"Ik zat in Nijmegen op school bij de broeders van Maastricht. Catechese kregen we van een non in de meisjes school - de seksen waren toen nog strikt gescheiden - die ons met twee brandende kaarsen het mysterie van de Heilige Drie-eenheid uitlegde. De Catechismus werkte nog met vragen en antwoorden "Toen ik in 1957 de lagere school afmaakte, wilde ik naar het seminarie. Mijn vader was ondertussen benoemd als streekarchivaris van Nassau-Brabant, en het werd dus Klein-Seminarie Ypelaar bij Breda. We zaten daar met ruim 150 leerlingen in internaat en kregen een meer dan degelijke opleiding. Het was het gymnasium met een alpha of bêta programma van vóór de Mammoetwet, maar onze docenten vonden het toch wat aan de lichte kant. En dus kregen we extra lessen die niet op het gymnasiumprogramma stonden: geschiedenis van de liturgie (het was de voorbereidingstijd van het Tweede Vaticaans Concilie), inleidingen in de Bijbelwetenschappen, filosofie en klassieke muziek. Het was praktisch het huidige niveau van een propedeuse theologie. Daarnaast kreeg ik nog particulier piano- en orgelles. Het aardige, achteraf gezien, was dat de docenten ons deden geloven dat zo'n niveau heel normaal was. Overigens heb ik in al die jaren nooit iets gemerkt of gehoord, al was het maar zijdelings, van pedofiele zaken. Met medestudenten van Ypelaar heb ik geen contact meer. Ik vind dat wel jammer, want ik zou er graag nog eens over filosoferen. Onlangs ontmoette ik toevallig, op een lezing die ik in Venray gaf, één van mijn klasgenoten. Régis in 1946, 1948, 1956, 1966, 1967, 1975 en 1980 een briljante carrière als misdienaar. In de bloeitijd van het Rijke Roomse Leven met de liturgie in het Latijn. Voor de tucht had mijn vader een mattenklopper. Die voelden we wel eens wanneer we weer kattenkwaad hadden uitgehaald. Een broer van mij heeft de mattenklopper toen maar eens in de brandende kachel gegooid." Hoe verliep je schooltijd? die wij uit het hoofd moesten leren. Ik had er altijd een tien voor." En hoe ging het daarna bij het voortgezet onderwijs? Régis in 1966 tijdens zijn jaren bij de priester-arbeiders van de Mission de France. Hier in het chemisch bedrijf Société Chimique de Gerland in Lyon. Régis staat op de tweede rij, vierde van rechts. 48 2011 nummer 1

Archievenblad | 2011 | | pagina 48