Overeenkomst Nationaal Archief en Pictoright KVAN ageert tegen bezuinigingen op RHC's De overeenkomst heeft betrekking op drie miljoen pagina's uit nationale, regionale, lokale en koloniale dagbladen tot 1995 die de KB gratis online beschikbaar stelt. Deze overeenkomst is een goed voorbeeld van samenwerking waarbij nationaal cultureel erfgoed voor iedereen online beschikbaar komt en tegelijkertijd de rechten van de makers worden gerespecteerd. Door een collectieve overeenkomst met de auteursrecht organisaties Lira en Pictoright te sluiten, verkrijgt de KB toestemming om via internet toegang te bieden tot de teksten en beelden van freelance makers in kranten. Met de krantenuitgevers maakt de KB individuele afspraken. Veel erfgoedinstellingen digitaliseren hun collecties om de originelen voor verval te behoeden en dit bijzondere materiaal beter en gemakkelijker beschikbaar te stellen aan hun gebruikers. Daarbij dient wel rekening te worden gehouden met het auteursrecht. Voor grootschalige digitaliseringprojecten, zoals bij het digitaliseren van miljoenen krantenpagina's, blijkt het in de praktijk niet mogelijk om alle rechthebbenden op te sporen. Partijen hebben gezamenlijk een praktische oplossing gezocht en gevonden. Via zelfregulering biedt deze overeenkomst een oplossing die de belangen van de rechthebbenden respecteert. Een collectieve overeenkomst voor miljoenen krantenpagina's zoals deze is nieuw voor Nederland. De regeling sluit bovendien aan bij de wens van de EU om tot auteursrechtelijke oplossingen te komen die online toegang tot cultureel erfgoed en verweesde werken mogelijk maken. Op 10 december heeft het Nationaal Archief een overeenkomst gesloten met Pictoright, de collectieve beheer organisatie voor fotografen en andere professionele beeldmakers in Nederland. Deze overeenkomst maakt het mogelijk om ook delen van de fotocollectie, waarvan de auteursrechten niet bij het Nationaal Archief berusten of waarvan de auteursrechthebbenden niet bekend zijn, online te kunnen tonen, zonder daarbij de belangen van de betrokken rechthebbenden te schaden. Bijna honderdduizend historische foto's worden op deze manier voor iedereen gratis online raadpleegbaar op de beeldbank van het Nationaal Archief. Het gaat hierbij vooral om naoorlogse persfotografie, foto's die een beeld geven van de Nederlandse politiek, het koninklijk huis en maatschappelijke ontwikkelingen in Nederland. De KVAN heeft het jongste Archievenblad toegestuurd aan de cultuurwoord voerders van de Kamerfracties met onderstaand begeleidend schrijven. "U ontvangt hierbij het decembernummer van het Archievenblad, het tijdschrift van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Archivarissen KVAN. Dit nummer staat in het teken van openbaarheid van overheidsinformatie en benadrukt het belang van archieven in het proces van democratische controle. Juist deze dagen, nu de cultuurbegroting behandeld wordt, willen wij dit belang van archieven onder uw aandacht brengen. Zonder goede archieven is er sprake van gebrekkige transparantie en ontstaat schade aan de democratie. Het is daarom voor onze vereniging onbegrijpelijk dat in het regeerakkoord enerzijds is opgenomen dat het cultureel erfgoed en het Nationaal Archief worden ontzien, terwijl anderzijds de archieven in de provinciehoofdsteden, de regionaal historische centra, een bezuiniging te verduren krijgen van 25%. Deze grote archiefdiensten zijn de dragers van het archiefbestel en dergelijk drastisch snijden heeft direct effecten op de openbaarheid voor de burger. De situatie is ernstig: zo'n vijftig procent van het budget van deze instellingen vloeit direct weg naar kostbare archiefdepots, die tegen forse bedragen moeten worden gehuurd van de Rijksgebouwen dienst. Consequentie van deze bezuiniging is dat de directies zich straks genoodzaakt zien om de helft van hun personeel te ontslaan. De archiefwettelijke taken kunnen dan niet meer worden uitgevoerd, terwijl we het behoud van de moderne, digitale archieven wel kunnen vergeten. Onze leden, archivarissen en records managers, zijn bijzonder gemotiveerd om hun rol ook in de toekomst te spelen. Het is nog niet te laat. Ik hoop dat lezing van dit Archievenblad u inspireert om actie te ondernemen ten behoeve van openbaarheid en behoud van erfgoed. Fred van Kan, voorzitter" nummer 1 2011 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 7