- Materiële en personele hulp: - personele hulp; - materiële hulp; - personele en materiële hulp. De nieuwe matrix kon gebaseerd worden op een database die al in 2006 in Keulen opgesteld was, waarin gegevens opgenomen zijn over signatuur, betekenis van het bestand, herkomst ervan, opmerkingen over het soort archiefstuk, over de bewaarplaats, over de omvang in strekkende meters en het aantal eenheden. Sindsdien waren in deze database ook verwijzingen naar de mogelijke inventarissen1 en duplicaatfilms opgenomen. De inhoudelijke waarde2, de ontsluitings graad3, de moeilijkheidsgraad van de ontsluiting4 en de restauratie-behoefte5 werd weergegeven in cijfers. Dat een dergelijke omvattende database - met mathematische relaties tussen de invoervelden - zeer waardevol is, was in 2006 al gebleken bij het vaststellen van de toenmalige restauratiebehoefte.6 Opbouw van de matrix Vervolgens werd genoteerd welk soort archiefstukken (bijvoorbeeld akte, gebonden deel, charter) het bestand bevatte, omdat de verschillende soorten materiaal7 specifieke behandelingen vragen. De inhoudelijke waarde kon uit het oudere archiefsysteem worden gehaald.8 De inhoudelijke waarde vormde het uitgangspunt van een eerste categorie in het oude systeem. In de nieuwe prioriteringsmatrix werd deze groep uitgebreid met juridische waarde, betekenis voor de verschillende gebruikers9 en de na de instorting mogelijke raadpleging. Duplicaatverfilmingen of gedigitaliseerde bestanden golden als raadpleegbaar. Vervolgens werd aan zulke bestanden een hoge negatieve waarde toegekend. Als ze niet gedigitaliseerd of verfilmd waren, kregen ze juist een hoge positieve waarde. De tweede categorie omvatte technische, zakelijke en materiële voorwaarden voor restauratie en de mate van urgentie. Uitgangspunt was de aanname dat voor alle ontsloten bestanden snelle vooruitgang geboekt kon worden bij de identificatie van enkele inventaris eenheden, waardoor samenvoeging van bestanden en digitalisering ervan mogelijk werd. Om het restauratieproces zo efficiënt mogelijk vorm te geven zouden de te behandelen bestanden daarom zoveel mogelijk samengevoegd moeten zijn. Absolute voorrang kregen objecten met zich snel ontwikkelende schade. Van prioritering naar een functionele tabel Het ingestorte Stadarchiv Köln (foto part. coll.). Kenmerk 3: - Financiering: - kosten; - derde geldstroom; - eigen begroting. Omdat elk soort archief een andere restauratie behoeft, werd ieder bestand met signatuur, naam, toelichting op historische waarde, omvang in strekkende meter en aantal inventariseenheden geregistreerd. Een derde categorie omvat ten slotte de voor restauratie beschikbare financiële en personele mogelijkheden. Omdat giften, een derdengeldstroom en de beschikbaarstelling van materiële en personele middelen gericht werden op de behandeling van enkele bestanden, beperkt de matrix zich tot die bestanden waarvoor alleen middelen uit de eigen begroting en personele bezetting beschikbaar zijn. Op aandringen van de adviesraad werd daarom de cijfermatige waardering van de drie financierings mogelijkheden en de materiële c.q. personele inzet ingevuld en vervolgens als twee sorteringscriteria toegepast. Door aan te sluiten bij de bestaande database kon de toepassing voor prioritering vrij gemakkelijk gerealiseerd worden. Wel brachten de volgende uitgangspunten hogere eisen aan het systeem met zich mee: - de waarden van de afzonderlijke kenmerken moeten steeds op eenvoudige wijze geactualiseerd kunnen worden; - omdat de weging pas gedurende de invoer aan belang wint, moet zij altijd aangepast kunnen worden; - de invoer moet eenduidig zijn; - een waardebepaling aan de hand van verschillende gezichtspunten moet altijd zonder veel moeite mogelijk zijn. Excell (2003), dat al gebruikt werd voor de oudere database, voldoet aan deze nummer 1 2011 23

Archievenblad | 2011 | | pagina 23