de provincie of het Rijk verantwoordelijk voor de RHC's? Als we het over de bezuinigingen hebben, moeten we daarom elke bestuurslaag apart beschouwen. Maar ook de onderlinge interactie is relevant. In een gemeen schappelijke regeling kan de bijdrage eraan immers pas worden aangepast als elke deelnemer het daarover eens is. Bezuinigen en afwentelen In het Regeerakkoord VVD-CDA staat: "De uitgaven aan behoud en beheer van cultureel erfgoed, bibliotheken en het Nationaal Archief worden zoveel mogelijk ontzien." In de Bijlage bij het Regeerakkoord VVD-CDA staat hetzelfde, maar ook dat de RHC's worden gede centraliseerd naar provincies met een korting op het budget van 25%. Dat is bezuinigen en afwentelen. BRAIN schreef daarop een brief aan de staatssecretaris: "De elf RHC's waarin de rijksarchieven in de provincie participeren, zijn voor de archiefsector van onschatbaar belang. De RHC's waarin het rijk participeert, beheren net als het Nationaal Archief archieven van de rijksoverheid. Samen vormen al die bestanden van het rijk de rijksarchief collectie. Het valt niet te rijmen dat de regering het in Den Haag berustende deel van deze collectie ontziet en de delen die in de regio verblijven zo zwaar treft. Dat alles staat haaks op het regeerakkoord, dat de betrouw baarheid van het openbaar bestuur en de kwaliteit en toegankelijkheid van culturele voorzieningen voorop stelt." Weinig benijdenswaardige positie Kan de directeur van het Nationaal Archief goed voor zichzelf zorgen? Waarschijnlijk wel, anders was hij geen directeur geworden. Maar ook het Nationaal Archief heeft als baten- lastendienst de afgelopen jaren volop meegedraaid in de taakstellingen van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. De personeelsformatie van het Nationaal Archief is als gevolg daarvan in vijf jaar tijd met een kwart gekrompen, terwijl het aantal taken gelijk is gebleven. Wat zijn houding ten opzichte van de RHC's betreft, verkeert Berendse in een bijzondere situatie, zoals hij zelf uitlegt in een column (29 oktober 2010): "Sinds de presentatie van het nieuwe kabinet vragen veel mensen ook aan mij persoonlijk wat ik vind van bijvoorbeeld de voorgenomen korting op de RHC's. Niet onlogisch, al was het maar omdat ik zelf directeur ben het van het RHC Nationaal Archief. Tegelijk ben ik de algemene rijksarchivaris, ofwel de ambtelijk adviseur van de bewinds persoon als het om het archiefbestel - en dus de RHC's - gaat. Sterker nog: in mijn mandaat staat dat ik de bevoegd heden van de bewindspersoon als "aandeelhouder" van de RHC's uitoefen. Het zou daarom wat vreemd zijn als de staatssecretaris mijn adviezen terugleest in de krant. Zo zitten de verhoudingen in het Nederlandse archiefbestel niet in elkaar." Eric Hennekam reageerde op zijn forum woedend. Hij verwijt Berendse een gebrek aan solidariteit. De positie van Berendse is in elk geval weinig benijdenswaardig: één persoon, twee petten. Uit solidariteit in eigen vlees snijden heeft natuurlijk geen zin, maar wat dan wel? Eric Ketelaar deed een suggestie en vroeg zich af of de rijks bestuurders - iedere RHC waarin een voormalig rijksarchief is opgenomen, heeft een vertegenwoordiger van de minister in het bestuur - en bloc zouden aftreden. Nee dus. Ingmar Koch legt in zijn blog van 1 november de vinger op een zere plek. Samen met het Nationaal Archief vormen de Regionaal Historische Centra het zogenoemde Consortium. Dit Consortium voert regelmatig overleg om het beleid voor het beheer van de archieven te bepalen en richting te geven. Dat de directeur van het Nationaal Archief zich in zijn column ineens directeur van RHC Nationaal Archief noemt, duidt Koch als een houding van: "Ik hoor bij jullie en ben ook zielig hoor!". Koch blaast daarop een oude discussie nieuw leven in: "Misschien wordt het toch eens tijd om de functies van Algemene Rijksarchivaris en directeur RHC Nationaal Archief radicaal uit elkaar te trekken en de Algemene Rijksarchivaris een echt onafhankelijke adviseur van de minister te maken?" De gemeenten Archieven in Nederland: worden we de dupe van de spagaat tussen erfgoed (cultuur) en overheid (informatiehuishouding) waarin we ons bevinden? Na de spannende coalitievorming van het kabinet zouden we haast vergeten dat daarvoor al veel gemeenteraads verkiezingen zijn gehouden en er ook nieuwe colleges zijn gevormd. Wat we nu in het nationale debat zien over kunst en cultuur, heeft zich vaak lokaal reeds eerder afgespeeld: daar zijn bezuinigingen al uitonderhandeld. Het Noord-Hollands Archief in Haarlem had vanuit enkele deelnemende gemeenten al voor de zomer te horen gekregen dat er fors op het archief zou worden bezuinigd. Maar zolang de deelnemers in de gemeenschappelijke regeling het niet eens werden over het bedrag, was er formeel nog geen man overboord. De bezuiniging op het RHC maakte de ramp pas compleet. Directeur Lieuwe Zoodsma roerde zich in het Haarlems Dagblad, in Binnenlands Bestuur en op de lokale televisie. Zijn noodkreet is terecht, maar hoe 16 2011 nummer 1

Archievenblad | 2011 | | pagina 16