wfc* mm LW: "Feitelijk is het niet zo, maar in de praktijk merk ik wel dat het belangrijk is om je landelijk te oriënteren en te profileren. De beleidsmakers op het ministerie zijn soms wel eens geneigd het dichtbij Den Haag te zoeken. Ikzelf vind dat ik er actief bij betrokken moet zijn. Maar gelukkig is het ook in Limburg niet zo dat we ons een Calimero-rol aanmeten, al bestond die neiging vroeger wel." HKB: "We moeten langer reizen, maar dat hoort erbij wanneer je in Limburg of in Zeeland woont. Wonen in de provincie is erg plezierig én je hebt te maken met een woon-werkcombinatie die spannender is; het is goed als je gedwongen bent om buiten je eigen kring te kijken." LW: "Ik streef naar goede contacten via het overleg met de Koninklijke Vereniging Archivarissen Limburg (KVAL), de Kring van Archivarissen. En ik ben een kennismakingsrondje langs de Limburgse en euregionale archieven aan het maken. Individuele archieven hebben vaak geen mogelijkheden, mensen of middelen om grote projecten op te starten. Samenwerking is dan noodzakelijk. Vanuit onze positie als grootste archiefinstelling instellingen, zoals de Zeeuwse Bibliotheek, de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en het Zeeuws Museum. Ook het gemeentearchief Schouwen-Duiveland is participant. Het zou goed zijn als alle Zeeuwse archieven zich daarbij aansluiten. Verder vind ik het belangrijk dat er een nationaal e-Depot komt. Het Nationaal Archief zou een blauwdruk moeten ontwikkelen voor de rest van het land met betrekking tot e-ontwikkelingen en een nationaal e-Depot. Zij moeten niet alleen naar de rijksoverheid kijken maar een stap extra zetten, ten bate van alle archieven. En dat moet op zeer korte termijn gebeuren, want anders missen we de boot en dat is een betreurenswaardige ontwikkeling. Ik zou zeggen: neem alles mee!" LW: "Het RHCL heeft de ambitie om, naast samenwerking met archieven, ook samen te werken met (culturele) instellingen in de provincie en gemeente, de openbare bibliotheek en de bibliotheek van de Universiteit in Maastricht. We vinden het belangrijk te streven naar verbreding bij de ontsluiting van het culturele erfgoed, samen met andere instellingen. Een portal voor deze ontsluiting is daarbij essentieel." Er komen bezuinigingen aan. Welke problemen roepen ze op? nummer 1 2011 19 V.l.n.r.: Hannie Kool-Blokland (Zeeuws Archief) en Lita Wiggers (RHCL) in gesprek met Fransien Smeets en Ineke van den Broek (foto N. Notermans). heeft ieder RHC zijn eigen intrinsieke waarde. Ieder is op zijn onderdeel essentieel. En er is dan ook geen sprake van het Calimero-effect in Zeeland. Zeeland heeft juist veel geparticipeerd in landelijke pilotprojecten. In dat opzicht zit het Zeeuws Archief juist dicht bij het vuur." Hoe beschouw je de positie van jullie Regionaal Historisch Centrum in jullie provincie? Is er nog een voortrekkersrol weggelegd? in Limburg willen wij wel een voortrekkersrol oppakken, in samenwerking met alle Limburgse archieven. Als speerpunten kan ik het e-Depot noemen, de e-Archiefontwikkeling én het issue professionalisering in de 21ste eeuw." HKB: "In Zeeland kennen we letterlijk een eilandenstructuur. Ik richt me heel sterk op samenwerking en het versterken van de onderlinge banden vanuit ieders zelfstandigheid. Tijdens mijn kennismakingsrondje langs de Zeeuwse archiefdiensten heb ik geïnventariseerd waar behoefte aan is en wat de volgende stap kan zijn in ondersteuning of samenwerking. Er zijn veel verschillen, maar we moeten zoeken naar het oppakken van taken die je gezamenlijk kunt aanbieden. De handen in elkaar slaan, bijvoorbeeld bij de digitale beschikbaarstelling, dat is een hele kluif voor ons allemaal. Een positieve ontwikkeling is het aanbieden van één portal, geschiedeniszeeland.nl, waarin doorverwezen kan worden naar alle Zeeuwse archieven. De kleinere archieven stellen dan wel altijd de terechte vraag wat het ze oplevert. We werken in deze portal nu al samen met andere HKB: "Op mijn eerste werkdag vond ik direct het nieuwe regeerakkoord op mijn bureau. Wat daar in stond, viel me tegen: een bezuiniging van 25% op de RHC's. Als dat door zou gaan, is dat catastrofaal voor de RHC's. Zeker omdat die allemaal in uitermate dure gebouwen zitten. Duur, omdat er bijzondere kluizen nodig zijn met een specifieke klimaatbeheersing. Bovendien moeten we verplicht huren van de Rijksgebouwendienst (RGD). Open dag in het Regionaal Historisch Centrum Limburg (foto M. Wijnen).

Archievenblad | 2011 | | pagina 19