De archiefervaring van Nico Vriend Toen mij werd gevraagd of ik een leuke, spannende of emotionele archiefervaring had, moest ik wel even nadenken. Want heb ik die ene écht bijzondere archiefervaring al wel beleefd? Emotioneel is wel dat ik mijn vriendin heb ontmoet in het archief, maar nooit ben ik boven archiefstukken in huilen uitgebarsten of maakte ik een enorme vreugdesprong toen ik een archiefdoos openmaakte. Hoewel, is dit waar? Hoe zit het met mijn eigen archief onderzoek? Ook daar veel kleine archief ervaringen. Zo deed en doe ik bij het Nationaal Archief onderzoek in het VOC-archief uit de achttiende eeuw, onder andere naar de Chinezenmoord in Batavia. Bij deze gebeurtenis uit 1740 werden naar schatting tienduizend Chinezen vermoord door de inwoners van Batavia, zonder dat het Hollands bestuur ingreep. Met verba zing heb ik ooggetuigenverslagen gelezen en amnestiebriefjes gevonden. Deze briefjes werden door de Hollanders al anderhalve week na de moord verstrekt aan "welwillende" Chinezen, in de hoop dat Batavia deze bevolkingsgroep opnieuw zou kunnen verwelkomen. Het toont mede aan hoe absurd de moord was, want de zojuist vermoorde Chinezen bleken economisch gezien eigenlijk onmisbaar voor de stad te zijn. Tot zover vond mijn meest bijzondere archiefervaring echter niet plaats in een archiefinstelling. Het is namelijk 'gewoon' de dag geweest dat ik met mijn vader een oude doos van zolder naar beneden haalde, onderdeel van het archief van Bakkerij Vriend, het familiebedrijf. Nadat we de stoflaag van de doos af wisten te krijgen (meer archivaris kun je je niet voelen!), kwam daaruit onder andere een agenda uit 1960 tevoorschijn. Deze was van mijn opa. Ook hij was bakker, onder meer te zien aan de meelresten die nog steeds aan de agenda kleven. De agenda geeft een prachtig inzicht in de manier van leven van mijn opa. Altijd al had ik gehoord dat hij een drukbezet man was. Niet alleen was hij bakker, maar hij was ook actief in de lokale politiek, bekleedde allerlei bestuursfuncties en had een gezin met vijf kinderen. In de agenda komt dit op allerlei manieren terug. Vergadering hier, vergadering daar, de verjaardag van Freek, de opening van een sportzaal, enzovoort. Het leukste zijn de snel neergezette krabbels die zo her en der in de agenda te vinden zijn. Zaken die hij in het voorbijgaan blijkbaar even snel kwijt moest, zoals "geen straatnaambordje in de Horn" of "geregeld toezicht op de rioolputten". Misschien is het ter sprake gekomen in de eerstvolgende raads vergadering. Maar ook: "1 taart van 3,50 naar Nol Slagter" en "dinsdag: 1 opgemaakte cake voor Anna v/d pastorie". Zo houd je kennelijk ondertussen een bakkerij draaiende. Vanaf 1912 zijn drie opeenvolgende generaties als bakker werkzaam geweest. Op 24 december 2010 sloot Bakkerij Vriend haar deuren. De vierde generatie blijkt andere interesses te hebben. Geschiedenis en archivistiek bijvoorbeeld. Bij anderen heb ik in ieder geval wel al veel 'archiefervaringen' zien ontstaan. Dit voornamelijk als medewerker in de studiezalen van het Noord-Hollands Archief in Haarlem. Vaak heb ik die 'big smile' bij onze bezoekers gezien, nadat ik ze wees op het bestaan van een specifiek archief of nadat zij door onze hulp de geboorteakte van hun opa terugvonden. En ja, ook tranen heb ik gezien. Tranen van vreugde of verdriet, bijvoorbeeld na het inzien van een strafvonnis of na overhan diging van de afstammingsgegevens van een persoon. Dit laatste is een afschrift van gegevens uit (meestal) adoptiedossiers, waarmee een ooit geadopteerde opeens aan de weet komt wie zijn of haar biologische ouders zijn. Ik kan niet zeggen dat de vaak hoog oplopende emoties bij dit soort zaken mij koud laten. Het maakt het werken in de 'frontoffice' van een archief ook boeiend; het zorgt soms zelfs voor een zekere voldoening. Persoonlijke aantekeningen in de agenda van opa Vriend uit 1960. Nico Vriend historicus, student 'Archival Studies' aan de Universiteit Leiden en medewerker Publieksdiensten bij het Noord-Hollands Archief. nummer 1 2011 5

Archievenblad | 2011 | | pagina 5