KVAN Nieuws SNAAI'er in beeld De Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI) van de KVAN is er voor studenten van archivistische opleidingen, recent afgestudeerden en nieuwe vakgenoten zónder specifieke beroepsopleiding. In deze rubriek stellen de leden van SNAAI zich voor. Dit keer Sofie Bustraan. Wat betekent SNAAI voor jou? "Om eerlijk te zijn maak ik bijna geen gebruik van SNAAI. Ik ben te druk om actief te zijn, ook is het beetje een principekwestie. Ik twijfelde zelfs over mijn lidmaatschap: jammer dat een dergelijke sectie 'nodig' is. Waarom zouden wij ons op basis van ervaring of leeftijd binnen de archiefwereld moeten onderscheiden? Het gaat volgens mij om de gedeelde liefde voor het vak, het nastreven van een gezamenlijk doel. Leuk als dat samen met beginnende vakgenoten kan, maar dit gaat net zo goed met gerenommeerde collega's. Volgens mij moeten nieuwe archivarissen volledig binnen de KVAN worden opgenomen. Ervaren en nieuwe, pas opgeleide leden moeten elkaar aanvullen. Helaas hoor ik van ervaren mensen vaak geluiden als: 'Ze kunnen niet eens meer een fatsoenlijke inventaris maken.' Als groot voorstander van kennisdeling vind ik de activiteiten van SNAAI echter plezierig: over je eigen grenzen heen kijken door te luisteren naar afstudeeronderzoeken en het bezoeken van een archiefinstelling. Waarom zou ik iets uitvinden wat een ander al heeft uitgevonden? Of misschien kan ik juist een bijdrage leveren aan een proces waar een ander in zit... Nogmaals, ter bevordering van kennisdeling en persoonlijke ontwikkeling is het een goed idee als alle KVAN-leden - ook die hun sporen al verdiend hebben - naar de activiteiten komen." Waarom heb je gekozen voor de opleiding Archivistiek? "Ik begon met een jaar lerarenopleiding geschiedenis. Na de propedeuse ging ik naar de UvA om geschiedenis te studeren. Deze studie was te massaal voor mij en sloot inhoudelijk niet op mijn behoeften aan. Tijdens het oriënteren op andere studies sprak ik met iemand die de oude bibliotheekschool had gedaan. Dat leek mij wel wat: structureren van informatie en het overdragen van kennis. Toen ik in de voorlichting van IDM las over de specialisatie Archivistiek B, dacht ik: dit is het! De transparante overheid, privacy en bescherming van persoonsgegevens zijn voor mij nog steeds de belangrijkste pijlers in mijn vak. Na Archivistiek B ging ik naar de UvA voor de master en momenteel werk ik aan mijn afstudeer onderzoek. Ik mis de dagelijkse onderwijsomgeving ontzettend: het volgen van colleges, discussiëren met medestudenten en docenten, het uitvoeren van onderzoeken en het vergaren van kennis als belangrijkste doel." it Sofie Bustraan. archieven. Kortom: een bijzonder afwisselende functie waarin ik veel ruimte heb voor kennisvergaring en onderzoek." Wat hoop je in de toekomst te bereiken? "Mijn antwoord was altijd: over twintig jaar wil ik rijksarchivaris zijn, hahaha! Tja, je moet de lat hoog leggen. Tegenwoordigeen ontzettend moeilijke vraag, want veel facetten hebben mijn interesse. Binnen mijn huidige functie heb ik ruimte om mij te ontwikkelen, te groeien binnen de organisatie en te proeven van verschillende facetten. Momenteel vind ik te veel belangrijk om op te noemen. Denk aan: iets betekenen voor het (internationaal) vakgebied en de burger, les geven, stimuleren van samenwerking binnen en buiten het vakgebied." Vertel eens iets over je werk. "Ik werk nu meer dan twee jaar bij Stadsarchief Amsterdam als medewerker van afdeling Advisering en Ondersteuning. Verschillende gemeentelijke diensten en stadsdelen huren mij in om allerlei projecten voor ze uit te voeren. Nu ben ik aan de slag bij een organisatie om het archief van rechtsvoorgangers af te sluiten, te inventariseren en over te brengen naar het Stadsarchief. Eerder was ik betrokken bij de implementatie van een DMS. Verder maak ik deel uit van de adviesgroep concernbeleid, waarin wij actief adviseren binnen actuele thema's voor de gemeente Amsterdam. Naast dit alles ben ik ook betrokken bij het ontwikkelen van kennis en theorie voor bijvoorbeeld het bewerken, duurzaam opslaan en overbrengen van hybride ^ai nummer 1 2011 39

Archievenblad | 2011 | | pagina 39