Wat restaureren we als eerste? Prioritering bij de wederopbouw van het Historisch Archief Keulen Na het instorten van het Historisch Archief van de stad Keulen had de berging en "eerste hulp" aan het archiefmateriaal de hoogste prioriteit. Al snel kwam echter de vraag op welke bestanden voortaan voorrang zouden moeten krijgen bij het opnieuw samenvoegen en restaureren ervan. De in dit artikel beschreven Prioritierungsmatrix is ontwikkeld vanuit de achtergrond van de bijzondere Keulse behoeften. De matrix kan echter gebruikt worden als hulpmiddel voor het stellen van prioriteiten op elk vlak binnen het archiefwezen. Doelen, eisen en kenmerken - Materiële staat: - beschikbaarheid/identificeringsgraad; - voortgaande schadebeelden; - beschikbare restauratietechnieken; - beschikbare reinigingstechnieken; F.-J. Verscharen, G. Fleckenstein, A. Berger 1 Vertaald door Gabriëlle Beentjes De wederopbouw van het Keuls Historisch Archief wordt begeleid door een wetenschappelijke adviesraad, bestaande uit vertegenwoordigers van grote archieven in Duitsland en Nederland, de vakgroep Restauratie van de Fachhochschule in Keulen en de universiteiten van Bonn en Keulen. Deze raad heeft een belangrijke rol gespeeld in de vaststelling van de criteria die ten grondslag moeten liggen aan de beslissing welke restau ratiemaatregelen voorrang krijgen. Men was het erover eens dat, naast de inhoudelijke waarde en het juridisch belang, ook de mate van beschadiging en de raadpleegfrequentie belangrijke criteria zijn. Verfilmde bestanden krijgen bijvoorbeeld juist een lagere prioriteit. Maar zouden samengevoegde bestanden eerst gerestaureerd moeten worden, of juist losse deelbestanden? Omdat de prioritering zo complex is en ervaring op dat gebied nog ontbrak, stelde de adviesraad een pragmatische benadering voor. Er zou een toegepast systeem ontwikkeld worden, dat aan de hand van de daarbij verzamelde ervaringen direct aangepast kon worden. Zo werd een prioriteringsmatrix ontwikkeld die de relevante grootheden vaststelt en met elkaar in verband brengt. Als eerste stap werden de doelen en eisen gedefinieerd: 1. de matrix prioriteert de bestanden wat betreft samenvoeging, restauratie en beschikbaarstelling; 2. de matrix bevat alle relevante kenmerken op bestandsniveau en weegt deze; 3. de matrix is dynamisch opgebouwd, zodat de parameters gaandeweg aangepast kunnen worden; 4. de matrix is een transparant systeem. De volgende stap was het vaststellen van de als relevant gedefinieerde kenmerken. Deze werden in drie categorieën samengevat: Kenmerk 1: - Waarde: - inhoudelijke waarde; - juridische waarde. - Gebruik: - gebruikskopie voorhanden; - wetenschappelijk gebruik; - stadsgeschiedenis, streek geschiedenis, genealogie, etc.; - politiek en bestuur. Kenmerk 2: - Aanwezigheid inventarissen. - beschikbare werkruimtes voor de restauratie; - mate van beschadiging, kosten; - opslagmogelijkheid in asielarchieven. 22 2011 nummer 1

Archievenblad | 2011 | | pagina 22