Archieven in het veld Aja Waalwijk, 'Wishing Well' (2009), assemblage 49x49 cm. uit het project 'Mein Kapital' (zie: www.wittereus.net/aja/meinkapital/index.html). slechts eenmalig worden opgeslagen ten behoeve van verschillende actoren, en indien die actoren onder verschillende archiefwettelijke zorgdragers opereren, wie is er dan verantwoordelijk voor creatie, beheer en onderhoud? Dit laatste is een belangrijk vraagstuk omdat zorg - de bestuurlijke en politieke verantwoordelijkheid - onder geldend recht niet mandateerbaar, attribueerbaar en/of delegeerbaar lijkt te zijn. Althans, binnen de kaders van de Algemene wet bestuursrecht.4 In één ketendossier werken veelal meerdere actoren samen, en er zijn zelfs situaties waarbij meerdere zorgdragers betrokken zijn. Meerdere politiek en bestuurlijk verantwoordelijken, met alle gevolgen van dien. Want tot op heden is binnen ongeacht welke basis registratie dan wel binnen een dossier, er niet slechts één politiek of bestuurlijk verantwoordelijke (soms probleem- verantwoordelijke genoemd) die het voortouw neemt in de beslissingen de registratie of het dossier aangaande. Om deze diversiteit te illustreren: in een 'gewoon' strafrechtdossier zijn een vijftigtal archiefwettelijk zorgdragers actief. Van die voor de opsporings autoriteiten (politie, FIOD, douane) via de bestuurlijke verantwoordelijke van het OM (minister van Veiligheid en Justitie) en de gerechten (zo zijn er negentien rechtbanken en vijf gerechts- hoven waarvan het bestuur van ieder gerecht de archiefwettelijke zorgdrager is), naar het gevangeniswezen (deels onder de minister van Veiligheid en Justitie) en de reclassering. Hierbij ga ik er nog vanuit dat bijvoorbeeld de advocatuur geen toegang heeft tot (delen) van dit dossier. Zelfs met het vooralsnog 'uitsluiten' van deze groep actoren, is het complicerend dat niet noodzakelijk alle actoren in deze keten (bijvoorbeeld de reclassering ten aanzien van de reclasseringswerkzaamheden5) als overheidsorganen in de zin van de Archiefwet 1995 kunnen worden aangemerkt, en als gevolg daarvan formeel mogelijk ook niet onder de 10 2011 nummer 2

Archievenblad | 2011 | | pagina 10