El Burgerlijke stand Sinds 20 maanden hebben we een kleindochter, Sarah. Geweldig wat je daarvan kunt genieten. Tijd om op te passen en in te springen voor onze dochters moet er ook zijn. Een prachtige nieuwe fase in ons leven." is berekend op zijn/haar taak. Kortom: het is een goed moment om een stap terug te doen... en dat heb ik gedaan. Het kost moeite, maar na al die tijd is het goed om plaats te maken en nog een paar jaar terug te keren naar de basis van ons mooie beroep. De weg vrijmaken heet dat." "Ik prijs me ook gelukkig te hebben mogen werken met zoveel fantastische collega's rijks-, gemeente- en streek archivarissen en archiefinspecteurs in Noord-Brabant. Dankzij de goede contacten, onder andere ontstaan door de Laurentiusvieringen en samen met de Belgen de Brabantse Archivarissendag, is een goede collegialiteit bijna vanzelfsprekend. De uitstapjes die de diensthoofden maakten naar archieven in Londen, Berlijn en recentelijk Stockholm, zijn niet alleen leerzaam, maar ook en vooral zeer bevorderlijk voor de noodzakelijke onderlinge samenwerking. En natuurlijk zijn er ook eens spanningen. Bij gemeentelijke herindelingen bijvoorbeeld, dan vecht ieder toch voor de eigen toko. Maar Noord-Brabant is heel bijzonder en niet voor niets, want hier is het sluitend net van archiefzorg voor het eerst gerealiseerd. Bij mijn afscheid als streekarchivaris heb ik me geëxcuseerd voor mijn gedram. Ik vond het bijvoorbeeld wel zo logisch dat Louis Pirenne destijds oud-rechterlijke archieven aan mij overdroeg. Later besefte ik dat ik toen nogal nadrukkelijk aan de poort heb staan rammelen, en het voor een archivaris helemaal niet leuk is prachtig materiaal 'kwijt' te raken." "Midden jaren '80 kwam ik binnenlopen op de afdeling Financiën van de gemeente Heusden. Alle gezichten stonden donker en somber. De stemming was in mineur. Wat bleek: een rapport was binnen over de stadsmuren aan de waterkant, dus tevens waterkering. De houten fundering - zo vertelde men mij - was compleet verrot. De handen in het haar. Hoe lossen we dit nu op? Waar halen we het geld vandaan? Ik opperde te weten waardoor de fundering verrot was. Bij het graven van de Bergsche Maas was het grondwaterpeil zodanig gezakt dat de houten fundering van de Thomas Theodoor Albertus Bastianus Maria van der Aalst stadsmuren wel moest gaan rotten! 'Tom, dat was toch een Rijkswerk?' 'Ja, de wet op de nieuwe Maasmond dateert van 1883.' 'Heb je bewijs?' Ik kon vervolgens melden dat we peilregisters hebben van de water schappen, die dat aantonen. Er ging een brief naar Den Haag. Alles werd betaald en ik bedacht me mijn salaris voor de rest van mijn leven ruimschoots terug te hebben verdiend." onze meer avontuurlijke vakanties, geregeld naar terugkeren. Het onder houden van de relaties met vrienden en collega's in het buitenland vinden we belangrijk. Eens in de vijf jaar maken we - in de periode dat we onze huwelijks dag vieren - met kinderen en aanhang een uitstapje naar een wat verdere bestemming, zoals Istanbul of Marrakech." "Veel tijd besteden we ook aan ons sociale leven met vrienden en kennissen. Gewoon gezelligheid, maar ook een goed gesprek. Samen lekker eten met een goed glas wijn, maar er ook zijn voor elkaar in tijden dat het allemaal niet zo op rolletjes loopt. Het stadje Heusden is dan ook heel bijzonder. Het oogt stedelijk, maar is qua inwoner tal een dorp, een dorp waar de mensen elkaar kennen en (be)groeten. Jullie hebben enige jaren geleden verbouwd. Hoe is het op dit moment met de dienst gesteld? "Zoals gezegd, na 33 jaar trekken van de kar, kan ik met veel voldoening terugkijken. Je ziet wat er, mede door alle goede medewerkers, is opgebouwd. Ik zeg met nadruk goede, want je kunt ook slechte treffen en dat is funest voor een kleine organisatie. Twee keer mocht ik bouwpastoor zijn. Na de bouw van het eerste streekarchiefgebouw aan de Demer, is in 2005 het voormalige stadhuis in Heusden ons onderkomen geworden. Samen met het Heusdens Buro voor Toerisme vormen we nu een bezoekerscentrum. We hebben een forse stap gezet in verdere modernisering van de dienst. Als eerste dienst in Noord Brabant staat de krant Het Nieuwsblad voor het Land van Heusden en Altena online over de periode 1881-1950. Belangrijk is de gezochte en gevonden samenwerking met Rotterdam, Amersfoort, Mechelen en Antwerpen in een site 'mijnadres.org', waarvan ik hoop dat die heel aantrekkelijk gaat worden voor alle Nederlandse en Belgische archief diensten. We zitten in een nieuw gebouw, hebben veel plannen, jonge dynamische medewerkers en iedereen Heb je nog een leuke anekdote uit je carrière die je kwijt wilt? Geldrop, 4 september 1950 Burgerlijke staat: Gehuwd met Susanna Olga van Emst, twee dochters Jutta en Maaike, twee schoonzonen en één kleindochter, Sarah Opleiding: MULO A, 1964-1968 HAVO, 1968-1971 Rijksarchiefschool, 1971-1972 Cursussen SOD, management trainingen, studiedagen en (internationale) congressen Werk: 1973-1976 provinciale archief inspectie van Zeeland 1976-1977 adjunct-streekarchivaris Streekarchivariaat In het Kwartier van Oisterwijk 1977-2010 streekarchivaris Land van Heusden en Altena 2010-heden medewerker Streekarchief Land van Heusden en Altena Jac. Biemans historicus, medewerker Educatie en PR bij het Stadsarchief 's-Hertogenbosch en redacteur van het Archievenblad. nummer 2 201 1 37

Archievenblad | 2011 | | pagina 37