Joegoslavisch erfgoed in Roosendaal Acquisitie van migrantenerfgoed door archiefinstellingen In de nota van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, Cultuur als confrontatie 2001-2004, werd een hoge prioriteit toegekend aan culturele diversiteit. Van cultuurinstellingen werd verwacht dat zij zich meer zouden inspannen om nieuwe doelgroepen te bereiken, zoals mensen met een migrantenachtergrond. Van archiefbeherende instellingen werd verwacht dat ook zij hieraan aandacht zouden besteden. Casus Roosendaal zomer van 2009 volgde een oproep in de lokale krant, met als titel: 'Waar zijn ze gebleven?'. Juist de Joegoslavische vrouwen bleken enthousiast te zijn en er volgde een informatiebijeenkomst met vrouwen die hadden gereageerd.3 Het doel van het project werd uitgelegd en er werden afspraken gemaakt voor afzonderlijke interviews. Deze interviews leverden weer nieuwe namen op van mensen die een belangrijke rol hebben gespeeld bij de werving, tewerkstelling en huisvesting van de circa 400 Joegoslavische vrouwen die - in de periode oktober 1969-juni 1975 - naar Roosendaal kwamen om te werken. Zij waren werkzaam bij de Red Band snoepjesfabriek, Koekjesfabriek Baartmans, borstelfabriek VERO en confectieatelier Van Gils. Deze vier hadden voor de opvang en huisvesting van de Joegoslavische vrouwen zelfs een aparte stichting opgericht: Kuca Morava. Maar ook bij andere bedrijven werkten Joegoslavische vrouwen, zoals bij Broos Meat en bij breifabriek Lagero. Noten R.E. Kistemaker, 'Eindrapport project Cultureel Erfgoed Minderheden 2001-2004' (2004), zie: http://www. divakoepel.nl/files/Eindrapportage.doc. 2 N.E. Stroeker, 'Stand van zaken Erfgoed Culturele diversiteit' (IOO Leiden 2007), over de noodzaak om kennis en kunde te bevorderen en een kennisnetwerk te realiseren voor het uitwisselen van ervaringen en best practices. 3 Dit betekent niet dat de overige arbeidsmigranten (Turken, Spanjaarden en Marokkanen) niet meer aan bod zullen komen. We hopen dat deze groepen enthousiast raken door dit project en zelf aan de slag gaan. Albert Hoekstra In mei 2001 ontvingen de archief- beherende instellingen in Nederland van DIVA, de overkoepelende organisatie van erfgoedinstellingen, een vragenlijst over archieven en migranten. De uitkomst van deze enquête werd op 11 oktober 2001 - samen met het Centrum voor de Geschiedenis van Migranten (Universiteit van Amsterdam) - gepresenteerd tijdens de conferentie 'Een erfenis voor de toekomst. Archieven en het cultuurgoed van migranten'.1 In 2007 volgde een rapport over erfgoed en culturele diversiteit.2 Een jaar later, in mei 2008, verscheen de afstudeerscriptie van Mariska Heijmans met de titel Veelkleurig Nederland. De verwerving van erfgoed van migrantengemeenschappen. Met haar scriptie heeft Heijmans een concept model in het leven geroepen voor de verwerving van dit erfgoed. In 2009 werden, tijdens de KVAN-studiedagen in Haarlem, de do's and don'ts van acquisitie van migrantenerfgoed besproken. Diverse archiefinstellingen zijn met de acquisitie van migrantenerfgoed aan de slag gegaan, zoals bijvoorbeeld in Gorinchem (Griekse gemeenschap), Dordrecht (Turken en Antillianen) en Arnhem (Chinezen). Het Gemeente archief Roosendaal koos uiteindelijk voor Joegoslavische vrouwen. Nadat in 2006 het verwerven van migrantenerfgoed in het acquisitieplan 2006-2010 van het archief was opgenomen, werd vanaf eind 2008 een project gestart. In de Het doel van het project was niet per se het verwerven van historisch archief materiaal. Ook het optekenen van de levensverhalen en het verzamelen van foto's is een vorm van acquisitie. Dit heeft geresulteerd in een foto tentoonstelling die nog tot 24 juni 2011 te zien is in het gemeentearchief aan de Markt in Roosendaal. Daarnaast was het televisieprogramma Andere Tijden op 12 februari j.l. aan dit onderwerp gewijd. Eind juni zullen de foto's en verhalen ten slotte in een kleine publicatie gepresenteerd worden. Albert Hoekstra is op zoek naar archiefinstellingen die actief zijn (geweest) met de acquisitie van migrantenerfgoed, en dan vooral voor Zuid-Europese gemeen schappen. Informatie is welkom op: a.hoekstra@roosendaal.nl 1 'DIVA, Archieven en migranten. De resultaten van een landelijke enquête', zie: http://www.divakoepel. nl/files/enqueteminderheden_2001. doc; Albert Hoekstra archivist/ archiefinspecteur Gemeentearchief Roosendaal nummer 2 201 1 19

Archievenblad | 2011 | | pagina 19