Nieuws uit het veld Alle mensen Het Prins Claus Fonds redt belangrijke archieven in Haïti Stadsarchief Amsterdam open over diefstal Huygens Instituut en Instituut voor Nederlandse Geschiedenis samen verder De stukken zijn een paar duizend euro waard', zegt Emmy Ferbeek, het hoofd van de afdeling Archief- en Collectie beheer van het Stadsarchief. 'Dat is geen groot bedrag. Maar de schok bij ons was er niet minder om. De collega die dit heeft gedaan, werkte al dertig jaar bij het Stadsarchief en werd zeer gewaardeerd.' De man, die ook enkele boeken en almanakken stal, is ontslagen en veroordeeld tot een taakstraf. Het Stadsarchief hoopt dat collega-instanties zich ervan bewust worden dat dit soort diefstal ook bij hen kan plaatsvinden. 'Wij zijn niet het enige archief waar dit gebeurt, het probleem bestaat bij meer erfgoedinstellingen', zegt Ferbeek. 'Meestal wordt daar weinig ruchtbaarheid aan gegeven. Wij kiezen voor openbaarheid, ook om maatregelen en de onderlinge samenwerking te bevorderen.' Met ingang van 15 november 2010 is Hein Merkelbach archiefinspecteur adjunct-streekarchivaris RHC Zuidoost Utrecht. Hein Merkelbach werkte daarvoor, vanaf 1 september 2005, als archiefinspecteur bij de gemeente Nijmegen van 1 september 2005. Bij het RHC Rijnstreek en Lopikerwaard te Woerden vond per 1 januari 2011 een herschikking van functies plaats. Frank van Rooijen is de nieuwe streekarchivaris-directeur. Hij is daarmee de opvolger van Rob Alkemade, die bij het RHC werkzaam blijft. Wolter van de Wetering is benoemd tot adjunct streekarchivaris en belast met de archiefinspectie Bernadine Ypma heeft zitting genomen in het bestuur van SNAAI in de functie van penningmeester. Naast haar functie Archivaris Vormgevingsarchieven bij CODA studeert ze Archiefwetenschap aan de UvA. Met ingang van 1 februari 2011 treedt Patrick Timmermans in dienst als directeur van Erfgoed Brabant, de provinciale steuninstelling voor erfgoededucatie, publieksbereik, advies en ondersteuning en subsidiëring. In verband hiermee treedt hij terug als eindredacteur van het Archievenblad. Zijn taak wordt overgenomen door Joris van Dierendonck, die eerder al op de achtergrond actief was voor het tijdschrift. Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden toegezonden. bedrijfsvoering beter kunnen ondersteunen. Bekijk het verslag en presentaties van die dag op www.archiefbrain.nl. De zware aardbeving van 12 januari 2010 op Haïti mondde uit in een humanitaire ramp, waarbij een groot deel van het eiland in puin werd gelegd. De aardbeving veroorzaakte grote schade aan cultureel erfgoed en liet belangrijke en kwetsbare archieven onder het puin verdwijnen. Direct na de aardbeving onderzocht het Cultural Emergency Response programma van het Prins Claus Fonds de schade. Het Prins Claus Fonds en ICCO starten samen met lokale en internationale partners (o.a. Blue Shield, International Federation of Library Associations and Institutions en International Council of Archives) een behandelcentrum om het veiligstellen van de collecties die bedolven zijn onder het puin te coördineren. Alle onder het puin gevonden archieven en bibliotheekcollecties zullen in dit centrum in Port-au-Prince door een team van zo'n 300 nationale en 700 internationale experts behandeld worden. De internationale experts helpen op vrijwillige basis bij het trainen en begeleiden van lokale professionals. Na behandeling worden de documenten opgeborgen in speciale geklimatiseerde containers, waarin ze veilig bewaard kunnen worden totdat ze kunnen terugkeren naar een permanente plek. Het Stadsarchief is in 2009 voor een paar duizend euro bestolen door een medewerker. Die bood onder meer gelegenheidsgedichten uit de 17de en 18de eeuw aan bij verschillende antiquariaten. Omdat een conservator van de afdeling Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam de zaak niet vertrouwde, liep de man tegen de lamp. De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) en de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) zijn het eens over de oprichting van een nieuw instituut op het gebied van de Nederlandse geschiedenis. NWO draagt het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis (ING) aan de KNAW over. De KNAW voegt dit instituut samen met haar eigen Huygens Instituut, waardoor het grootste instituut binnen de Nederlandse geesteswetenschappen ontstaat. Het nieuwe instituut heeft rond de honderd medewerkers. Het snel toenemende belang van informatie technologie voor de geestes wetenschappen maakt schaalvergroting logisch. Zo vereist de benodigde infra structuur aanzienlijke investeringen. De naam van het nieuwe onderzoeks- nummer 1 2011 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 9