gezet en ik werd op 26-jarige leeftijd benoemd tot eerste streekarchivaris van het Land van Heusden en Altena. Een katholieke Oost-Brabander in een reformatorisch gebied, maar toch ging dat altijd prima. Een prachtig gebied ook tussen de rivieren met dijken, vestingstadjes als Heusden en Woudrichem, kleigebied, Biesbosch, het tot 1815 tot het Land van Altena behorende Slot Loevestein en later ook de Loonse en Drunense Duinen. Verbazing alom in het archiefveld. Zo "Het was in Noord-Brabant nog zo dat streekarchivarissen rondzwierven, volgens rooster, over de aangesloten gemeenten. Ik kon slecht tegen zoveel inefficiëntie en als verantwoordelijke begon ik al snel voorstellen te doen tot centralisatie van de archieven op één plaats. Het Land van Heusden en Altena was het eerste streekarchivariaat in Noord-Brabant dat streekarchief werd, en dat met goed gebouwde, ruime archiefbewaarplaatsen bij een aantal deelnemers. Eind 1981 kwam het streekarchiefgebouw aan de Demer in Heusden gereed, om in 1982 officieel te worden geopend. Dit betekende een forse impuls voor de beoefening van de lokale en regionale geschiedenis. Oud-rechterlijke en notariële archieven keerden naar de streek terug. Archieven waren dagelijks te raadplegen op één plek. Acquisitie van met name kerkelijke archieven werd fors ter hand genomen en iedereen die de moeite neemt te vergelijken hoeveel er vóór en na 1982 over ons gebied is gepubliceerd, zal zien dat er een enorm verschil is. Ik heb me als archivaris proberen nuttig te maken voor de regio op een heel breed terrein. Zat in allerlei stichtingsbesturen van instellingen in de periferie van het archiefwezen. Gemeentebesturen deden een beroep op je, ook als het om zaken ging die niets met archieven van doen hadden. Dat is erg dankbaar werk. Na bijna 33 jaar het ambt van streek archivaris te hebben vervuld, is het goed om eens terug te kijken. Recentelijk keek ik eens in het archief van het archief. Notulen van het bestuur op stencilpapier! De komst van het kopieerapparaat. De eerste elektrische schrijfmachine, toen die met verwisselbare kop. Vervolgens de computer en ik had zelf een Tulip laptop met ik meen 20 mb harde schijf, die werkelijk een vermogen kostte. Met de nieuwe technieken heeft het archiefwezen een enorme ontwikkeling doorgemaakt. Enorme veranderingen ten goede dus, dat kon 33 jaar geleden niet voor mogelijk worden gehouden. Waar ik zelf vraagtekens bij zet, is de grote schaal waarin een groot aantal archieven terecht is gekomen. Archieven dienen naar mijn stellige overtuiging efficiënt maar wel zo dicht mogelijk bij de burger, waar ze zijn ontstaan, te worden bewaard. Dichtbij de burger bevordert de cultuurparticipatie, het eigene, het gevoel van waarde van onvervangbaar historisch erfgoed. In Noord-Brabant heb "En dan komt er weer zo'n speciaal moment in je leven. Werkend in het depot van het gemeentehuis in Loon op Zand kwam een telefoontje van de burgemeester van Werkendam, namens het bestuur van het nieuw gevormde Streekarchivariaat Land van Heusden en Altena. Of ik de vacature van streek archivaris niet had gezien? Waarom ik niet gesolliciteerd had? Dat er een nieuwe oproep zou komen met het verzoek hierop te solliciteren. Ik herinner me het sollicitatiegesprek nog heel goed. Twee dagen ervoor was ik vader geworden van een gezonde dochter en ik meende het gesprek te moeten beginnen met een correctie van het door mij ingediende cv-tje. De toon was Eerste Heilige Communie, oktober 1957 (foto part. coll.). jong en dan al archivaris. Aan het eind, zo bij de rondvraag, werden we binnen geroepen. Als getapt en aimabel man ging Piet Wuisman door 'zijn' streek. Piet: 'Een centrale archiefbewaarplaats, neen, dat heeft mijn voorganger al geprobeerd, daar ga ik mijn vingers niet aan branden'. Het rondzwerven had ook zijn aantrekkelijke kanten, zoals een riante autokostenvergoeding." Kun je, 33 jaar overziend, eens terugblikken op je functie: vergelijk begin en einde eens? Achter het huis in Geldrop pronken met de nieuwe fiets, bij gelegenheid van de Eerste Heilige Communie, oktober 1957 (foto part. coll.). nummer 2 201 1 35

Archievenblad | 2011 | | pagina 35