Nieuws uit het veld Architectenarchieven in Heerlen vernietigd: culturele wandaad of weloverwogen beleid? META: nieuwe uitgave VVBAD De PvdA in de gemeenteraad van Heerlen reageerde onmiddellijk en stelde vragen. Rijckheyt bleef nuchter en liet via wethouder Lex Smeets (ook PvdA) weten dat de eigenaren van deze archieven niet bereid waren geweest financieel bij te dragen in de kosten van het beheer en dat het sinds 2005 beleid van het stadsarchief was om alleen geordende archieven te bewaren die betrekking hadden op Zuidoost-Limburg (De Limburger 31-12-2010). Vandaar deze vernietiging. Deze casus overstijgt het lokale of regionale belang. Het is ook voor andere archiefinstellingen relevant, omdat het gaat om de motivatie voor beleids keuzes bij het bewaren van particuliere archieven en de daarbij te volgen procedures. Wat moet eigenlijk het zwaarste wegen: het cultuurhistorisch belang of de opname- en bewerkings capaciteit? Op grond van welke overwegingen dienen archivarissen daarover te beslissen en hoe komen zij aan informatie om tot een afgewogen oordeel te komen? De bewuste archieven waren in 2001 aan het toenmalige stadsarchief in Heerlen door het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg in Maastricht. Die overdracht vond plaats in verband met de vestiging van architectuurcentrum Vitruvianum (thans Architectuurcentrum Euregio Maas-Rijn). Het stadsarchief was aangewezen als beheerder van de voor Vitruvianum relevante archieven en documentatie. De overdracht was zorgvuldig schriftelijk overeengekomen en in de overdrachtsbrief (22 januari 2002) was nadrukkelijk bepaald: 'Wanneer het Stadsarchief resp. de gemeente Heerlen ooit onverhoopt mochten besluiten de specialisatie in het beheer van Limburgse architectuur archieven ongedaan te maken, zullen de betreffende archieven wederom voor overdracht worden aangeboden aan het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg of diens rechtsopvolger'. Aan deze afspraak heeft Rijckheyt zich echter niet gehouden, sterker: het SHCL is er langs een omweg achter gekomen dat de archieven waren vernietigd. Ook de eigenaren of hun rechtsopvolgers zijn niet in alle gevallen geraadpleegd. Gelukkig heeft Rijckheyt, in de persoon van directeur Tom van Slooten en later ook wethouder Lex Smeets, zich voor deze toch vrij fundamentele communicatie - fout bij directeur van het SHCL Ad Knotter geëxcuseerd. Ad Knotter, directeur van het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg, eerder werkzaam als archivaris bij het Gemeentearchief Amsterdam is niet te spreken over de gang van zaken. "Achter deze communicatiefout zit een denk- en handelwijze die ernstig bekritiseerd moet worden. Men heeft zich blijkbaar niet afgevraagd waarom het SHCL als onderzoekcentrum voor regionale geschiedenis het eertijds de moeite waard heeft gevonden om deze archieven te verzamelen. Daaruit blijkt dat het cultuurhistorisch belang geen element vormde in de afweging en zeker niet doorslaggevend was. Als archivaris wil ik natuurlijk niet bestrijden dat selectie en vernietiging tot de kerntaken van een archiefinstelling behoren. Maar dat behoort te gebeuren op grond van een inhoudelijke waardering, waarin de historische betekenis van een archief en zijn bestanddelen voorop staat. In dat opzicht lijkt mij dit Heerlense geval geen voorbeeld ter navolging." "Wij ontkennen niet dat het cultuur historisch belang een criterium is - naast andere criteria. Ónze afwegingscriteria zijn transparant verwoord in onze beleidsnotitie uit 2005. En in weerwil wat de heer Knotter schrijft hebben we vóór de vernietiging de oorspronkelijke eigenaren en een aantal archief instellingen benaderd over het terugnemen van de archieven. Dat dit in het beschreven geval niet goed is gegaan omdat we deze vraag niet schriftelijk aan de directie hebben gesteld is spijtig. Als dat wel goed was gegaan hadden wij het archief afgestaan op basis van onze transparante criteria en had het SHCL ze kunnen bewaren op basis van haar criteria." META attendeert lezers op nieuwe trends en gadgets; ze brengt nieuws en diepgravende artikels voor en over de bibliotheek-, archief- en documentatie sector en informeert over de werking van de VVBAD. META zal ook ruimte bieden aan discussie en opinie. Het nieuwe tijdschrift komt in de plaats van Bibliotheek- archiefgids, Info en Bibscoop. Het zal negen maal per jaar verschijnen. instituut is Huygens Instituut voor Nederlandse Geschiedenis (Huygens ING). Het Huygens ING verricht onderzoek naar de geschiedenis van Nederland, waarbij veel aandacht uitgaat naar het toegankelijk maken en analyseren van historische bronnen en literaire teksten. Als onderdeel van de KNAW verricht het nieuwe instituut toponderzoek, waarbij veel wordt samengewerkt met universiteiten. Daarnaast blijft het instituut activiteiten ontwikkelen voor een breed publiek. 'Limburgs archief blijkt vernield: collecties bekende Limburgse architecten door shredder' kopte het Dagblad De Limburger op de voorpagina van editie 28 december 2010. De krant was er achter gekomen dat Rijckheyt, het vroegere stadsarchief Heerlen, de archieven van acht Limburgse architecten (271 strekkende meter) compleet had vernietigd. Het betreft onder meer de collecties van bekende architecten als Turlings uit Roermond en Dingemans uit Maastricht, die naam maakten tijdens de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog. Reactie Historisch Goud, Tom van Sloten: Begin februari 2011 verschijnt het eerste nummer van META, tijdschrift voor bibliotheek archief. Dit nieuwe vak- en ledenblad van de VVBAD (Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief en Documentatie) streeft ernaar hét tijdschrift voor de informatie professional in Vlaanderen te zijn. nummer 1 2011 11

Archievenblad | 2011 | | pagina 11