Lita Wiggers: "De komende tijd staat er een fusie tussen het RHCL en het Sociaal Historisch Centrum Limburg op stapel en daar wil ik veel energie in steken" (foto M. Wijnen). beheerd en zij hebben er nooit voor hoeven betalen. Binnen het IPO, waarin de RHC's geen zitting hebben, stond de komende decentralisatie al op de agenda, maar nu wordt er even pas op de plaats gemaakt. Ik heb geen idee hoe dit gaat aflopen: of er gebeurt nog iets voor de Statenverkiezingen van maart 2011 - dat wil zeggen dat er een bestuursakkoord komt met het Rijk waarin de positie van de RHC's geregeld wordt - of de hele zaak gaat weer op de helling. Het zijn dus spannende tijden." Wat zijn jullie plannen om jezelf te profileren? Binnen het eigen centrum? Binnen de provincie? HKB: "Mijzelf profileren is gekoppeld aan het Zeeuws Archief: ik wil dienstbaar zijn en de mogelijkheden en gelegenheid scheppen om het Zeeuws Archief, met zijn buitengewoon bijzondere collectie, te kunnen profileren. Wij hebben toppers van archieven in huis. Ook op het gebied Op 13 december 2010 behandelde de kamercommissie OCW de cultuurbegroting. Het CDA en de PvdA hebben uitvoerig de kwestie van de RHC's aan de orde gesteld. Staatssecretaris Zijlstra heeft toegezegd om vóór de behandeling van de Voorjaarsnota in overleg te gaan met het IPO voor financiële participatie en tevens met de RGD - wegens de buitensporig hoge huurlasten. van de digitale beschikbaarstelling is er nog veel te doen. Ingebed in de maatschappij en de archiefwereld. Gaan voor je eigen organisatie, maar ook in samenwerking met anderen." LW: "Na een turbulente tijd binnen de archiefwereld in Maastricht is er met mijn komst naar verwachting weer een stabielere tijd aangebroken. Er heeft een grote revitalisering plaatsgevonden door De binnentuin van het Regionaal Historisch Centrum Limburg (foto N. Notermans). de interim-directeur en mensen hebben nieuwe taken gekregen; het verleden als afgesloten verhaal. Ik zie mezelf ook in de rol als boegbeeld van het RHCL voor de nieuwe wind die er waait. En mét mij is een nieuw netwerk meegekomen. De komende tijd staat er een fusie tussen het RHCL en het Sociaal Historisch Centrum Limburg op stapel en daar wil ik veel energie in steken. Tijdens mijn kennismakingsrondje kwamen er in de contacten met de afzonderlijke archieven zaken naar voren om elkaar te versterken en te professionaliseren. Daar wil ik mee aan de slag." Gaan jullie nog een diploma Archivistiek halen? Waarom denken jullie dat wel of niet nodig te hebben? HKB/LW: "Het directeurschap is een bredere taak dan het zijn van archivaris. Het is tegenwoordig niet alleen meer archiefinhoudelijk, maar ook veel bestuurlijk werk. In die zin vinden wij het bezit van een diploma Archivistiek voor deze functie niet per se noodzakelijk." HKB: "Het bestuur heeft de wens uitgesproken dat ik de opleiding Archiefwetenschappen ga doen. Het bestuur vindt het vooral van belang dat ik voldoende zicht heb op de vakinhoudelijke processen. En dat wil ik zelf uiteraard ook. Daarnaast vindt het bestuur de procesbegeleiding, het geven van leiding en sturing, evenzeer van belang. Een directeur van een RHC moet naast de genoemde aspecten ook een goede manager zijn." LW: "Bij mij is de eis niet gesteld maar ik ga modulair Archivistiek volgen. Er is hier een rijks- en gemeentearchivaris aanwezig, vandaar. Ikzelf vind het van groot belang dat er een hoge affiniteit met het vak en de inhoud is, en dat is bij mij zeker het geval. Ik sta misschien wat verder af van specifieke archiefvaardig heden, maar vul dat zeker aan door mijn historische achtergrond en ervaring in het archief- en bibliotheekwezen." Naschrift Het totale gesprek met de twee directeuren duurde bijna anderhalf uur. We kwamen naar buiten met het idee dat we van deze twee gedreven vrouwen nog wel meer zullen horen. Fransien Smeets en Ineke van den Broek redacteuren Archievenblad. nummer 1 2011 21

Archievenblad | 2011 | | pagina 21