r r VJ Archieven in het veld Inbedding in het informatie- en archiefmanagement ICT'ers, informatiebeheerders, archiefbeheerders, auditors en archiefinspecteurs aller gewesten verenigd u! You don't eat a whale alone! Een gevolg van dit alles is dat gegevens(beheer) in keteninformatie systemen, indien van overheidswege, onder het regime van de Archiefwet 1995 zouden behoren te vallen. De gegevens en de systemen in kwestie moeten daarom idealiter worden gezien als onderdelen van het archiverings systeem. En dat archiveringssysteem is zoals bekend het geheel van mensen, middelen, methoden, procedures en de informatieobjecten zelf. Bovendien is een archiveringsysteem een bijzonder informatiesysteem, is daar eigenlijk min of meer onderdeel van en komt zeker niet lineair na het informatiesysteem. Menig e-depot (in wording) gaat al uit van dit principe. Moet de archivaris nu vaardigheden ontwikkelen om dit soort gegevens en systemen te gaan beheren? Naar mij voorkomt niet. Maar wat wel van belang is, is het vaststellen van de eisen waaraan het beheer moet voldoen, wil het geheel van gegevens, documenten en archiefstukken in onderlinge samenhang raadpleegbaar zijn en blijven. In ieder geval voor de overeengekomen duur van bewaring. Gezien de aard van menig (basis) registratiesysteem kan dat best wel eens heel lang zijn, terwijl de stukken in kwestie mogelijk uiteindelijk niet voor overbrenging in aanmerking komen en daarom op termijn mogelijk niet worden opgenomen in de bewaarplaats. ICT'ers, informatiebeheerders, archief beheerders, auditors en archief inspecteurs aller gewesten verenigd u! Of, zoals een vertaling uit 1914 van een kookboek van de Canadese Kwakuitl Indianen bij een recept voor het bereiden van walvis het stelt: "You cannot eat it [de walvis dus, HW] all by yourself! So the First step is to call for a party and invite all your friends, relatives and local dignitaries."12 Met andere woorden: you don't eat a whale alone! Noten 1 J.H.A.M. Grijpink, Keteninformatisering in kort bestek. Theorie en praktijk van grootschalige informatie-uitwisseling (Den Haag: Uitgeverij Lemma, 2006) 10. 2 LJN: AY6317, Raad van State, 200507691/1. 3 Wie geïnteresseerd is in de bedreigingen van het koppelen van gegevens en de ontwikkeling van een Orwelliaanse samenleving met Kafkaëske trekken, vindt zonder moeite veel materiaal. Slechts één publicatie noem ik hier, al was het maar om de titel: Sandro Gaycken, Constanze Kurz (red.) 1984.exe. Gesellschaftliche, politische und juristische Aspekte moderner Überwachungstechnologien (Bielefeld: Transcript Verlag, 2008). 4 De Awb zegt bij mandaat, attributie en delegatie expliciet niets over de verantwoordelijkheid voor een bepaalde taak of handeling, maar lijkt impliciet wel betrekking te hebben op de (eind) verantwoordelijkheid sec. Dat onder die verantwoordelijkheid de uitvoering van taken elders worden neergelegd of ondergebracht, bijvoorbeeld op basis van een mandaat, is natuurlijk wel mogelijk. Juist daarvoor biedt de Awb een kader. Ten aanzien van het mandateren van het beheer van overgebrachte archieven verwijs ik verder naar: Arnold den Teuling, Wegwijzer voor het uitbesteden van het beheer van overgebrachte archieven aan een privaatrechtelijke organisatie. ('s-Gravenhage: Stichting Archief publicaties, 2010). 5 De Stichting Reclassering Nederland is in ieder geval overheidsorgaan in de zin van de Archiefwet 1995 ten aanzien van het benoemen van reclasserings- ambtenaren. Nu zijn er bij de reclassering niet alleen ambtenaren werkzaam, waardoor dit argument om de hele reclassering om reden daarvan toch onder de Archiefwet 1995 te brengen, niet noodzakelijk van toepassing lijkt. Op grond van de wetshistorie kan echter worden beargumenteerd dat organisaties 'voor zover zij ambtenaren in dienst hebben' toch als overheidsorganen moeten worden aangemerkt. Vergelijk voor dat laatste: F.C.J. Ketelaar, Handboek Archiefrecht (Alphen aan den Rijn: Kluwer, 1996-heden [losbladig]), pp. A1-11 (aflevering 2001, supplement 7). Het blijft dus een beetje onduidelijk welk archiefrechtelijk regime op dit soort organisaties van toepassing is. 6 Vergelijk de definitie gegeven door Richard Pierce-Moses: "1. A written or printed work of a legal or official nature that may be used as evidence or proof; a document; 2. Data or information that has been fixed on some medium; that has content, context, and structure; and that is used as an extension of human memory or to demonstrate accountability; 3. Data or information in a fixed form that is created or received in the course of individual or institutional activity and set aside (preserved) as evidence of that activity for future reference; 4. An instrument filed for public notice (constructive notice) 5. Audio: A phonograph record; 6. Computing: A collection of related data elements treated as a unit, such as the fields in a row in a database table; 7. Description: An entry describing a work in a catalog." Richard Pierce-Moses, A Glossary of Archival and Records Terminology (Chicago: The Society of American Archivists, 2005), lemma 'record': www.archivists.org/glossary/term_ details.asp?DefinitionKey=54 (raadpleegdatum 21 januari 2011). Peter Horsman geeft in zijn verklaring van Engelstalige archieftermen aan dat één van de betekenissen van een record, zij het binnen de geautomati seerde gegevensverwerking, slaat op "een aantal onderling gerelateerde gegevenselementen die samen een eenheid vormen"; Peter Horsman, 'Engelstalige archieftermen in het Nederlands verklaard', in: P.J. Horsman, F.C.J. Ketelaar, T.H.P.M. Thomassen, Naar een nieuw paradigma in de archivistiek. Jaarboek 1999 van de Stichting Archiefpublicaties ('s-Gravenhage: Stichting Archiefpublicaties, 1999) pp. 231-242, hier p. 239. 7 Reed gebruikt het woord 'authenticiteit' in de betekenis van 'onveranderbaar'. Omdat de definitie van de vier kwaliteitskenmerken van een archiefstuk uit de NEN-ISO 15489-1 (nl) hier als bekend mogen worden verondersteld, richt ik mij op die terminologie en gebruik daarmee in 12 2011 nummer 2

Archievenblad | 2011 | | pagina 12