HKB: "Als de Tweede Kamer de bezuiniging zelf niet terugdraait, zal de staatssecretaris zeker in gesprek gaan met de provincies (IPO); dan zijn die aan zet. Niet zo gek overigens, want in Zeeland is het zo dat ongeveer een derde van de rijksarchieven provinciaal archief is." HKB: "Met het aanvaarden van de functie van directeur van het Zeeuws Archief is mijn wethouderschap in de gemeente Middelburg uiteraard beëindigd, maar ik ben nog wel lid van mijn politieke partij, het CDA. En natuurlijk heb ik op politiek vlak mijn contacten. Dat is belangrijk, want je kunt dat netwerk aangrijpen om je standpunt duidelijk te maken. De bezuinigingen zoals die ons treffen zijn al omschreven als "een inconsistentie" in het regeerakkoord, aangezien we de RHC's terugvonden in een paragraaf met het ganzenbeheer en andere natuurinstellingen. Maar de bezuiniging is wel opgenomen in het regeerakkoord en enkel de leden van de Tweede Kamer kunnen nog het verschil maken, overigens ook in samenwerking met het IPO. Aan hen moeten we duidelijk maken dat het niet een kwestie is van "minder kunnen doen", maar dat door deze enorme kaalslag het wezenlijk recht van alle burgers in Nederland - het kunnen Is het politiek geëngageerd zijn een must voor jullie professie en in deze tijd? Lopen er in dat geval ook lijntjes? Facade van het monumentale Van der Perrehuis, waarin de kantoren van de medewerkers van het Zeeuws Archief gevestigd zijn. uitoefenen van democratische controle door het raadplegen van overheidarchieven - in het geding komt." LW: "Ik ben nooit politiek actief geweest maar heb uiteraard ook zo mijn contacten. Net als alle directeuren boor ik nu mijn politieke connecties aan en netwerk ik me een slag in de rondte. Het is essentieel om de aandacht te vestigen op het democratisch principe en de Tweede Kamer bewust te maken van dit beginsel. In het regeerakkoord staat wel dat er niet mag worden bezuinigd op het cultureel erfgoed, maar de koppeling met het verstrekken van informatie aan de bewijszoekende burger is daar niet gelegd. Theo Thomassen heeft daar overigens recentelijk in een artikel in het Nederlands Dagblad nog op gewezen; hij haalde daarin ook het rapport van de commissie-Davids aan." HKB: "In de regionale pers is dit aspect wel aan bod gekomen en ik heb het ook aan de Kamerleden meegegeven die ik benaderd heb." En wat als de bezuinigingen op de RHC's wél doorgang vinden? LW: "Ja, dan zullen onze diensten aan hen en vóór hen geld gaan kosten. We hebben altijd de provinciale archieven Hannie Kool-Blokland: "In Zeeland kennen we letterlijk een eilandenstructuur. Ik richt me heel sterk op samenwerking en het versterken van de onderlinge banden vanuit ieders zelfstandigheid"(foto N. Notermans). Bij vrijwel alle RHC's gaat 50% van het totale budget rechtstreeks naar de RGD. Die rekent hoge huurprijzen, dus op de helft van het budget kunnen de RHC's simpelweg niet bezuinigen. En het overgrote deel van de andere helft bestaat uit personeelslasten. Daarnaast speelt het probleem van de ontwikkeling van het nationaal e-Depot. In de vorige kabinetsperiode waren er onderhandelingen tussen het Rijk en het Inter Provinciaal Overleg (IPO), waarbij de provincies zouden gaan meebetalen voor de archiefzorg en waarbij dat extra geld geïnvesteerd kon worden in een nationaal e-Depot. Het bedrag dat daarvoor bestemd was, is in de bezuinigingsronde verdampt, met één pennenstreek verdwenen. Daarom hebben de RHC's gezamenlijk de politiek geïnformeerd over het dreigende digitale infarct in de archiefwereld als deze bezuinigingen doorgang vinden. De verantwoordelijkheid om aan de bel te trekken geldt trouwens voor iedereen, want de kwestie van het e-Depot speelt voor ons allemaal. Op gemeentelijk niveau is bijvoorbeeld wel aandacht voor de ontwikkeling van een digitaal frontoffice, maar niet voor dat wat daarachter zit." LW: "Vanuit mijn achtergrond zeg ik: kijk eens naar hoe ze dat in de bibliotheekwereld hebben aangepakt. Daar hebben ze innovatiegelden gebruikt voor de ontwikkeling van alle bibliotheken in Nederland. Als we de boot niet willen missen, hebben we een visie nodig." 20 2011 nummer 1

Archievenblad | 2011 | | pagina 20