"Het is niet iets dat je er 'even' bij doet. Want je stopt niet aan het eind van deze cursus. Je begint juist met het inzetten van 2.0 in je organisatie. Dus ook daar moet tijd en menskracht voor worden vrijgemaakt." Nationaal Archief Brabants Historisch Informatie Centrum Regionaal Archief Tilburg Stadsarchief Breda Gemeentearchief Waalwijk Zeeuws Archief Gemeentearchief Rotterdam Erfgoedhuis Zuid-Holland Gemeentearchief Schiedam DIV Gemeente Tilburg Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis Kring van Archivarissen in Limburg Rijckheyt Gemeentearchief Kerkrade Gemeentearchief Peel en Maas Gemeentearchief Roermond Gemeentearchief Venray Gemeentearchief Weert Tresoar Noord-Hollands Archief Regionaal Archief Alkmaar Stadsarchief Amsterdam Streekarchief Gooi en Vechtstreek Cultureel Erfgoed Noord-Holland Waterlands Archief Westfries Archief Gemeentearchief Zaanstad Erfgoedcentrum DiEP Gemeentearchief Roosendaal Regionaal Archief Leiden Stadsarchief 's-Hertogenbosch Gelders Archief Regionaal Archief Zutphen "Volgens de planning zijn we klaar, maar ik heb het idee dat we pas net begonnen zijn (en dat het nog heel lang door zal gaan)." voor het BHIC: twee keer per week wordt er geblogd, we chatten dagelijks, twitteren is bijna een tweede natuur en onze Flickr-pagina's worden goed gevuld en bezocht. Zijn we er nu dan? Welnee, we staan pas aan het begin. Maar wel met een paar stevige zeebenen die stormen op het Web wel kunnen doorstaan. OCjrtNl ■M"-h n' ft'L: v De archieven die reeds hebben meegedaan aan 23 Archiefdingen. Frank de Jong, Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis Het mooie van 23 Archiefdingen vind ik dat je enerzijds leert wat die sociale media nu precies inhouden (door er echt mee aan de slag te gaan), terwijl je anderzijds de toepassingen voor je werk erin herkent. Dat is niet zonder gevolg Marilou Nillesen archivist en onderzoeker Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC), locaties Grave en 's-Hertogenbosch. voor je balie staan, omdat er nog honderd-en-één andere dingen moeten gebeuren. Dan is het niet makkelijk om toch vol te houden. Inmiddels kiezen er steeds meer coaches voor om een real time inloopspreekuur te houden, oftewel gewoon samen in een kamer met computers gaan zitten, vragen beantwoorden en voor wat extra inspiratie zorgen. Die combinatie van online en offline hulp blijkt vaak de juiste medicatie bij haperende cursisten. Net het goede zetje om weer verder te kunnen. Tamara van Zwol, Erfgoedhuis Zuid Holland Waarom dat belangrijk is? Omdat onze bezoekers (als in: bezoekers aan archieven) steeds meer alleen online zijn te vinden. Als ik even alleen voor het BHIC spreek; dat merken we aan de grote toename aan mailtjes met onderzoeks-vragen, we zien het aan de bezoekcijfers van onze website, de reacties op onze forums en de chatters die ons steeds meer dagelijks bevragen. Het ligt dan ook erg voor de hand om je daar te begeven waar je klanten zijn. De kans dat mensen oude filmpjes van een stad zoeken op jouw archiefsite is nu eenmaal kleiner dan dat ze naar Google of YouTube gaan. Dan moet je niet moeilijk doen en aan je eigen site blijven vasthouden, want slimmer is het je horizon te verbreden. Je hoeft geen visionair te zijn om te bedenken dat de trend van meer bezoek via internet en sociale media zich voortzet. Dan kun je maar beter goed voorbereid zijn. nummer 1 2011 27

Archievenblad | 2011 | | pagina 27