Colofon Van de redactie Archieven in het veld Citaat van de maand De roep om samenwerking wordt harder naarmate de bezuinigingsgeluiden aanzwellen. De noodzaak ook. In dit nummer brengen René Spork en Ivo Zandhuis de financierings- en bestuursstromen in archievenland in kaart. Ze laten zien dat in deze tijden van bezuinigingen en dreigende bezuinigingen samenwerking van geldverdelers onder druk komt te staan. Dat is het meest duidelijk bij gemeenschappelijke regelingen. Als de ene deelnemer bezuinigt, is het gevaar dat andere(n) zullen volgen. Dat geldt voor streekarchieven, maar zeker voor (elf) RHC's: daarin zit ook nog de provinciale bestuurslaag. Of het gaat om restauratie, inventarisatie, presentatie, educatie, inspectie, of dienstverlening: het vergroot de noodzaak het archievenbeeldmerk (de Januskop) effectief in te zetten, als één beeld, landelijk gedragen, lokaal ingevuld. Het gevaar is dat archieven in het open veld komen te staan. Contextloos en zonder enige bescherming. Hoe duurzaam is een rijk geheugen in een arm bestel? Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl "De uitgaven aan behoud en beheer van cultureel erfgoed, bibliotheken en het Nationaal Archief worden zoveel mogelijk ontzien." "De Regionale Historische Centra worden gedecentraliseerd naar provincies met een korting op het budget van 25%." Respectievelijk: Regeerakkoord, p. 33; Bijlage Regeerakkoordp. 7 (www.kabinetsformatie2010.nl) Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Hans Berende (hoofdredacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Patrick Timmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ernest Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Bert Sliggers, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 75,00 Buitenland, binnen Europa 87,00 Buitenland, buiten Europa 104,00 Losse nummers 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt medio maart 2011. 4 2011 nummer 1

Archievenblad | 2011 | | pagina 4