m Inhoud Het geheim van mr. Willibrord Davids Archivarissen zijn het openbaarheidsgeweten van de overheid Op zoek naar het mense lijk verhaal achter de held. In gesprek met Annejet van der Zijl Burgerlijke Stand: "Het is een goed vak voor mij: structuur is belang rijker dan de inhoud." In gesprek met Jacques Bogaarts Maken archivarissen geschiedenis? Waardering Willibrord Jacob Maria Davids was voorzitter van de commissie die onderzoek deed naar de besluitvorming die leidde tot de Nederlandse politieke steun aan de Irakoorlog, de commissie- Davids.Eengesprekover "rubriceringismensenwerk" en "ambtelijke durf". René Spork i Openheid is geen aangeboren kwaliteit van de Nederlandse bestuurders. Er is een mentaliteitsverandering nodig: openbaarheid is geen dienst, maar een recht. En de archivaris speelt hierin een centrale rol. Mariko Peters Annejet van der Zijl is weer eens 'hot'. Haar boek Bemhard. Een verborgen geschiedenis is genomineerd voor de Libris Geschiedenis- prijs. Gelukkig hadden we al eerder afgesproken voor een interview, speciaal voor dit geheime themanummer. m Jacques Bogaarts geniet het meeste van structuur en regelmaat en ziet dit dan ook overal terug. Hij is niet geheimzinnig en vertelt graag over zijn leven als archivaris. 4 5 6 11 15 17 21 25 27 29 30 Van de redactie 33 De archiefervaring Nieuws uit het veld Geheim! Introductie op het thema, René Spork 35 Archivaris en openbaarheid: 38 een gewetenskwestie, Fred van Kan Tussen geheimhouding en openbaarheid: 40 waar ligt de grens?, Eric Ketelaar Het geheim van mr. Willibrord Davids, René Spork Openbaarheid: als je weet waar ik ben zoek 42 me dan, Margriet van Gorsel en Jacqueline Schuurman Hess 46 Geheimen openbaar, Roger Vleugels 47 De Wet openbaarheid van bestuur: 48 van geheim naar staatsgeheim, Brenno de Winter 50 Archivarissen zijn het openbaarheidsgeweten van de overheid, Mariko Peters De Haarlemse casus. De grenzen van de archiefinspectie bij openbaarmaking van een eigen rapport, Hans Berende Openbaarheid in het Nationaal Archief, Paul Brood Business as usual bij de Militaire Inlichtingen en Veiligheidsdienst, Jill Gaillard Op zoek naar het menselijk verhaal achter de held. In gesprek met Annejet van der Zijl, René Spork en selectie onder de loep, Charles Jeurgens Column Uitgelezen Agenda Burgerlijke Stand: "Het is een goed vak voor mij: structuur is belangrijker dan de inhoud." In gesprek met Jacques Bogaarts, Ruud Yap nummer 10 2010 3

Archievenblad | 2010 | | pagina 3