Agenda Broederlijk Delen© POLi»» Tentoonstellingen Polderen! Verleden en toekomst van het Zuiderzeeproject omdol het zuiden plannen heeft Beestachtig Den Haag 3 februari t/m 26 maart 2011 50 jaar Broederlijk Delen Onlangs verwierf het Haags Gemeente archief een aquarel van H.M. Horrix, voorstellende 'Een ritje op de olifant in de Haagse Dierentuin'. Deze aanwinst speelt een centrale rol in de tentoonstelling 'Beestachtig Den Haag', die van 26 februari tot 8 mei 2011 in het Atrium van het stadhuis te zien is. Naast deze nieuwste aanwinst zijn ook eerdere aanwinsten, foto's, affiches, filmbeelden en een plattegrond van de Haagse Dierentuin opgenomen. De Haagse Dierentuin heeft ruim 100 jaar bestaan (1863-1968) en roept bij vele Hagenaars herinneringen op. Velen hebben er, naast het kijken naar de dieren, diverse activiteiten bezocht. Er werden onder andere muziekuitvoeringen, voorjaars feesten en kermissen georganiseerd. Deze tentoonstelling richt zich op de dieren die de Haagse Dierentuin heeft gehad. Vanaf 12 februari Flevoland is vrijwel dagelijks in het nieuws. Hoe lossen we de file tussen Almere en Amsterdam op? Wordt vliegveld Lelystad een tweede Schiphol? Gaat Oostvaarderswold toch nog door? Is verdere samenwerking tussen Almere en Amsterdam een goed idee? En wat is de noodzaak van een windpark bij Urk? Kortom, hoe zien we de toekomst van het Zuiderzeeproject? Politieke partijen rollen landelijk, provinciaal en regionaal over elkaar heen. Samenwerking lijkt nog ver te zoeken. Tijd voor polderen! In de nieuwe vaste presentatie 'Polderen! Verleden en toekomst van het Zuiderzeeproject' stelt Nieuw Land deze en andere onderwerpen centraal. De tentoonstelling laat de grootsheid en complexiteit van het Zuiderzeeproject zien. Ook toont Polderen! begrip voor de verschillende invalshoeken tijdens het realiseren van het project en de belangen die spelen bij de inrichting van nieuw land. Zowel in het verleden, heden als in de toekomst. Polderen! is een nieuwe, moderne, interactieve en multimediale tentoonstelling. Het laat zien hoe het grootste infrastructurele project van Nederland - het Zuiderzee project - een spiegel is van het ontstaan van de huidige Nederlandse samenleving. Ook toont de presentatie hoe het idee van leefbaarheid door de jaren heen is veranderd en zaken als natuur, recreatie en bereikbaarheid steeds belangrijker worden. Locatie: Nieuw Land, Lelystad Info: www.nieuwlandeffgoed.nl tifiïlfü ZuidcrZAffirejt'Et Broederlijk Delen: 50 jaar Belgisch engagement voor een rechtvaardige wereld. 26 februari tot 8 mei 2011 Locatie: Haags Informatie Centrum (Atrium Stadhuis) Hendrikus Matheus Horrix (1845-1923), 'Een ritje op de olifant', aquarel, ca. 1919. Broederlijk Delen bestaat dit jaar 50 jaar. Op die halve eeuw engagement voor een rechtvaardige wereld blikt KADOC-K.U. Leuven terug, aan de hand van de 50 affiches waarmee de organisatie sinds haar oprichting in 1961 haar campagnes ondersteunde. Die affiches - onder meer het werk van gerenommeerde grafici als Paul Ibou, Hugoké of Gal - tonen niet alleen de evolutie van de communicatie van Broederlijk Delen. Ze geven vooral een boeiend en levendig beeld van 50 jaar noord-zuidsolidariteit in Vlaanderen. Broederlijk Delen werd opgericht als een antwoord op de hongersnood die in 1961 uitbrak in de Kasaï in Congo. De Belgische bisschoppen richtten Broederlijk Delen op om de noodhulp te organiseren. Broederlijk Delen kreeg de opdracht om op een autonome wijze, maar in verbondenheid met de katholieke kerk, de solidariteit met het zuiden gestalte geven. Al vrij vroeg legde de organisatie het accent op structurele ontwikkelings samenwerking en breidde ze haar actieradius uit naar drie continenten. Projectenwerking evolueerde naar partner werking. Ook van de beïnvloeding van de beleidsmakers inzake ontwikkelings samenwerking, werd al vanaf het begin werk gemaakt. Op het terrein groeide het inzicht dat de beste manier om armoede en onrecht te bestrijden, erin bestaat om de eigen initiatieven van de lokale bevolking volop te ondersteunen. Broederlijk Delen is door de jaren heen trouw gebleven aan zijn integrale mensvisie en christelijke inspiratie, maar tezelfdertijd geëvolueerd naar een brede solidariteitsbeweging. Die ontwikkeling is duidelijk af te lezen van de 50 affiches die tot 26 maart in Leuven te zien zijn. Locatie: KADOC, Leuven Info: www.kadoc.kuleuven.be nummer 2 201 1 25

Archievenblad | 2011 | | pagina 25