te vullen. Voor elke categorie worden de uitkomsten automatisch berekend, waaruit een gezamenlijke uitkomst voortkomt. De berekeningen vinden plaats aan de hand van formules die de gebruiker op deze plaats niet kan veranderen. Als een enkele waarde veranderd of geactualiseerd wordt, vindt een nieuwe berekening plaats. De actuele prioriteiten worden steeds in aflopende volgorde weergegeven. Op het tweede tabelblad zijn de categorieën, de daarin opgenomen kenmerken, de keuzemogelijkheden en de daaraan gekoppelde weging vastgelegd. Dit geeft een goed overzicht over alle onderdelen van de prioritering. De waarden voor alle individuele kenmerken zijn vastgelegd, geordend en gewogen en kunnen naar inzicht aangepast worden. Maar ook de afzonderlijke wegingen die hier vastgelegd zijn, kunnen naar inzicht worden aangepast. Als op dit blad een onderdeel wordt veranderd, geldt deze verandering voor alle invoer bij een kenmerk op het eerste blad, omdat het tweede blad de formules van het eerste blad stuurt. Door dit systeem kan niet slechts een weging en aangepaste rangschikking Van aanname tot belastbare waarden ji; 1 Historisch document onder het puin vandaan gehaald (foto Bogusia van Slooten). uitgangspunten. Het was niet noodzakelijk het prioriteringssysteem te integreren met bestaande archiefsoftware of een zelf geprogrammeerde database. Om te beginnen werd een tabel gevuld met waarden en parameters. De parameters - zoals bijvoorbeeld de wegingen van de aan kenmerken toegewezen waarden enerzijds en de verhouding van enkele kenmerken tot elkaar - werden in formules gevat. Hierdoor was het heel gemakkelijk om enkele waarden te veranderen en het systeem was eenvoudig in het gebruik. Het bleek echter dat als het nodig was een parameter te veranderen, dit op elke overeenkomstige plaats in het formulier moest gebeuren, waarbij gemakkelijk fouten gemaakt konden worden. Dit probleem werd met het vormgeven van twee tabelbladen opgelost. Daardoor werd ook de transparantie van de waarderingen verhoogd. Op het eerste blad vindt de eigenlijke prioritering plaats in een rij cellen, gesorteerd per categorie, per bestand en daaronder gedifferentieerd naar soort archiefmateriaal. Voor ieder in te vullen veld is een keuzemenu gemaakt, zodat gemakkelijk uit de vooraf vastgestelde mogelijke waarden gekozen kan worden. Het is daardoor niet mogelijk een veld verkeerd in van de waarde van een enkele categorie bepaald worden, maar ook de weging van de afzonderlijke kenmerken binnen een categorie. Bijvoorbeeld of de amb telijke of wetenschappelijke waarde hetzelfde of anders gewogen wordt. De categorieën kunnen op dezelfde wijze ook tegen elkaar gewogen worden. Er kan bijvoorbeeld besloten worden dat de inhoudelijke beoordeling van een bestand, of het gebruik, hetzelfde of anders beoordeeld moet worden. De gebruikte formules zijn eenvoudige 'als-dan' bepalingen, waarmee de waarden vastgesteld worden. Deze worden dan binnen een categorie berekend en de tussenstand aan gegeven. Elke categorie krijgt op deze manier een onderling vergelijkbaar kengetal. Deze kengetallen worden door een factor gewogen en dan tot eind conclusie opgeteld. Dit zorgt ervoor dat een nieuwe weging of waardering altijd plaats kan vinden zonder dat formules veranderd hoeven worden. Pas als er meer categorieën toegevoegd worden, of bij andere keuzewaarden, worden aanpassingen aan de tabellen of formules noodzakelijk Het toekennen van cijfers en hun weging binnen de eerste categorie (waarde) kon alleen gebaseerd worden op kwalitatieve kennis over de bestanden en ervaringen met betrekking tot het gebruik. Hierdoor waren de eerste invoerresultaten niet erg betrouwbaar. Dat kwam niet door de toegekende waarde van de archief bestanden zelf, maar door de vertaling van die waarde naar een cijfer in het formulier, in verhouding tot andere waarden. Door de invulbladen een aantal maal door te lopen, waarbij waarden en wegingen opnieuw beoordeeld en waar nodig veranderd werden, werden steeds beter verde digbare uitkomsten gerealiseerd. Wertic keit Benutzung Zustand Sortierung laufende Nummer Signatur Bestandsbezeichnung Erlauterungen zum Bestand inhaltliche Wertigkeit rechtliche Wertigkeit Zusammenfassung Ersatzreprographie vorhanden wissenschaftliche Benutzung ,r O) iS o l 3) 1 5 E i ÖlC Politik und Verwaltung Findmittel vorhanden Zusammenfassung Verfügbarkeit/ 1 Identifizierungsgrad Fortschreitende Schadensbilder O) ts t cc verfügbare Reinigungstechniken ir O) a Grad der Beschadigung Lagermöglichkeit in Asylarchiven Zusammenfassung Archivalienart Finanzierung Sach - und Personalhilfe Ergebnis Prioriteriungsmatrix. Deel van Blad 1: Master 24 2011 nummer 1

Archievenblad | 2011 | | pagina 24