Uitgelezen Stichting Archiefpublicaties (2010) ISBN 978-90-71251-33-7, pp. 127, 21,50. Integratie Belangrijk aspect van de Rotterdamse aanpak is het gegeven dat het GAR de bouw van het e-depot heeft gezien als een project van de gehele eigen organisatie en niet van een 'afdeling e-depot' of iets dergelijks. Opzetten van het e-depot had en heeft impact op de gehele organisatie, bijvoorbeeld doordat de metadataschema's van archieven, bibliotheek en atlas met elkaar geïntegreerd moesten worden. Ook in de dienstverlening moest ten gevolge van het e-depot het nodige worden aangepast. Het leidde ook tot nieuwe functies, zoals die van e-conservator. Zeer in de diepte van de problemen rond het preserveren van digitale bestanden gaat het artikel van Mette van Essen, de e-conservator van het GAR. Zij beschrijft de problemen die ontstonden bij het toegankelijk houden van een 3D-scan van het standbeeld van Erasmus, die was gemaakt naar aanleiding van restauratie van het beeld in 1997. Tien jaar later bleek 'Erasmus op een schijfje' niet meer toegankelijk te zijn. Het vergde een enorme puzzel om te achterhalen hoe de bestanden waren opgebouwd om de roterende afbeelding van het beeld weer op scherm te krijgen, en dan nog bleken er gaten in te vallen. Impliciet is dit artikel een helder pleidooi voor de open, valideerbare en gedocu menteerde bestandsformaten die voor Update De nadruk ligt in de bundel op de Rotterdamse ervaringen, maar de ontwikkelingen bij de Justitiële Informatiedienst, bij het Stadsarchief Amsterdam en bij het Nationaal Archief komen ook aan de orde. In alle gevallen gaat het om een update van de stand van zaken: geen enkele organisatie kan op dit moment al zeggen dat het een volledig en werkend e-depot heeft. Een groot aantal aspecten rond het e-depot, het bouwen ervan en de verdere impact op de bouwende organisatie, komt op toegankelijke wijze aan de orde. In de inleidende artikelen wordt uit de doeken gedaan waarom een e-depot een onontkoombare ontwikkeling is voor iedere archiefdienst. C VS<i 1 030 P.J. Horsman en R.W. Spork (red.), Het E-depot als avontuur Het E-depot als avontuur. Onder die titel is na vier jaar het tweede Archief schoolschrift onder redactie van Peter Horsman en René Spork verschenen. Doel van het Archiefschoolschrift is het in kort bestek behandelen van actuele ontwikkelingen in de archivistiek ten behoeve van het archiefonderwijs aan de Hogeschool van Amsterdam en de Universiteit van Amsterdam. Als gevolg van de veranderingen in het archief- onderwijs is het sinds het verschijnen van het eerste Archiefschoolschrift in 2006 stil gebleven op dit gebied, maar de ontwikkelingen rond de langdurige bewaring van digitaal archief waren voldoende aanleiding voor het uitbrengen van deze bundel. De titel geeft al gelijk aan dat het bouwen en beheren van een e-depot geen uitgewerkt concept is, waarvoor het volgen van een handleiding volstaat. De beslissing om een e-depot in te richten is de start van een avontuur, van het maken van talloze keuzes op technisch, archivistisch en organisatorisch gebied. Het is nog niet mogelijk een e-depot 'van de plank' te kopen, domweg omdat er nog geen werkend e-depot in alle aspecten bestaat. Wel is er al veel ervaring opgedaan bij het ontwikkelen van het e-depot, waarvan deze bundel een neerslag is. De bundel bestaat voor het grootste deel uit artikelen die eerder in dit blad zijn verschenen. Daarnaast is speciaal voor deze uitgave een aantal nieuwe artikelen geschreven. Bij elkaar geven de artikelen een beeld van de problemen die ontstaan als een archiefinstelling een e-depot wil bouwen. In de praktijk is in Nederland nog nergens een volledig werkend e-depot ingericht, al is het Gemeentearchief Rotterdam een behoorlijk eind op weg. De zoektocht van Rotterdam kwam tot uiting in een artikelenreeks die in 2008 in het Archievenblad is verschenen, met typerende vragen in de titels: 'Waarheen?', 'Hoe hoog kun je vliegen?', 'Hoe diep kun je dalen?' en 'Hoeveel kun je hebben?'. archiefbescheiden verplicht zijn gesteld in de Archiefregeling. Ook voor opname in een e-depot blijkt er nog veel werk te doen om archiefbescheiden in de 'goede, geordende en toegankelijke staat' in de digitale sfeer te krijgen. Daarmee komt ook een ander aspect van de Rotterdamse aanpak aan de orde: om ervoor te zorgen dat archieven op een goede manier in het e-depot terecht kunnen komen, zonder een moeizame preserverings- en bewerkings slag, is het noodzakelijk dat de archieven worden gevormd met het oog op langdurige bewaring. In de praktijk betekent dat een vergaande samen werking van archiefdienst en zorgdrager, die er in Rotterdam toe heeft geleid dat het GAR de kaders stelt voor de archief vorming bij het concern van de stad: het Recordsmanagement Concern. In dit opzicht blijkt de noodzaak en vanzelfsprekendheid van het records continuüm in de praktijk. Het is alleen de vraag of iedere archiefdienst zelf een e-depot moet nummer 2 201 1 27

Archievenblad | 2011 | | pagina 27