Diploma Archivistiek niet per se noodzakelijk Op bezoek bij nieuwe directeuren RHC's Eind november 2010 spraken wij met de nieuwe directeuren Lita Wiggers (LW) van het Regionaal Historisch Centrum Limburg en Hannie Kool-Blokland (HKB) van het Zeeuws Archief. De twee directeuren delen een aantal kenmerken: ze zijn beiden dit jaar benoemd én niet afkomstig uit het archiefwezen. Dit dubbelportret leek ons daarom een goede gelegenheid om hun ideeën, plannen en wensen op te tekenen en zo kenbaar te maken aan iedereen die nog niet met hen heeft gesproken. Het interview vond plaats in het monumentale gebouw van het RHCL, hartje Maastricht. Geheel op z'n Limburgs werden we door Lita verwelkomd met koffie en Limburgse - in dit geval Maastrichtse - vlaai. Fransien Smeets en Ineke van den Broek Jullie zijn beiden werkzaam in uithoeken van ons land: in Limburg en Zeeland. Dicht tegen de grens met België en Duitsland. Hoe voelt dat? HKB: "Uithoeken? Dat is wel erg vanuit Den Haag geredeneerd. Zo denk ik er helemaal niet over. Wanneer je in reistijden gaat denken ja, maar dat doe ik niet. In Zeeland zijn we gewend om te reizen, maar dat geldt voor wel meer plaatsen in Nederland. Ik vind dat ieder Regionaal Historisch Centrum de spin in het web van de betreffende provincie is, met daarbij nog eens de grensoverschrijdende contacten van de RHC's die grenzen aan België of Duitsland. We zitten dus juist in het centrum van onze doelgroep." LW: "Vanuit het Haagse perspectief is Limburg altijd een uithoek geweest en als grensgebied erg georiënteerd op het buitenland. Zowel op Duitsland als België en onze archiefinhoud sluit daarbij aan. Die is uniek en erg interessant om mee te werken. Wat afstand betreft, in deze tijd met zijn digitale en virtuele mogelijkheden is er veel meer gelegenheid voor contact, zodat er eigenlijk geen afstand meer is." Onderhouden jullie relaties met archivarissen of archiefinstellingen in het buitenland? Hoe gaat dat? LW: "In Limburg kennen we de BENEDELIM, dit is het Convent van Belgische, Nederlandse en Duitse archivarissen. We komen jaarlijks beurtelings in een ander land bij elkaar en wisselen vakinhoudelijke informatie uit. Een niet minder belangrijk onderdeel van zo'n dag zijn de informele contacten tussendoor en het aanhalen van vriendschapsbanden, maar ook netwerken. De BENEDELIM bestaat al 55 jaar. Sinds 20 jaar wordt daarnaast jaarlijks een Euregio Symposium georganiseerd." HKB: "In Zeeland bestaat al meer dan 25 jaar het Vlaams-Zeeuws Archivarissen- overleg. Wat doelstelling en invulling betreft komt dit overeen met het BENEDELIM; vakinhoudelijke informatie uitwisselen én informeel samenzijn met de collega's uit Vlaanderen en Zeeland." Leveren deze overleggen wat op? HKB/LW: "We praten over financieel en organisatorisch beleid, maar ook vakinhoudelijk breid je je horizon uit en blijft het niet bij navelstaren. Vooral voor het historisch onderzoek levert het veel op." Jullie zitten ver van Den Haag, met andere woorden ver van het vuur. Verschilt jullie positie met die van RHC's in de Randstad, en zo ja, waarin uit zich dat? HKB: "Het zou slecht en nadelig zijn als dat zo was. Ik heb ook niet het gevoel ver van het vuur te zitten. Naar mijn idee 18 2011 nummer 1

Archievenblad | 2011 | | pagina 18