapport en bijbehorende brochure over het Vlaamse project CEST (Cultureel ErfgoedStandaarden Toolbox) zijn verschenen. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap vindt het belangrijk dat het Nederlandse erfgoedveld goed vertegenwoordigd is in Europa, en heeft daarom een stimuleringsbijdrage verleend aan het project 'Digitale Collectie Nederland in Europeana'. Europeana is de Europese portal voor cultureel erfgoed en bevat momenteel 15 miljoen boeken, films, schilderijen en archiefdocumenten uit ruim 1500 instellingen, afkomstig uit verschillende landen. Het project 'Digitale Collectie Nederland in Europeana' wil de aanwezigheid van Nederlands cultureel erfgoed in Europeana vergroten. Erfgoed Nederland is de projectleider. DEN is een van de partners, naast de Koninklijke Bibliotheek, de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid. In maart 2011 vinden er verschillende bijeenkomsten plaats in het hele land, om de bekendheid van Europeana en de kansen die het biedt voor ontsluiting van digitaal erfgoed bij erfgoed instellingen te promoten. Daarnaast wordt er gewerkt aan de technische en organisatorische randvoorwaarden die het mogelijk moeten maken straks grote hoeveelheden Nederlands erfgoed te ontsluiten. i PM» i i»— - Europeana bevat momenteel 15 miljoen boeken, films, schilderijen en archiefdocumenten. 6 2011 nummer 2

Archievenblad | 2011 | | pagina 6