Persoonsgegevens in online media-archieven De Wet bescherming persoonsgegevens (Wbp) stelt strenge eisen aan de omgang met persoons gegevens. Maar de wet kent ook een royale uitzonderingspositie voor zogenaamde 'journalistieke verwerkingen'. De achtergrond is dat journalisten en media vrij hun werk moeten kunnen doen. Geldt deze uitzonderingspositie ook als journalistieke producten, na hun eerste openbaarmaking, in een archief worden opgenomen en dan online toegankelijk zijn? Journalistiek of niet? CBP richtsnoeren Wat vindt genoemd College bescherming persoonsgegevens er zelf van? Men heeft in 2007 richtlijnen opgesteld: "Richtsnoeren publicatie van Tjeerd Schiphof Deze kwestie is een aantal keren aan de orde gesteld door mensen die hun persoonsgegevens wilden laten afschermen, omdat met een online zoekmachine onprettige berichtgeving aan het licht kwam. Rechters die zich over deze vraag bogen, bleken echter de opvatting te huldigen dat het belang van de betrouwbaarheid en volledigheid van archieven in de voorgelegde gevallen boven de belangen van individuen ging. Deze bijdrage besteedt ook aandacht aan een andere juridische weg naast de Wbp, en de mogelijkheid om bij de Raad voor de Journalistiek te klagen over online media-archieven. Grote delen van de Wbp zijn niet van toepassing op "journalistieke verwerkingen", zegt artikel 3 lid 1. De bepaling heeft ook betrekking op "artistieke en literaire verwerkingen", maar die blijven in deze bijdrage buiten beschouwing. Journalistieke verwerkingen zijn ruwweg alle handelingen die men verricht in het journalistieke proces: het Google Online zoekmachines geven snel veel informatie. Daarin schuilt een risico. Ongewenste informatie die eenmaal online staat, is moeilijk te verwijderen (coll. Wikimedia Commons). verzamelen van persoonsgegevens, het bewaren en bewerken ervan, en natuurlijk het actief openbaar maken. Niet onbelangrijk is de categorie van de zogenaamde "bijzondere persoons gegevens", waarop normaliter een nog strenger regime van toepassing is. Persoonlijke informatie over godsdienst of levensovertuiging, gezondheid, seksuele leven en strafrechtelijke bijzonderheden mogen door gewone stervelingen alleen met toestemming van de betrokkene verzameld en openbaar gemaakt worden, maar de pers mag vrijelijk onderzoek doen en berichten over de griep van premier Rutte of de strafrechtelijke bijzonder heden omtrent Willem Holleeder. Daarbij komt nog, en dat is van belang voor de cases die hierna aan de orde komen, dat betrokkenen geen informatie- of correctierecht hebben waarmee ze zouden kunnen opvragen welke gegevens er verwerkt zijn, of waarmee ze gegevens kunnen laten veranderen of afschermen. De 'privacy waakhond', het College bescherming persoonsgegevens (CBP) mag ook al geen toezicht houden op media-uitingen. Journalistieke verwerkingen hoeven bovendien niet bij het CBP gemeld te worden. Het is dus alleszins interessant te weten of de online beschikbaarstelling van media- uitingen een journalistieke verwerking in de zin van de Wbp mag heten. nummer 2 201 1 15

Archievenblad | 2011 | | pagina 15