enbaarheid: als je weet waar ik ben zoek me dan De bestuurlijke ambitie van de trans parante overheid versterkt onze wens om overheidsinformatie zo snel mogelijk openbaar te maken. Niet in de laatste plaats omdat wij met ons e-depot voor het concern de digitale informatie van de overheid, eerder dan de wettelijke 20 jaar, in beheer gaan nemen. Afhankelijk van de formele afspraken kunnen we informatie eerder aan de burger beschikbaar stellen en een grote rol spelen op het terrein van de e-partici- patie. Maar eerst zal er bij diezelfde overheid nog een en ander moeten verbeteren in haar digitale informatie- en archiefbeheer. De titel van dit stuk is wel heel navrant: er zijn nog maar weinig digitale informatiebestanden van de overheid die de tand des tijds kunnen doorstaan. Op naar de voorkant Noten 1 Archiefwet 1995, art. 15, lid 1. 2 Archiefwet 1995, art. 13, lid 1. 3 Theo Thomassen, 'Een korte introductie in de archivistiek' in: Margriet van Gorsel en Jacqueline Schuurman Hess als je weet waar ik ben zoek me dan bij de winden van morgen bij de grijsaards de kinderen geen blinddoek zal het je verhinderen bij afwezigheid mijn ziel te plunderen de grijze vruchten van vlees en vrees in een dwaalspoor weg te werpen en je over niets meer te verwonderen Dichter Lucebert weet als geen ander het continuüm van de geschiedenis te verwoorden aan de hand van het doorgeven van informatie. Dit conti nuüm is het best geborgd door het uitgangspunt van openbaarheid, "geen blinddoek zal het je verhinderen". Het archiefwezen heeft de openbaarheid en de toegankelijkheid van informatie hoog in het vaandel staan. Uiteraard met respect voor de beperkingen op grond van de eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer, het belang van de Staat of zijn bondgenoten en het anderszins voorkomen van onevenredige bevoor deling of benadeling van betrokken natuurlijke personen of rechtspersonen, dan wel van derden.1 In onze gemeente (Rotterdam) betekent dit dat aan de openbaarheid van overheidsinformatie tijdelijke beperkingen worden gesteld op grond van bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Bij parti culiere archieven proberen wij de beper kingen aan de openbaarheid zoveel mogelijk te minimaliseren, maar ook dan houden wij oog voor de bovengenoemde gronden. Dit neemt niet weg dat beper kingen op de openbaarheid burgers verhinderen alle informatie direct ter inzage te krijgen en daar zijn wij geen voorstander van. Liever nemen wij te bewaren archiefbescheiden na 20 jaar over zonder beperkingen. Eerder mag ook, wanneer de archiefinstelling vindt dat er voldoende aanleiding hiervoor bestaat.2 want vanwaar ik ben gegaan en aangekomen zal ook jij zijn agiel haast aalachtig en we vloeien samen de rijke en de arme de scherprechter en de gehangene de engel en de ongenode gast naar bed gaan zij beiden lichtschuw de buit in de vuist In Rotterdam gaan we beter anticiperen op de toekomst, zowel in vindbaarheid en leesbaarheid van informatie als in snelle openbaarheid. We gaan, gezamenlijk met de archiefvormer, bepalen wat er aan informatie moet zijn en wat deze informatie 'waard' is. Op basis daarvan stellen we de inrichting en het beheer van de informatiehuis houding vast, "en we vloeien samen de rijke en de arme". Op naar de voor kant van het werkproces! We grijpen terug op de definitie van Theo Thomassen: "archief is procesgebonden informatie".3 Daar waar de processen worden bepaald, de bijbehorende informatie wordt benoemd en de systemen worden ingericht. Wij gaan de digitale overheids informatie beheren, zodat de duurzame toegankelijkheid een kans krijgt. En als wij onze zin krijgen, dan heeft dat ook grote gevolgen voor sneller gebruik van overheidsinformatie door de generaties en kussen elkaar dood weer tot leven eeuwig de tijd in het oor de klok van het oor in schulden gedompeld in kussens gesmoord maar waar ik in het tikken stik adem jij in mij voort Lucebert PJ. Horsman, F.C.J. Ketelaar en T.H.P.M. Thomassen (red.), Naar een nieuw paradigma in de archivistiek (Den Haag 1999) 11-12. Jacqueline Schuurman Hess inspecteur Gemeentearchief Rotterdam. Margriet van Gorsel programmamanager concern records management Gemeente archief Rotterdam. nummer 10 2010 25

Archievenblad | 2010 | | pagina 25