Colofon Van de redactie Vooruit! Citaat van de maand Dit nummer geeft een archiefwaardig inkijkje in het tegenwoordige spel van geheimhouding, openbaarheid en privacy. Voor archieven wordt al snel duidelijk dat juist in de digitale wereld een goede digitale informatiehuishouding en duurzame opslag noodzakelijk is. Archivarissen kunnen niet twintig jaar wachten tot stukken worden overgedragen: dan zijn ze al niet meer leesbaar. Maar de ruimte is beperkt: die wordt door de Archiefwet bepaald. De Wet openbaarheid van bestuur valt daar - volgens sommigen helaas - buiten. Die beperkte ruimte lijkt ook uit de Code of Ethics van ICA en de Nederlandse vertaling ervan uit te spreken. Archivarissen als "al degenen aangeduid die verantwoordelijk zijn voor het toezicht op en het behouden, bewerken en beheren van archieven" (KVAN) of "all those concerned with the control, care, custody, preservation and administration of archives" (ICA). KVAN en ICA beschrijven niet wat onder archieven verstaan wordt. De Amerikaanse code daarentegen noemt expliciet 'documentory records'. Het voegt daar trouwens 'of enduring value' aan toe. Nu in elk geval in de digitale wereld de afstand tussen archiefvormer en archiefbewaarder snel verkleind, wordt het tijd weer vooruit te kijken. Op 12 september 1790 bepaalde de Nationale Vergadering dat archiefbescheiden betreffende de constitutie, het publiek recht, de wetten en het grondgebied in een archiefdepot ondergebracht moesten worden. Dit depot - het Franse Nationaal Archief - zou drie dagen per week voor burgers geopend zijn. Op 25 juni 1794 werd het principe van openbaarheid in de eerste Franse archiefwet vastgelegd. Een transparante en controleerbare overheid brengt bestuurders snel in verlegenheid. Zodoende werd de Franse openbaarheid door decreten, arresten, circulaires en het verstrijken der tijd ingeperkt. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl "The term 'archivist' as used in this code [Code of Ethics for Archivists; red.] encompasses all those concerned with the selection, control, care, preservation, and administration of historical and documentary records of enduring value." Code of Ethics for Archivists, Society of American Archivists r Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Hans Berende (hoofdredacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Patrick Timmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ernest Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Bert Sliggers, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 75,00 Buitenland, binnen Europa 87,00 Buitenland, buiten Europa 104,00 Losse nummers 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt medio februari 2011. 4 2010 nummer 10

Archievenblad | 2010 | | pagina 4