Uitgelezen Uitgeverij Waanders B.V. (Zwolle 2010) ISBN 978-90-400-7727-2, 192 pp., 22,95. Opvallend is dat de Bekende Nederlanders geen strobreed in de weg wordt gelegd zodra zij een archief betreden. Met alle egards worden zij door de archivaris ontvangen. Zij mogen met de archivaris - vaak met hun jas nog aan en vergezeld van hun huisdier - de depots Rob van Drie schrijft in 17 hoofdstukken vakkundig en diepgaand over de aanpak van genealogisch onderzoek en de bronnen, van de allereerste stappen tot het publiceren van de onderzoeksresultaten in boekvorm, dan wel in elektronische vorm op een eigen website of in Stamboom Nederland. Alle aspecten van het zoeken, vinden en verwerken van de gevonden gegevens komen aan bod. Primaire en talrijke secundaire bronnen worden uitgebreid onder de BOOM Rob van Drie, Stamboomboek Uitgeverij Waanders, het Centraal Bureau voor Genealogie en NTR, de onafhankelijke publieke omroep waarin NPS, Teleac en RVU hun krachten en kwaliteiten hebben gebundeld, hebben de handen ineen geslagen voor het televisieprogramma Verborgen verleden. Daarbij is ook een boek uitgebracht, een genealogisch standaardwerk, ofwel het Stamboomboek. Inmiddels zijn twee series van acht afleveringen van Verborgen verleden uitgezonden. Daarin werden Bekende Nederlanders gevolgd op zoek naar een deel van hun familiegeschiedenis. Een enkele keer ver terug in de tijd, soms niet verder dan een vader. Jammer dat voor deze televisieserie (weer) is gekozen voor de zogenaamde Bekende Nederlanders, die ineens belangstelling blijken te hebben voor hun familie geschiedenis. Dat komt waarschijnlijk omdat de formule van het programma gelijk is aan het oorspronkelijk Engelse Who do you think you are?, waarvan de BBC inmiddels meerdere series heeft uitgezonden. Als de BN'ers de interesse voor hun voorouders al hadden, dan hadden zij natuurlijk al veel eerder onderzoek gedaan. En dat terwijl er zoveel Onbekende Nederlanders zijn die een minstens even interessante voorgeschiedenis hebben. in en mogen - zonder handschoenen - bladeren in de archivalia en met hun pen langs de inschrijvingen gaan totdat zij een voorouder hebben aangetroffen. Dat schept toch verwachtingen naar nieuwe archiefbezoekers. In het Stamboomboek worden in het kort de verhalen van de Bekende Nederlanders uit de eerste acht afleveringen verteld. Meer series zullen volgen. Is het bij de eerste serie behorende boek dan gelijk waardeloos? Nee. Maar was een nieuw standaardwerk noodzakelijk? In 1988 had het CBG toch al het boek Genealogie. Van Stamboom tot familiegeschiedenis uitgegeven en in 1997 Voorouders in Beeld? Tja, sindsdien is er toch veel veranderd. Rijksarchieven werden Historische Centra, het hele internetgebeuren is erbij gekomen, er zijn wijzigingen in het naamrecht, er zijn mogelijkheden voor DNA-onderzoek waaruit familieverbanden al dan niet blijken, RSS-feeds, Hyves, Facebook, Twitter, enzovoorts enzovoorts. Rob van Drie noemt de jongste ontwikkelingen. Een hedendaagse uitgave is daarom zeker gerechtvaardigd. Aangezien de auteur plaatsvervangend directeur is van het CBG is er uiteraard veel aandacht voor de collecties en diensten van die instelling. loep genomen. Zowel de beginnende stamboomonderzoeker als de gevorderde genealoog wordt op vele mogelijkheden gewezen. Het boek sluit af met een hoofdstuk over familie wapens. Uitgeverij Waanders heeft er weer een prachtige uitgave van gemaakt. In een afwijkend formaat, zoals we dat van Waanders meer kennen (zoals ook het kwartaalblad van het Nationaal Archief), met schitterende foto's in een aantrekkelijke opmaak. Jammer alleen dat voor een bindwijze is gekozen waardoor het boek niet open op tafel blijft liggen. Het boek behoort weliswaar bij het televisieprogramma Verborgen verleden, maar kan daarnaast ook uitstekend als genealogisch standaardwerk worden gebruikt. Mario Prudon genealogisch correspondent Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek Deventer. s'F^LFDFN STAM BOEK 42 2011 nummer 1

Archievenblad | 2011 | | pagina 42