Uitgelezen THE MOST PUBLIC OF ALL HISTORY: FAMILY HISTORY AND HERITAGE ALBUMS IN THE TRANSMISSION OF RECORDS A MIL r /a a f* o it Dm S/TtW K t** i At! Susan Tucker promoveerde op 10 december 2009 aan de Universiteit van Amsterdam op deze dissertatie, met als promotor prof. dr. F.C.J. Ketelaar. Zij is in het dagelijks leven 'curator of books and records' bij het Newcomb College Center for Research on Women (Tulane University, New Orleans). Tucker constateert dat er tot nu toe nog maar weinig archiefwetenschappelijke aandacht is geweest voor familie geschiedenis. Dit terwijl het in meerdere opzichten 'the most public of all history' is. Familiegeschiedenis is een - ook in de Verenigde Staten - bijzonder populaire vorm van geschiedbeoefening. De eerste kennismaking met geschiedenis vindt voor veel mensen plaats in familiekring (in navolging van Richard J. Cox, p. 18). Internet heeft het publieke karakter van familiegeschiedenis versterkt. Genealogen vormen daarbij de grootste klantengroep van archieven. In haar dissertatie onderzoekt zij welke omstandigheden leiden tot de belangstelling voor 'family records' en wat het werken hiermee inhoudt. Het begrip family records is daarbij ruim op te vatten als alles wat een bijdrage levert aan de kennis van het familie verleden, van het familiegeheugen en documenten in particulier bezit tot bronnen van allerlei vorm en inhoud in het openbare domein. Een ander Twee groepen Om haar onderzoeksvragen te beantwoorden vergelijkt Tucker twee groepen 'memory workers' die zich met familiegeschiedenis bezig houden: 'family historians' (genealogen) en 'heritage album makers'. Beide groepen bemiddelen, zijn 'mediators', bij de overdracht van 'family records'. Het maken van 'scrapbooks' (plakboeken) is een populaire hobby in de Verenigde Staten, die een grote vlucht nam toen in de loop van de jaren negentig van de vorige eeuw scannen en digitale fotografie gemeengoed werden. Het 'heritage album' is een plakboek dat een stukje familiegeschiedenis tot onderwerp heeft, bijvoorbeeld het leven van een grootmoeder, het werk van een grootvader. Rond deze hobby ontwikkelde zich een hele industrie, die de 'scrapper' voorziet van materialen (papier, banden, stoffen versiersels, mallen, schaartjes, stempels, etc.). Bedrijven als Creative Memories en Ancestry ontwikkelden speciale productlijnen voor het 'heritage album'. In één op de drie Amerikaanse huishoudens wordt 'gescrapt'; 98% van de scrappers is vrouw. Ook onder Amerikaanse familie historici vormen vrouwen een ruime meerderheid (volgens een bepaald onderzoek 71%, p. 16). Uit beide groepen selecteerde Tucker zesentwintig personen, de meeste uit New Orleans en omgeving. Enkelen kwamen uit Washington DC; die dienden als controlegroep omdat de geobserveerden uit New Orleans misschien a-typisch zouden kunnen zijn betreffende hun houding ten aanzien van family records. In 2006 werd die stad immers getroffen door orkaan Katrina en sommigen raakten tijdens die natuurramp ook hun papieren familiegeheugen kwijt. Tucker bestudeerde de groepen door etnografisch onderzoek: tekstanalyse, participerende observatie en interviews. Een onderzoeksmethodiek ontleend aan de sociale wetenschappen. Overeenkomsten en verschillen Na een historisch overzicht van de genealogiebeoefening in de Verenigde Staten - met als katalysatoren van de groei in de twintigste eeuw de microfilmactiviteiten van de Mormonen en het boek Roots van Alex Haley (1976) - en de beschrijving van de methodiek van haar onderzoek, volgt een vergelijking van de twee groepen op basis van de uitkomsten hiervan. Interessant zijn de motieven om met familiegeschiedenis en albums aan de slag te gaan. In beide groepen zijn een beter begrip van de eigen identiteit en kennis van de grotere geschiedenis via de familiegeschiedenis, motieven voor de ontplooide activiteiten. Voor genealogen is het daarnaast soms gewoon m mwm 1*1 1 li irti Lfltt If If JUC i V LV t Susan N. Tucker, The Most Public of All History: Family History and Heritage Albums in the Transmission of Records Academisch proefschrift (Universiteit van Amsterdam 2009) XV en 325 pp. Als pdf-bestand te downloaden uit het Digital Academic Repository van de Universiteit van Amsterdam: http:// dare.uva.nl/record/325290 archieftheoretisch begrip dat veel aandacht krijgt is 'transmission', in traditioneel diplomatieke zin de overdracht van een archiefstuk van de ene partij naar de andere. Tucker hanteert een bredere definitie in haar dissertatie, ontleend aan sociaal- culturele studies over het geheugen: het doorgeven en ontvangen van 'some representation of the past' (p. 43). Dat kan een familieherinnering zijn die wordt toevertrouwd aan het papier, maar ook een familieverhaal dat door publicatie zijn weg vindt van het private naar het publieke domein. Andere begrippen die zij in dit verband gebruikt zijn 'layers' (gelaagdheid), 'recontextualization' en 'pluralization'. Tucker onderzoekt daarbij ook de rol van gender (man/vrouw) en migratie. nummer 1 2011 43

Archievenblad | 2011 | | pagina 43