17, 24, 31 maart, 14 en 28 april 2011 Archivistiek voor niet-archiva- rissen Archiefinstellingen werken samen met andere erfgoedaanbieders, zoals bibliotheken, musea of documentatie centra. Steeds meer medewerkers hebben geen archivistische, maar een andere achtergrond. De seminarcyclus biedt een kennismaking met de hoofdlijnen van de moderne archivistiek. In korte seminars krijgt u een overzicht van elk deelterrein door een deskundige uit de praktijk. Acquisitieplan maken Bijeenkomsten EAD in de praktijk Auteursrecht voor archieven Cursus archiefrecht In deze cursus komt het wettelijke kader voor het archiefbeheer en -beleid en de achtergronden daarvan aan bod. De Archief wet 1995, de Archiefregeling, de WOB, de Wbp én een veelheid van artikelen of onderdelen uit andere wetgeving worden behandeld en geplaatst in de context van internationale normen en standaarden. De deelnemers verwerven inzicht in relevante wet- en regelgeving op gebied van archiefbeheer en -beleid aan de hand van casussen en beroepsproblemen die zij naar voren brengen. Studiemiddag Persona non data Onder de noemer Persona non data houdt de Hogeschool van Amsterdam/ Archiefschool een studiemiddag over 'Tien jaar Wet bescherming persoonsgegevens en het archief'. De Wbp trad in september 2001 in werking en dat heeft de archiefdiensten in ons land niet onberoerd gelaten. Nadat de Archiefwet in overeenstemming was gebracht met de Wbp, kwam privacybescherming nadrukkelijker in het blikveld van de dienstverlening. Het beschikbaarstellen en raadplegen van archieven werd plotseling een stuk minder vanzelfsprekend dan voorheen. Openbaarheid is de bestaansgrond van archiefdiensten en privacybescherming een grondrecht van iedere burger. Hierdoor beweegt het archief zich meer dan tevoren in een spanningsveld: aan beperking van de openbaarheid is, in aangewezen gevallen, niet te ontkomen. Waar lopen archiefdiensten tegenaan bij het naleven van de wet? De relatie tussen openbaarheid en privacybescherming heeft onze blijvende aandacht nodig, zij roept nog steeds veel vragen op. Dat geldt niet in de laatste plaats de privacybescherming in de digitale wereld. Locatie: Aristo Zalen Amsterdam Info: www.archiefschool.nl 21 maart, 4 en 18 april 2011 Het verwerven van particuliere archieven is geen kwestie is van 'geluk hebben'. Een actieve houding van de archivaris is een voorwaarde voor het opbouwen van een representatieve verzameling. Voor elke archiefbeherende instelling is een acquisitieprofiel onmisbaar. Het draagt uit hoe de verzameling van de instelling eruit ziet en waar het verzamelbeleid op is gericht. Een profiel is het uitgangspunt voor het opstellen van een acquisitie plan. Na afloop van de cursus is de deelnemer in staat om een acquisitie profiel en -plan te maken voor de archiefbeherende instelling (gemeentearchief, historisch centrum, categorale instelling). Locatie: Amsterdam Info: www.archiefschool.nl 22 maart, 5 en 19 april en 10 mei 2011 Veel archiefdiensten bieden toegangen aan op het internet via Encoded Archival Description. Door gebruik te maken van de standaard EAD codering winnen de toegangen aan kwaliteit. Voordat een inventaris kan worden omgezet in een EAD toegang met codering, dient een aantal stappen te worden doorlopen. Locatie: Amsterdam Info: www.archiefschool.nl 28 maart 2011 Het wettelijke kader van de Auteurswet en de toepassing in archiefinstellingen komt aan bod, in het bijzonder bij de verspreiding van erfgoed via Internet. De deelnemers verwerven inzicht in de Auteurswet aan de hand van casussen die zij naar voren brengen. Locatie: Aristo Zalen Amsterdam Info: www.archiefschool.nl 12 en 13 april 2011 Locatie: Amsterdam Info: www.archiefschool.nl 17 maart 2011 Locatie: Amsterdam, Rhijnspoorplein 1 Info: www.archiefschool.nl 46 2011 nummer 1

Archievenblad | 2011 | | pagina 46