Nieuws uit het veld Gemeentehuis Voerendaal uitgebrand. Papieren dossiers verloren gegaan Nieuwe selectie- aanpak; meer overheidsinformatie sneller openbaar Geen Landelijke Archievendag in 2011 Verslag BRAIN Werkconferentie 13 december Een deel van het gemeentehuis van Voerendaal, vlakbij Heerlen, is op 9 december jl. door een brand verwoest. Het hele analoge dynamische archief (in totaal bijna 75 meter papier) is verloren gegaan. Zo goed als alle dossiers die dateren van vóór 1982 (inclusief de voor die datum verleende bouwvergunningen) waren al in Heerlen in de archiefbewaarplaats ondergebracht. Deze zijn daarom geheel gespaard gebleven. De servers van de gemeente stonden niet in het gemeentehuis, waardoor ook die informatie in ieder geval niet verloren gegaan is. De archieven die zich bevinden in de archiefruimte onder het gebouw dat nu is afgebrand zijn voornamelijk dossiers uit de periode 1982 tot nu: grote hoeveelheden op termijn te vernietigen dossiers, circa 100 meter te bewaren archief, een collectie (kadastrale) kaarten en luchtcartografische kaarten, de registers van de Burgerlijke Stand en de persoonskaarten van de bevolkings administratie. In de archiefruimte heeft tot een hoogte van ongeveer 1,80m water gestaan, wat wil zeggen dat alleen de bovenste rij dozen droog is gebleven. Verder heeft de archiefruimte nauwelijks 'last' gehad van het vuur. Volgens Documentenwacht is dit soort waterschade heel goed te herstellen, wat zou betekenen dat zeker niet alle papieren dossiers als verloren moeten worden beschouwd. Welke dossiers van de overheid bewaren we voor toekomstige generaties en welke dossiers vernietigen we? Hoe houdt de overheid in het digitale tijdperk greep op de informatie huishouding? En hoe zorgt de overheid ervoor dat meer informatie sneller ter beschikking komt voor de burger, zonder dat het ten koste gaat van de overzichtelijkheid? Het voorstel voor een nieuwe selectieaanpak, dat door staatssecretaris Zijlstra (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) en minister Donner (Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties), naar de Tweede Kamer is gestuurd, biedt een antwoord op die vragen. De overheid werkt net als de rest van Nederland steeds minder met papier. Het is de bedoeling dat de ministeries over vijf jaar volledig digitaal werken. Dat heeft verstrekkende gevolgen voor de informatiehuishouding van het Rijk. Anders dan bij papieren dossiers is het bij digitale bestanden niet mogelijk om twintig jaar te wachten met de selectie, bewerking en overbrenging van het materiaal aan het Nationaal Archief. Tegen die tijd is het digitale materiaal al voorgoed verloren. Verschillende instanties als de Algemene Rekenkamer en de Raad voor Cultuur wijzen al langer op het gevaar van overheidsdementie. In een digitale omgeving moet al bij de creatie van overheidsdossiers worden vastgesteld of de informatie bewaard dient te blijven, en zo ja, hoe lang. De nieuwe selectieaanpak biedt handvatten om die afweging direct en systematisch te maken. In een digitaal depot (het e-Depot) kan het materiaal vervolgens duurzaam worden bewaard, beheerd en ontsloten voor ambtelijke medewerkers en de burger. De nieuwe selectieaanpak is minder theoretisch en volgt veel meer de feitelijke totstandkoming van archieven bij de afweging wat dient te worden bewaard en wat niet. De nieuwe aanpak moet het mogelijk maken dat de nieuwe Archiefbewerkingsorganisatie voor het Rijk Doc-Direkt de achterstand in 2019 heeft weggewerkt. Om zeker te weten dat bij het wegwerken van de achterstanden geen essentiële informatie verloren gaat die anders bewaard zou blijven, worden komend jaar de oude en nieuwe aanpak naast elkaar gebruikt. Daarna wordt de oude selectie- en bewerkingswijze definitief vervangen. Het voorstel voor een nieuwe selectie- aanpak is te bekijken op www.archief.nl. Het Nationaal Historisch Museum (NHM) heeft besloten in 2011 geen aparte Landelijke Archievendag te organiseren. Omdat de Landelijke Archievendag een activiteit van Anno was, heeft het NHM er vorig jaar voor gekozen het wel door te laten gaan (het was een soort erfenis). Het NHM geeft vanaf 2011 een andere invulling aan de week van de geschiedenis: het wordt een MAAND van de geschiedenis. Tijdens deze maand kunnen archieven zelf een datum kiezen om open te gaan en dit ook kenbaar maken via de website en programmaboekje van het NHM. Het Nationaal Historisch Museum is in gesprek met BRAIN over een geheel nieuwe invulling van de Landelijke Archievendag in 2012. De organisatie van een aparte archievendag zou dan in handen komen van BRAIN. Omdat de organisatie van BRAIN hier (nog) niet op berekend is, wordt 2011 dus een overgangsjaar en zal er geen landelijk gecoördineerde archievendag plaatsvinden. Op maandag 13 december 2010 organiseerde BRAIN in de Koninklijke Bibliotheek/Nationaal Archief een werkconferentie over de invoering van het handvest dienstverlening, met praktijkvoorbeelden van ontwikkelde tools en diensten. Daarbij stond de vraag centraal hoe kwaliteits instrumenten en -diensten de eigen 8 2011 nummer 1

Archievenblad | 2011 | | pagina 8