Het geheim van mr. Willibrord Davids Geheim Willibrord Jacob Maria Davids (Rotterdam, 17 oktober 1938) is jurist en niet zo maar één; van 2004 tot en met 2008 was hij president van de Hoge Raad. Per 1 januari 2009 werd hij voorzitter van de Restitutiecommissie die advies geeft over de teruggave van tijdens de Tweede Wereldoorlog verworven kunstbezit. Daarnaast was hij voorzitter van de commissie die onderzoek deed naar de besluitvorming, in maart 2003, die leidde tot de Nederlandse politieke steun aan de Irakoorlog, de commissie-Davids. De reden om Davids te vragen voor de Ketelaar-lezing (7 oktober 2010) en voor dit interview, bij hem thuis in Den Haag, is conclusie 49 van de commissie- Davids: "De commissie heeft zich bij inzage van sommige staatsgeheime documenten afgevraagd welke de redelijke zin kan zijn van de nog steeds daaraan gehechte rubricering. Geschiedschrijving en waar heidsvinding worden hiermee zonder voldoende grond belemmerd. Het verdient aanbeveling om een stelsel in te voeren van periodieke toetsing of een derubricering verantwoord is. Hier ligt een taak voor de algemeen rijksarchivaris en het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, waaronder hij ressorteert." Prof. Eric Ketelaar zit momenteel (oktober 2010) in Australië. Hij kon uw lezing helaas niet bijwonen, maar hij kreeg de tekst van mij onder embargo. Ketelaar mailde mij meteen enthousiast het volgende: "Je moet hem vragen wat hij vindt van de voorstellen van GroenLinks om een informatie commissaris (een toezichthouder op de transparantie van alle overheidsinformatie) naar Brits voorbeeld aan te stellen". Bij dezen. Mr. Willibrord Davids, thuis in Den Haag (foto auteur). "Tsja, per departement is er natuurlijk al een Chief Information Officer en bij het ministerie van Binnenlandse Zaken zit er één voor het hele Rijk. De proble matiek met digitale informatie is zo ingewikkeld dat je je kunt afvragen of één functionaris voldoende is. Wellicht moet je op informatiegebied iets soortgelijks inrichten als de Rijksvoorlichtingsdienst. Ik ben overigens enigszins huiverig voor het 'ketendenken', dat wil zeggen dat diensten die met elkaar van doen hebben, ook als één keten worden behandeld met diverse schakels. Op het terrein waarmee ik de meeste ervaring heb, justitie, hebben politie, openbaar ministerie en rechtspraak ieder een eigen taak. Tussen hen moet de nood zakelijke uitwisseling van informatie optimaal zijn, maar zij hanteren wel ieder hun eigen dossiers. Voorts ben ik ook huiverig voor zeer complexe systemen, zoals de koppeling van 'alle' nummer 10 2010 21

Archievenblad | 2010 | | pagina 21