De archiefervaring van Gerard Geuskens Nadat ik 17 jaar als landmeetkundige bij de gemeente Roermond had gewerkt, kwam er in 1991 een vacature als archiefambtenaar bij het gemeentearchief vrij. Ik solliciteerde en werd aangenomen. Een van de eerste werkzaamheden was het ordenen en beschrijven van ansichtkaarten en foto's. Ik ben een geboren en getogen Roermondenaar en dat was een voordeel. En daarbij kwam de kennis die ik vanuit mijn vorige functie had ook nog eens om de hoek kijken. Ik kende Roermond op mijn duimpje. Verder was een veel voorkomende vraag of te achterhalen viel wie de architect was van een bepaald pand, maar daarop moest ik het antwoord vaak schuldig blijven. De meeste oude bouw vergunningen met bouwaanvraag zijn helaas maar mondjesmaat bewaard gebleven, en dat geldt ook voor tekeningen van het ontwerp die bij de aanvraag van een bouwvergunning ingeleverd moesten worden. Ik stelde mijzelf de vraag hoe ik erachter kon komen welke architecten destijds in Roermond werkten en welke panden van hun hand waren. Ik begon met de indicateurs op de inkomende brieven door te nemen. De bouwaanvragen werden meestal geplaatst onder de rubriek 'aanbestedingen' of 'bouw vergunningen', maar al snel kwam ik erachter dat dit ontzettend veel werk was en dat ze ook niet allemaal waren vermeld in de indicateur. De enige mogelijkheid om niets over het hoofd te zien was om alle inkomende post gericht aan de gemeente, vanaf 1800 tot en met 1920, integraal door te nemen. Dat was heel leuk om te doen en ik kwam dan ook de gekste dingen tegen; van sollicitaties, het uitkiezen van stof voor nieuwe politie-uniformen tot het plaatsen van urinoirs in de stad. En natuurlijk ook de aanvragen voor bouwvergunningen met de naam van de eigenaar en meestal ook de architect, die vaak ook de aanvrager bleek te zijn. Naast het beschrijven van foto's werd ik ingezet om de aanwinsten en nog niet beschreven topografische kaarten en prenten van Roermond te inventariseren. Ik was ook werkzaam in de studiezaal en daar werd door bezoekers steeds vaker de vraag gesteld of er informatie was over de geschiedenis van het huis dat ze bewoonden of net hadden gekocht. Meestal adviseerde ik om kadastraal onderzoek te doen naar het pand, om zo aan de weet te komen wanneer het was gebouwd en wie de eigenaar was. Vanaf 1843 is het vrij makkelijk zoeken in de kadastrale administratie die in Roermond aanwezig is. Links: zicht op de Roermondse Neerstraat, met het winkelhuis van schoenmaker H. Laumen, ontworpen door de Roermondse architect Guillaume Marie Hubert Langenhoff. Rechts de bouwtekening. Toch was ik er met deze informatie nog lang niet. De gegevens die ik had waren meestal de naam van de aanvrager en een kadastraal nummer. Het kadastrale nummer dat op de aanvraag van de betreffende bouwvergunning stond, moest ik traceren op een kaart om zo het perceel te vinden waarop een pand was gebouwd. Bij iedere wijziging van perceelsgrenzen veranderde meestal ook het kadastrale nummer en dit maakte het natuurlijk extra ingewikkeld. Ik moest zoeken naar een kadastrale kaart waarop het kadastraal nummer van een bepaald jaar terug te vinden was. Dit betekende dat ik vanaf 1843 in de tijd vooruit ofwel terug moest zoeken. Al doende heb ik ontzettend veel ervaring en kennis opgedaan van vroegere en tegenwoordige bebouwing en de bewoners ervan. Ik vond verschillende bekende architecten die in Roermond werkzaam zijn geweest, zoals onder andere Cuypers, Bertrams, Corbey, Corsten, Jorna Speetjens en Nicolaas van der Schuit. Tijdens mijn onderzoek kon ik vaak aan de bouwstijl zien welke panden door een bepaalde architect waren ontworpen. Het totale onderzoek, waar ik ongeveer twee jaar mee bezig ben geweest, is na afronding van mijn speurtocht gepubliceerd in het jaarboek De Spiegel van Roermond, jaargang 2006, 2007 en 2008. Gerard Geuskens hoofd studiezaal Gemeentearchief Roermond. nummer 2 201 1 5

Archievenblad | 2011 | | pagina 5