ARCHIEFBEHEER Uitgeverij Elmar (Rijswijk 2010) ISBN-13: 978-90-38919-91-1, paperback, 176 pp., 15,95. 3. Methoden van opbergen en terugvinden; 4. Opbergen van papieren archief; 5. Opslag van microfilm; 6. Elektronische archivering; 7. Bewaartermijnen en vernietiging; 8. Documentatiebeheer; 9. Personeel en opleiding, en voorts een Verklarende woordenlijst en een Trefwoordenlijst. Van een 'Handboek' mag veel verwacht worden en wel tenminste een compleet overzicht van de benodigde kennis en vaardigheden van en voor het vak. Het boek heeft zeker die pretentie; zo lezen we op p. 7: "Dit boek beschrijft alle technieken en mogelijkheden van archiefbeheer.", en op p. 8: "In hoofdstuk 6 worden alle aspecten van de elektronische archivering, uitgebreid behandeld." Helaas worden deze pretenties niet bij benadering waargemaakt. En na lezing blijft de vraag voor wie dit boek geschikt is. Voor de leek? De professional? Voor grote administraties, voor de zelfstandige zonder personeel? De professional zal er niets nieuws in vinden en zich vooral storen aan vele omissies en verouderde inzichten. De auteur noemt slechts magnetische of optische dragers voor elektronische archivering en gaat voorbij aan bijvoorbeeld solid state drives (SSD). De woordenlijst blijft steken bij mega en ontbeert tera. Ernstiger is echter dat in hoofdstuk 6 een kostenanalyse van elektronische archivering ontbreekt. Er wordt slechts gesteld dat de apparatuurkosten "dramatisch gedaald" zijn. De dramatisch stijgende kosten voor energie, migratie, conversie en/of emulatie blijven daarentegen buiten beeld. Voor- en nadelen En "degene voor wie archiveren een bijkomende zaak is" zal na lezing van dit boek met vragen blijven zitten. Registratuurplannen, classificatie schema's, UDC, BAC: ze worden wel genoemd maar ternauwernood uitgelegd. Een voordeel van het boek is onmiskenbaar dat het vaak voordelen en nadelen op een rijtje zet, dit maakt kiezen eenvoudiger. Maar wie overweegt ordners te gebruiken staat voor een onmogelijke keuze. Op p. 64 wordt eerst de lof van de ordner bezongen: praktisch, handig, grote opbergcapaciteit, lage kosten, duurzaam, 150 jaar beproefd. Maar op p. 65 lezen we weer "goedkoop duurkoop". Het zo belangrijke begrip duurzaam wordt niet uitgewerkt en kwaliteitsnormen en certificering blijven onderbelicht. Zo wordt - alweer voor de ordner - slechts "het meest geschikte merk" aangeraden. Voor archiefdozen wordt de Gemeente- Weinig houvast Van een handboek mag ook verwacht worden dat het een evenwichtig overzicht van gezaghebbende visies op ontwikkelingen in het vakgebied geeft. In dit boek wordt slechts de visie van de auteur gepresenteerd. In paragraaf 6.15 wordt in welgeteld zes zinnen "de toekomst van elektronische archivering" besproken. De conclusie: "Er is gewoon een extra opslag medium bijgekomen." De eindconclusie kan niet anders zijn dat dit boek in de praktijk weinig tot geen houvast biedt. Archiefbeheer is en blijft een zaak van de professional. In deze digitale tijd wordt het vakgebied steeds gecompliceerder. Een pluspunt van dit boek is dat het overzicht van opleidingen voor de professional (9.4) up-to-date is. Hans Timmerhuis, Handboek praktisch archiefbeheer. Digitalisering, postbehandeling, opbergmiddelen, ruimtebesparing, kostenbesparing, opleidingen, wetgeving Volgens de flaptekst van dit boek is de inhoud "bestemd voor iedereen die te maken heeft met archiefbeheer, zoals beheerders van een papieren of digitaal archiefbestand, secretaresses, degenen voor wie archiveren een bijkomende taak is, managers algemene zaken, financiën, ict en facilitaire zaken, allen die werkzaam zijn in de automatiserings branche, consultants, leerlingen van opleidingen in velerlei richtingen én iedereen die thuis gegevens opbergt in ordners of op de computer". Het bevat de volgende negen hoofdstukken: 1. Uitgangspunten voor archiefbeheer; 2. Postbehandeling; archiefdoos aangeraden, compleet met ijzerwerk. De Amsterdamse doos blijft buiten beschouwing. Chris Streefkerk docent-onderzoeker Archiefwetenschappen verbonden aan de Universiteit van Amsterdam en de Hogeschool van Amsterdam. PRAKTISCH HANDBOEK' nummer 1 2011 41

Archievenblad | 2011 | | pagina 41