lil -IM V Mogelijkheden en beperkingen Noten In tegenstelling tot de eerste categorie omvatten de beide andere categorieën kwantitatief meetbare waarden. Ook hier is echter het gevaar van subjectieve waardering aanwezig. Daarom is het belangrijk dat het hele invoerproces begeleid wordt door vergelijk van vakkennis en ervaringen met het systeem van waardering en weging. Om zwakke punten of tegenstrijdige resultaten zichtbaar te maken is een tabel samengesteld (ijking), waarin steeds de parameters van één categorie veranderd worden. De daarbij berekende gezamenlijke uitkomst toont zichtbare ruimtes tussen hoogste en laagste waarde. In het geval er een duidelijk hoger of lager verschil is, is het aan te bevelen nogmaals een discussie te voeren over waarden en wegingen. De hier beschreven prioriteringsmatrix ordent bestanden alleen met betrekking tot de dringende noodzakelijkheid en mogelijkheden van restauratie. Ze geeft geen rangorde naar materiële of inhoudelijke waarde. Toegewezen waarde en de weging daarvan kunnen, hoe zorgvuldig ook bepaald, geen aanspraak maken op objectiviteit. In deze matrix blijven zij echter transparant en laten ze zich steeds aanpassen aan voortschrijdend inzicht. De matrix vat alle relevante kenmerken van een bestand samen. Ze zekert daarmee de kennis van hedendaagse archivarissen over de restauratie, die decennia in beslag zal nemen. Als in de loop van dat proces veranderingen haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig gelegentl haufig selten haufig keine haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig haufig gelegentlichaufig selten haufig keine haufig haufig haufig haufig gelegentlich haufig selten haufig keine haufig haufig haufig haufig haufig haufig Vrijwilligster in het Erstversorgungszentrum in Keulen. Foto gemaakt door Dr. Monika Schulte, Kommunalarchiv Minden. optreden, kunnen deze gemakkelijk bijgehouden worden. Zo blijft de prioriteringsmatrix steeds actueel. De prioriteringsmatrix is te downloaden via www.kavn.nl. 1 Hierbij werden de volgende toegangen onderscheiden: D=datasysteem, Db=database, Fh=handgeschreven inventaris, Fm=getypte inventaris, Fd=gedrukte inventaris, K=kaartsysteem, L=lijst, U=niet aanwezig. 2 1=hoog, 2=middel, 3=laag, 4=gering (op nacalculatie testen). Criteria voor de vaststelling van waarde waren de overleveringswaarde voor de wetenschap, maar ook de juridische relevantie voor de stad Keulen. 3 Arbeidsduur in van een nieuwe bewerking: 1=nieuwe inventaris nodig (>70%), 2=inventaris verbeteren (30-70%), 3=inventaris nakijken/ verbeteren (<30%), 4=in bewerking, 5=volledig en voldoende ontsloten. 29,29 27,79 26,29 24,79 4 1=hoog (analytische inventaris), 2=middel (uitgebreide inventaris), 3=eenvoudig (eenvoudige inventaris). 5 1=hoog (>50%), 2=middel (10-50%), 3=laag (<10%), 4=restauratie niet nodig. Wat hier ingevuld was in 2006 had na het instorten van het archief natuurlijk geen waarde meer. 6 Uit omvang, inhoudelijke waarde en een gemiddelde van de restauratie kosten per strekkende meter archief liet zich in een volgend stadium voor elk bestand te allen tijden actualiseerbare gemiddelde restauratiekosten berekenen: omvang x restauratiekosten/strekkende meter waarde 7 Akten, boeken, drukwerk, film/ microfilm, foto's, grote formaten (plano/ plakaten), objecten, geluidsbanden, charters. 8 De tot hier wijdverbreide overeenstemming van archiefsysteem en prioriteringsmatrix spreekt voor de samenvoeging in een tabel. Alleen de bijzondere behoeften van het ingestorte archief, die de opname van meer kenmerken vereist, heeft een voorlopige scheiding tussen de twee systemen raadzaam gemaakt. Daarom werden de voor het archiefsysteem relevante gegevens in een bestand bewaard in de ontsluitingssoftware van het Historisch Archief van de stad Keulen, waardoor indien nodig met een druk op de knop een actueel archiefsysteem gevormd kan worden. 9 1. Wetenschap; 2. Stadsgeschiedenis, streekgeschiedenis en genealogie; 3. Bestuur/politiek. FJ. Verscharen, G. Vleckenstein en A. Berger arvivarissen bij Historisch Archief Keulen. Gabriëlle Beentjes redacteur Archievenblad Prioriteriungsmatrix. Deel van Blad 3Eichung nummer 1 2011 25

Archievenblad | 2011 | | pagina 25