Colofon Van de redactie Excentrieke rol V Citaat van de maand In keten worden gegevens uitgewisseld en opgeslagen. Jongeren weten daar alles van, zeker op de velden van de Veluwe en de Achterhoek. Ze komen bij elkaar om naar muziek te luisteren, te hangen, te keten, gegevens uit te wisselen en te drinken. Diverse gemeenten krijgen geen grip op dit ketenprobleem en geven het hoge prioriteit. Zowel Hans Waalwijk als Theo Vermeer wijzen naar de rol van archivarissen in relatie tot systemen. In zijn artikel laat Waalwijk zien dat sommige gegevens in informatiesystemen, onder omstandigheden, archiefstukken zijn. Die gegevens maken daarmee niet alleen onderdeel uit van het informatiesysteem, maar ook van het archiveringssysteem. Dit archiveringssysteem is geen systeem dat na het informatiesysteem komt. Nee: het is een soort onderdeel van het informatiesysteem. De rol van de archivaris in dit systeem is niet louter onderdeel van het systeem als beheerder. Nee: hij stelt eisen en houdt toezicht. Waalwijks verhaal sluit goed aan bij Theo Vermeers bijdrage. Ook volgens hem is een archivaris meer dan een onderdeel van het systeem. Een archivaris draagt bij aan het ontwerp en kan sturing geven. Waalwijk werkt dit verder uit: niet alleen archivarissen en archivarissen alleen moeten sturing geven. Dat moeten ze in gezamenlijkheid doen: ICT'ers, informatiebeheerders, archiefbeheerders, auditors en archiefinspecteurs. Zo kunnen ze grip krijgen op dit ketenprobleem. Dus: wees excentrisch, ga het veld in, verzamel je en jaag de jongeren uit hun keten. Het lost een boel problemen op. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl "1st das Leben des Tieren zentrisch, so ist das Leben des Menschen, ohne die Zentrierung durchbrechen zu können, zugleich aus ihr heraus, exzentrisch. Exzentrizitat ist die für den Menschen characteristische Form seiner frontalen Gestelltheit gegen das Umfeld." Helmuth Plessner, 'Die Stufen des Organischen und der Mensch' (1928), hoofdstuk 7. Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Hans Berende (hoofdredacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredactie), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Bert Sliggers, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt medio april 2011. 4 2011 nummer 2

Archievenblad | 2011 | | pagina 4