Agenda Bijeenkomsten Lezing cultuurhistoricus Jo Tollebeek Scriptiemiddag SNAAI Op vrijdag 25 maart vindt de jaarlijkse scriptiemiddag van SNAAI plaats in het Coda in Apeldoorn. Op deze middag presenteren drie recent afgestudeerden hun scriptie, ter inspiratie van die studenten die nog moeten beginnen of net bezig zijn. Hella Timmermans zal vertellen over haar scriptie 'Kwaliteitszorg bij archieven' en Frans van der Horst presenteert zijn scriptie 'Onderzoek naar de implementatie van semantic web voor het Erfgoedhuis Zuid-Holland'. De derde spreker is op het moment van schrijven nog onbekend. De sprekers worden afgewisseld met een rondleiding door het CODA. De dag wordt afgesloten Tweede Duits-Nederlands Symposium voor Adels- geschiedenis Vooraankondiging DISH2011 24 maart Wie waren toch de mannen van karakter die de moderne geesteswetenschappen vorm gaven? In de tweede helft van de negentiende eeuw professionaliseerden de geschiedschrijving, de archeologie, de kunstgeschiedenis, de studie van de literatuur en de wijsbegeerte. De Belgische cultuurhistoricus Jo Tollebeek deed in de Koninklijke Bibliotheek, de nationale bibliotheek van Nederland, onderzoek naar enkele hoofdrolspelers uit deze periode en presenteert de resultaten hiervan in een lezing op donderdag 24 maart 2011. De omvangrijke collectie moderne handschriften van de KB vormde de belangrijkste bron voor zijn onderzoek. Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Info: www.kb.nl 25 maart 2011 met een gezellige borrel. Wil je deze scriptiemiddag bijwonen? Meld je aan via snaai@kvan.nl. Locatie: CODA, Apeldoorn 31 maart - 1 april 2011 Adelsgeschiedenis is in belangrijke mate met het krijgswezen verbonden: Het zelfbeeld als militaire stand behoorde tot de kern van de adellijke identiteit. De krijgsdienst gold vanouds als een bij de adellijke stand passende activiteit. Verder was het krijgswezen van groot belang als bron van inkomen voor zonen, met name jongere zonen uit adellijke kringen. De aanwezigheid van de adel beïnvloedde het krijgswezen ingrijpend en gedurende lange tijd. De huurlingen- legers van de 16e en 17e eeuw boden adellijke huurlingen niet alleen kansen voor een carrière, voor aanzien en populariteit, maar zij boden ook uitzicht op aanzienlijke inkomsten. In de staande legers van de vroegmoderne staten nam de adel wederom een leidende positie in. Een positie die deze stand tot in de nieuwe tijd wist te behouden. De officiersrang bleef het domein van de adel. Hierin kwam het zelfbewustzijn van deze stand, gebaseerd als deze was op afkomst en op een lange traditie van leidinggeven, tot uitdrukking. Juist in grensoverschrijdend perspectief biedt het thema 'Adel en Krijgswezen' een reeks aanknopingspunten. Immers, de militaire inzet van adellijke officieren deed zich gelden in zeer brede ruimtelijk kaders. Locatie: Nedersaksisch Freilichtmuseum - Museumsdorf Cloppenburg Info: projektadel@museumsdorf. de 6-9 december 2011 Van dinsdag 6 tot en met vrijdag 9 december 2011 organiseren Erfgoed Nederland en DEN de tweede editie van de conferentie Digital Strategies for Heritage: DISH2011. Dit is een internationale conferentie over innovatie in het cultureel erfgoed. DISH 2011 vindt plaats in Rotterdam. De vier thema's van DISH2011 zijn: 'heritage as business' (alle aspecten van cultureel ondernemerschap, inclusief business modellering), 'crowdsourcing' (het managen van collecties en kennis), 'institutions in transition' (veranderende rollen voor instellingen in een snel digitaliserende maatschappij) en 'policy meets strategy' (kansen voor Europese samenwerking en de relatie tussen overheidsbeleid en instellingsstrategie). Locatie: Rotterdam Info: www.den.nl/innovatie 26 2011 nummer 2

Archievenblad | 2011 | | pagina 26