ik met een gevoel van treurnis mogen meemaken dat gemeenten met hun archieven gingen 'shoppen'. Daar waar het zo goedkoop mogelijk kan, daar gaan we naartoe. Die attitude, daar word je triest van." verrast met de uitgave in boekvorm van 112 van de circa 250 columns die ik over de periode 1997-2008 in het Brabants Dagblad schreef. Niets heb ik ervan gemerkt, hetgeen natuurlijk ook kwam vanwege het feit dat mijn 'translatio' (ik werk sinds enige tijd weer op mijn oude stek aan de Demer) reeds had plaats gevonden. Verder besteed ik ook tijd aan mijn Lions Club, die - hoe kan het anders - Land van Heusden en Altena heet. Mijn vrouw en ik houden erg van vakantie en vieren dat op alle mogelijke manieren. Eerst met een tent en nu al jaren met een sleurhut, waarmee we alle uithoeken van Europa bereiken. Heerlijk, de vrijheid om te gaan en staan waar je wilt. We boeken deze kampeer- vakanties niet maar gaan gewoon. Ook vliegreizen en fly and drive vinden we leuk. Een geweldig huis op een wijngoed in Toscane is een adres waar we, naast Toen weggaan was geen optie. En na bedreigingen waren er weer nieuwe uitdagingen. Eén keer heb ik de kans gehad te vertrekken uit het archief wezen, maar ik heb het niet gedaan omdat die functie onzeker was en ik in dat stadium mijn vrouw en studerende kinderen geen onzekerheid wilde bieden. Daar komt bij dat een verandering van functie vaak een verhuizing met zich meebrengt, terwijl het ons in de historische vesting Heusden nog steeds zeer goed bevalt en ik een hekel heb aan dagelijks over flinke afstanden te pendelen. Het lang ergens functioneren geeft je ook het plezier te mogen vaststellen wat je hebt bereikt, want toen ik begon was er niets, nog geen potlood." Welke activiteiten ontplooi je in je vrije tijd? Wat weten we niet van je wat we mogen weten? "Mijn vrije tijd staat nog steeds veel in het teken van het werk, al is dat in de loop der jaren wat afgebouwd, ook in het besef dat de jeugd de boel moet overnemen. Nog steeds lees ik graag, maak lange wandelingen en hoop dat weer volop te kunnen doen na een komende heupoperatie. Uit vele terreinen waarin ik vroeger actief was, ben ik weggegaan, zoals de politiek, besturen van musea, bibliotheken et cetera. Van één baantje kan ik maar geen afstand doen. Sinds 1979 ben ik bestuurslid van de Stichting Vrienden Je hebt dus ruim dertig jaar in Heusden gewerkt, maar ook in dezelfde functie: heb je nooit verder gekeken? Waarom ben je uiteindelijk nooit weggegaan? "Natuurlijk is het zo dat ik in al die jaren wel eens gedacht heb te moeten vertrekken. Als ik al op het punt stond zoiets te doen, was er steeds wel iets dat me weerhield. In al die jaren zijn er veel bedreigingen geweest. Plannen van bovenaf tot bundeling en integratie van gemeenschappelijke regelingen, het herverkavelen van die regelingen, gemeentelijke herindelingen enzovoorts. van Slot Loevestein en sinds een aantal jaren voorzitter. Het is een bijzondere stichting met een behoorlijk vermogen en geen verplichtingen. Er zijn slechts vijf bestuursleden, waaronder drie burgemeesters. Heerlijk. Slagvaardig. Niet gehinderd door beslommeringen en we kunnen wat betekenen voor dit mooie kasteel aan Maas en Waal. Genieten kunnen we ook van de prachtige concerten daar in de sfeervolle ridderzaal. Diners van de bestuursleden met partners in deze ruimte, met een celliste en open haardvuur, zijn onvergetelijke momenten. Ook ben ik lid van de cultuurraad van de gemeente Aalburg. Sinds kort ook bestuurslid van Brabants Heem. Ik hoop daar nog van nut te kunnen zijn. Ik schrijf graag en dan vooral laagdrempelige boeken. Bij mijn afscheid werd ik enorm verblijd en Tom van der Aalst: gepensioneerd maar nog altijd volop actief in het archiefwezenHier in een nieuwe werkkamer, juli 2005 (foto Eli Maas). 36 2011 nummer 2

Archievenblad | 2011 | | pagina 36