Openbaarheid, bezuinigingen en social justice V In de tweede week van december hebben we aan de UvA vier modulen van de master Archiefwetenschap afgerond: de eerstejaarsmodulen Archiveringssystemen, Information retrieval en Archieven en de samenleving en de tweedejaarsmodule Vergelijkende Archiefwetenschap. Na de jaarwisseling begint voor de eerstejaars de duale periode; de tweedejaars werken dan aan hun scriptie. Wie zich geen collectieve historische identiteit wil laten opdringen, maar zich in de geschiedenis met zelfgekozen groepen wil identificeren en zo zijn eigen plaats in de maatschappij wil bepalen, kan niet zonder representatieve en toegankelijke archieven; zonder een goede informatievoorziening is er geen transparante overheid en geen rechtsstaat. De wereld verbeteren? publieke verantwoording en een open overheid, identiteit, diversiteit en sociale rechtvaardigheid. Volgens de auteur moeten archivarissen zich niet alleen kennis geven van de maatschappelijke macht die spreekt vanuit de archieven in hun beheer, maar moeten zij de aanwending van die macht niet voornamelijk aan anderen overlaten. Dit is een punt waar je over in discussie kunt treden. Is het aan de archivaris om het archief te gebruiken om de wereld In de module Archieven en de samen leving, die ik samen met Agnes Jonker heb gegeven, ging het vooral over de macht die archiefvormers en archivarissen uitoefenen over het collectieve geheugen, en met name over de rol die de archivaris daarin zou moeten spelen. Centrale thema's waren 'Archieven en macht', 'Archieven, erfgoed en identiteit', 'Archieven, geheugen en herinnering', 'Het maatschappelijk nut van archieven' en 'Beroep en samenleving'. In elk college behandelden we uit Randall Jimerson, Archives Power1 een of meer hoofdstukken die op het desbetreffende thema betrekking hadden. In het eerste college kozen de veertien studenten hieruit het thema dat hun het meest interesseerde. Ze bereidden over dat thema de desbetreffende colleges voor, onder meer door aanvullende literatuur op te geven, hielden er een of meer presentaties over en organiseerden tijdens de colleges de discussies. Maar elk college begon met de rubriek 'Archieven in het nieuws', waarin de studenten de persberichten die ze de afgelopen week hadden gevonden en waarin archieven een rol speelden, becommentarieerden en bediscus sieerden. De aangekondigde bezui nigingen op de RHC's en WikiLeaks waren in de laatste colleges centrale thema's. Ik kan elke archivaris de lezing van het boek van Jimerson aanbevelen. Jimerson, archivaris en hoogleraar geschiedenis, heeft veel gepubliceerd over sociale rechtvaardigheid en de professie en speelt al een paar decennia een centrale rol in de Society of American Archivists, waarvan hij in 2004-2005 president was. In Archives Power geeft hij een boeiend en goed leesbaar beeld van welke rol sociale rechtvaardigheid in de beroepsuit oefening zou moeten spelen. In elk college leidde zijn benadering tot uitvoerige en diepgaande discussies en tot veel kritische kanttekeningen. Joost van Koutrik, een van de studenten, bracht zijn kritiek onder woorden in een recensie die hij onlangs op de site van VHIC plaatste.2 Hij schrijft daar: "Jimerson maakt een uitgebreid punt van de inzet van de archivaris voor zijn 'call of justice': zijn rol als poortwachter voor 28 2011 nummer 1

Archievenblad | 2011 | | pagina 28