Profilering van de sector De bezuinigingen Wat veel archiefinstellingen parten speelt is het feit dat de budgetten grotendeels opgaan aan gebouwen en personeel. Er is weinig flexibele ruimte in de begroting. Subsidiestromen drogen snel op. Kansen liggen onder meer op het terrein van "projectmatig" werken: eenmalige geldstromen voor een eindig innovatief dan wel zeer noodzakelijk project zijn nog wel eens te realiseren. De beroepsvereniging en de branche doen er ondertussen goed aan om samen oplossingen en strategieën te bedenken en te delen. Wat je in gezamenlijkheid kunt bereiken is evenwel beperkt. De meeste oplossingen moeten lokaal worden gevonden. beïnvloed je bestuurders uit verschil lende bestuurslagen die elkaar de zwarte piet toeschuiven? Wat zich wreekt is het onduidelijke profiel van de sector. Uit het debat over de cultuurbegroting van 13 december bleek dat zowel veel Kamerleden als de staatssecretaris de bestaande constructies en doelstellingen van de archiefsector ook niet echt overzien: hebben we ze het misschien nog niet goed uitgelegd? En... weten we het zelf wel goed? Worden we nu de dupe van de spagaat tussen erfgoed (cultuur) en overheid (informatiehuishouding) waarin we ons bevinden? Door archiefinstellingen wordt enerzijds gejammerd: "Ze zouden het erfgoed toch ontzien?", waarbij 'men' zich schaart onder de beschermende(?) erfgoedparaplu. Anderzijds stellen vertegenwoordigers van de sector dat de bezuinigingen ernstige gevolgen hebben voor de toegankelijkheid van overheidsinformatie, een basale randvoorwaarde voor een vitale democratie. Waar gaat het nu om, cultuur of de democratische rechtsorde? In de praktijk heeft de ene instelling zich meer ontpopt als erfgoedinstelling en de ander is vooral druk doende met het in orde brengen van de informatie huishouding van de bestuurder. "De democratische rechtsorde" is het argument waarmee toch wel het meest wordt geschermd tegen de bezuinigingen. Zo stuurde Fred van Kan, voorzitter van de KVAN, in december 2010 een protestbrief naar de Tweede Kamer, samen met het jongste nummer van het Archievenblad. "Dit nummer staat in het teken van openbaarheid van overheids informatie en benadrukt het belang van archieven in het proces van democratische controle. Juist deze dagen, nu de cultuur begroting behandeld wordt, willen wij dit belang van archieven onder uw aandacht brengen. Zonder goede archieven is er sprake van gebrekkige transparantie en ontstaat schade aan de democratie Ik hoop dat lezing van dit Archievenblad u inspireert om actie te ondernemen ten behoeve van openbaarheid en behoud van erfgoed." De Raad voor Cultuur vraagt in een brief van 7 december aan de staatssecretaris om de korting op de RHC's te herover wegen. "Immers, die raakt het culturele voorzieningenniveau voor erfgoed in de gebieden waarvoor het regeer akkoord nu juist aandacht vraagt." Een derde argument tegen bezuinigingen - naast "erfgoed" en "democratie" - wordt gehanteerd in de petitie die eerder, op 27 oktober 2010, door Jantje Steenhuis (BRAIN) en Marco de Niet (DEN) is overhandigd aan de Kamer commissie OCW. De petitie was het initiatief van zes koepelinstellingen uit de culturele erfgoedsector en vormt een protest tegen de zware korting op de middelen voor een nationale kennisinfrastructuur in het erfgoed. Hier gaat het om snijden in digitale innovatieve ontwikkelingen (creatieve industrie, duurzame opslag) en kennis, waarbij geldt: stilstand is achteruitgang. De plannen voor deze bezuinigingen, anders dan die op de RHC's, stammen overigens al uit 2009. Dat laatste roept her en der de vraag op: hoe onverwacht zijn al die bezuinigingen eigenlijk? Het is toch crisis en je kunt, nee je moet, op bezuinigingen anticiperen. We noemden al de gemeenteraadsverkiezingen. Bezuinigingen, we naderen het managers jargon, bieden toch ook kansen. Martin Berendse zei tijdens de laatste KVAN- dagen dat als je niet op de lijst van "te bezuinigen" staat, je ook niet op de lijst van "investeringen" komt. Dat mag waar zijn, bezuinigingen vragen hoe dan ook om een goede voor bereiding. Van het ene moment op het andere de botte bijl erin geeft geen gelegenheid om de koers van een organisatie te verleggen en om kansen te verkennen. In Bergen op Zoom kwamen in november directeuren van archief diensten bij elkaar om tips uit te wisselen en onderlinge afspraken te maken over hoe om te gaan met het naderende onheil. Deze tips zult u in dit artikel niet aantreffen: hiervoor zijn de traditionele borrel en informele telefoontjes beter geschikt, zodat zonder pottenkijkers en luistervinken ideeën kunnen worden uitgewisseld. René Spork, Ivo Zand huis redacteur Archievenblad. De democratische rechtsorde in gevaar? (foto Piet Musterd). nummer 1 2011 17

Archievenblad | 2011 | | pagina 17