"Dicht bij de burger, maar wel efficiënt" In gesprek met Tom van der Aalst Met een passend feest nam eind vorig jaar Tom van der Aalst (60) afscheid als hoofd van het Streekarchief Land van Heusden en Altena. Oud-collega Ig Caminada schetste hem bij die gelegenheid als iemand met een niet alledaagse manier van werken om de noden van het archief onder de aandacht van bestuurders te brengen. De 'eeuwige' archivaris, die deze dienst in 'Hollands Brabant' van onderaf opbouwde en deed uitgroeien tot het eerste streekarchief in de provincie, koos ervoor om dit werk na 33 jaar voor het 'tijdelijke' in te ruilen. Tom zal nog een aantal jaren wijden aan het echte archiefwerk, inventariseren, onderzoek doen en publiceren. Tijd om eens terug te blikken op persoon en werk van Tom van der Aalst. Burgerlijke Stand Tom van der Aalst (foto Eli Maas). Jac. Biemans Uit wat voor nest kom je: schets je ouderlijk gezin, huis, omgeving en werksfeer eens. Heb je daarin iets gevonden, meegekregen of opgebouwd dat bepalend of belangrijk is geweest voor je latere werk? "Mijn geboorteplaats is Geldrop op 4 september 1950 en het was meteen raak. Twee maanden te vroeg, hersen bloeding, couveusekindje en mijn vader werd te verstaan gegeven dat hij geen geboortekaartjes mocht laten drukken. Geheel overeenkomstig de rooms- katholieke mores werd ik gelijktijdig gedoopt en gevormd. Later zou blijken dat ik een forse handicap had: ik was ernstige slechthorend met een gehoorverlies van 70%. Uiteraard heeft dit consequenties gehad in mijn verdere leven. Als oudste in een gezin met nog twee broers groeiden we op in een 'rijk rooms leven'-gezin, waarin het geloof een zeer belangrijke rol speelde. Er was ook een 'heeroom', een broer van moeder, die als Witte Pater werkzaam was in Zambia. Het was een harmonieus gezin met veel aandacht voor muziek, vooral kerkmuziek, dat om redenen als aangegeven aan mij niet zo besteed was. Ik kan genieten van muziek, maar muziek maken was in tegenstelling tot veel musicerende familieleden voor mij niet weggelegd. Mijn vader verdiende aanvankelijk de kost als magazijnchef bij een wollenstoffenfabriek in Geldrop, om zijn loopbaan af te sluiten als inkoper bij een grote gloeilampenfabriek. Nog zie ik In de kinderwagen ergens tussen Tongelre en Geldrop, zomer 1951 (foto part. coll.). nummer 2 201 1 31

Archievenblad | 2011 | | pagina 31