"Eigenlijk zouden archivarissen, zodra een diploma behaald is, moeten beginnen aan een nieuwe studie..." In gesprek met Régis de la Haye Hij begon zijn carrière in een chemische fabriek in Lyon, volgde lange tijd zijn roeping tot priester, maar belandde via de Archief- school uiteindelijk toch in het archiefwezen. Een dienstverlenende instelling kenmerkt hem, evenals een enorme drive en een zucht naar kennis. Inmiddels heeft Régis de la Haye de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt, maar dat maakt weinig verschil: "Alles gaat gewoon door." Burgerlijke Stand Régis de la Haye, drukker dan ooit. Foto uit 2006 (foto's part. coll.). Fransien Smeets In wal voor een soort gezin groeide je op? Met hoeveel kinderen en welke plaats nom je tussen hen in? "Ik was de oudste van een hecht, degelijk en katholiek gezin van zeven kinderen. Mijn ouders zijn pas tegen hun dertigste getrouwd anders waren het er 16 geweest, zoals bij mijn grootvader in Klimmen." Waar ben je geboren? "Ik ben geboren in Kerkrade, toen de oorlog nog niet voorbij was. Mijn oud-oom Paul van Loo vertelde mij dat steeds als er luchtalarm was, hij mij onder de arm nam wanneer iedereen naar de schuil kelders vluchtte, en ik dan van angst acuut in de luiers poepte. Er kwamen toen nog iedere dag hele hordes bommenwerpers over naar Duitsland. Ik heb er een hekel aan sirenes aan overgehouden. Mijn ouders woonden in de Richerstraat, dicht bij Rolduc. Daar heb ik als jongetje van anderhalf leren lopen. Nu doceer ik er kerkgeschiedenis." Wat deden je vader en moeder in het dagelijks leven? "Ik ben nog uit de tijd dat moeders thuisbleven. Maar mijn moeder speelde wel piano en schilderde. Haar familie, Koene, heeft een goede artistieke inslag, met architecten, generaties schilders, een zoeaaf die in Italië is blijven hangen aan de rokken van een plaatselijke schone, en in de negentiende eeuw warempel een kalligraaf. Als wij naar bed gingen, speelde mijn moeder altijd nocturnes van Chopin. Mijn vader was Albert Delahaye, voor sommigen de beroemde, voor anderen de beruchte adjunct-gemeentearchivaris van Nijmegen van 1946 tot 1957. De man die Karel de Grote uit Nijmegen durfde los te wrikken. Van hem heb ik veel geleerd: wetenschappelijke nieuwsgierigheid, een onverwoestbare ad fontes mentaliteit, en een hekel (om niet meer te zeggen) aan autoriteiten. Ik ben dus, net als Obelix, als kind in het archiefwezen gevallen." Hoe kun je jullie gezin typeren? "Het was een klassiek katholiek gezin, met tucht en saamhorigheid. 's Avonds de rozenkrans, en voor mij - alsof het de gewoonste zaak van de wereld was - nummer 1 2011 47

Archievenblad | 2011 | | pagina 47