Wordt de Januskop, erfgoed en overheid, het archiefwezen fataal? "De Regionale Historische Centra worden zwaar getroffen door de bezuinigingen. Werd in het regeerakkoord nog gerept van de bescherming van de erfgoedsector, verstopt in de bijlagen zat een addertje onder het gras: de RHC's moeten het met 25% minder budget doen. Het Nationaal Archief komt er relatief nog goed vanaf. Geen wonder: de directeur heeft korte lijntjes met het ministerie en met de politiek." Wie denkt dat het bovenstaande helemaal klopt, moet zeker verder lezen. Omgekeerd effect bestuurders doorgegeven. Maar ook gemeentelijk gesubsidieerde bibliotheken en musea kampen met zware bezuinigingen, waardoor diensten die zijn ondergebracht in deze vorm van samenwerkingsverbanden extra getroffen worden. Taakstellingen die rondzingen bij de gemeenten variëren van 10 tot 15%. Ten tweede worden de bijdragen voor het archief soms onderling verdeeld tussen samenwerkende bestuurders: draagt iedereen nog steeds voldoende bij? Maar elke gemeente bezuinigt en de waterschappen worden evenmin ontzien. Ten slotte speelt hetzelfde spel zich af tussen de bestuurslagen: is nu René Spork en Ivo Zandhuis Op 27 oktober 2010 overhandigden Jantje Steenhuis (BRAIN) en Marco de Niet (DEN) namens zes koepelinstellingen uit de culturele erfgoedsector een petitie tegen de bezuinigingen aan de Kamercommissie OCW. Een protest tegen de zware korting op de middelen voor een nationale kennisinfrastructuur in het erfgoed. Er was een tijd dat het archiefwezen helder was georganiseerd: er was de Rijksarchiefdienst (RAD) met een 'hoofdkantoor' in Den Haag en 'dependances' in de provincie hoofdsteden. Daarnaast waren er, afhankelijk van het belang dat een gemeente daaraan stelde, gemeentelijke archiefdiensten. De laatste tien jaar hebben in het teken gestaan van de vorming van de Regionaal Historische Centra en regionale schaalvergroting door samenwerkende gemeentes en waterschappen. Hierbij werden soms ook andere erfgoedinstellingen betrokken, zoals musea, archeologiediensten en bibliotheken. Om een en ander bestuurlijk te organiseren wordt daarbij meestal gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot het vormen van een openbaar lichaam op grond van de Wet Gemeenschappelijke Regelingen (WGR), waarin het Rijk, een of meer gemeenten, een provincie of een andere instelling vertegenwoordigd zijn. Deze constructies bieden de mogelijkheid om te profiteren van verschillende geldstromen uit ver schillende bestuurslagen. Bovendien wordt er gebruik gemaakt van subsidie mogelijkheden voor bijvoorbeeld digitalisering, erfgoed en educatie, conservering (bedreigde dragers), informatievoorziening en innovatie, enzovoort. Wat zijn de consequenties van deze ontwikkelingen, nu er bezui nigd moet worden? Bij bezuinigingen ontstaat er wat geldstromen betreft een omgekeerd effect: elke bestuurder schuift de archiefdienst plotseling in de portefeuille van een ander. De bezuinigingen raken dus de hele sector, zowel de RHC's als de gemeentelijke samenwerkingsverbanden. Ten eerste wordt het archief als hete aardappel tussen verantwoordelijke erfgoed nummer 1 2011 15

Archievenblad | 2011 | | pagina 15